Snak

Mere indhold efter annoncen
Glæder mig som et lille barn inden juleaften til at høre Mourinhos undskyldning.
Om det så bliver vejret, skader, Liverpools held eller parkeringsforholdene på stadion der bliver nøgleordet er ikke til at vide
Fabinho MOM efterfulgt af Robinson og Mane.
Salah havde derimod en gennemført rædderlig kamp, hvilket er ganske typisk, når han ikke får scoret - lidt som med Ronaldo.. Heldigvis sker det ikke ofte
Ham Wijnaldum virker utrolig sympatisk i interviewet og sikke en spiller i har. Han er virkelig god inde centralt og har vokset meget siden Newcastle tiden.

Han virker ret undervurderet i forhold til hans bidrag til jeres spil.
Også godt at se vi nu har en målmand som ikke lader sig kyse trods en stor fejl I så vigtig en kamp! Han var fejlfri I anden halvleg og udstrålede stadig stor selvtillid i distributionen og indgrebene.
Liverpool FC - YNWA Det er som jeg altid siger: Vi har for vaeret bagud.... og tabt! :-)
Mané fik betalt tilbage fra midtugen. To fremragende aktioner ved første og andet mål.

Er fuldstændig enig i at Keita er fejlplaceret på venstre kant. Han er klart bedst, når han kan ligge og diktere spillet fra centralt i banen. Han var slet ikke involveret nok idag. Ideelt set, skal det meste af vores spil gå igennem ham.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er vel også PL´s bedste VB indtil videre. Når lige han lærer at udføre et hjørnespark, så er han komplet
Fabinho har været sublim i de fleste kampe, han har spillet. I dag var han topklasse. Kritikken af ham er nok mere fordi, at der gik noget tid, inden han fik en rolle på holdet. Hans præstationer på banen har været gode. 10/10 i dag. MOTM.

Jeg synes tilgengæld, at Keita bliver misbrugt, når han skal spille venstrekant. Han har tydeligvis et godt drev med bolden og en eminent teknik. Han mangler den sidste skarphed i de afgørende situationer, før det bliver rigtig godt. Men man kan sagtens se, at han har nogle kvaliteter, som kan gøre ham til en profil. 7/10 i dag.

Wijnaldum spiller igen en god kamp. Selvom jeg har været meget efter ham i de foregående sæsoner for at spille bolden for meget til siden eller bagud, så vil påstå, at han har været en af ligaens bedste midtbanespillere i sæsonen. 9/10 i dag.

Robertson er jeg vild med. Fremragende drive han har med bolden. Han skal godt nok lige have styr på at sparke et hjørnespark, men ellers ikke noget at sætte en finger på. 8/10 i dag.

Clyne spillede bedre end forventet. Han lignede ikke en spiller, som kun har været brugt minimalt i halvanden sæson. Et enkelt mistimet indgreb mod Lingard (?) i anden halvleg. Ellers gik han godt med i spillet, også offensivt. 8/10.

Lovren og Virgil fik lukket ned for det, som United havde at byde på. De havde godt styr på Lukaku. 8/10 til dem begge.

Alisson laver et drop, som gav United deres mål. Udover det er han fejlfri i resten af kampen, uden at have meget at se til. 5/10.

Jeg mener også, at Salah er fejlplaceret, når han er frontangriber. Han får ikke bolden i løb, som han gør, når han er på kanten. Det er hele tiden med ryggen til målet, hvor han modtager bolden i stillestående position. Jeg synes, at han er langt bedre, når han får mulighed for at udfordre modstanderen i fart. 6/10.

Firmino er ved at være tilbage på vanligt niveau efter en svær sæsonstart. Han lykkedes med de fleste aktioner, og indgår bedre i kombinationerne. 8/10.

Mane scorer et mål, og er med i rigtig meget. Han skal tilgengæld blive bedre til at træffe den rigtige beslutning i de afgørende momenter. Hvis han kan lægge det på sit spil, så kan han blive uhyggelig god. Der er lidt for mange forkerte beslutninger. 8/10.

Big Shaq kommer ind, og lukker kampen. Det giver en ro, når man ved, at der er en spiller på bænken, som kan komme ind og afgøre kampen på alle mulige måder. Han har både blik for medspillerne og for målet, og søger hele tiden den afgørende situation. To mål på 10 minutter mod den største rival. 10/10.

Et af de største kritikpunkter af Klopp har været ind- og udskiftninger. I dag vælger han de rigtige ind- og udskiftninger. Jeg er egentlig også glad for start 11´eren, selvom jeg havde foretrukket Keita centralt i stedet for på kanten, så det blev Mane - Firmino - Salah i stedet for Keita - Salah - Mane med Firmino som 10´er. 9/10.
YNWA
En stribe dårlige hjørnespark skal ikke sende Robertson ned på en 8/10.
Synes han spiller en fejlfri kamp til et stort 10tal.
Ellers enig i dine betragtninger og karakterer.
Men vigtigheden af at Clyne kan komme ind med sådan en præsentation kan nærmest ikke overdrives
Om Andy Robertson er den bedste VB el ej ved jeg ikke, men for fanden hvor er han dig god. Er ualmindeligt højt bundniveau. Kan virkelig ikke huske, at han har spillet en dårlig kamp.
- hvis Mou har udtalt dig sådan om Robertson, er det jo et kæmpe kompliment.
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Annonce