Snak

Mere indhold efter annoncen
Vi skal bare gøre som hidtil og fokusere på vores egne kampe. Gør vi det kan de andre gøre hvad de vil.

Spændende bliver det. Spurs har et par kampe i januar mod Chelsea de også skal have fokus på.
Y. N. W. A. - #JFT97
Præcis. Vi får også brugt bredden samtidig med vi kværner derudaf.
Firmino spiller bare som vinden blæser i øjeblikket. Håber han kommer rigtigt i omdrejninger snart.
Fabinho er tilgengæld integreret fuldstændigt nu.
Firmino spiller bare som vinden blæser i øjeblikket. Håber han kommer rigtigt i omdrejninger snart.

Jeg synes derimod, at han efter en svær start, ser ud til at have fundet sig til rette i den nye rolle, som han oftest har spillet i sæsonen.

Han har en stor fejlprocent, og har underlige boldtab og fejlafleveringer i løbet af kampene - men han er involveret, og er med i meget, samtidig kæmper og løber han stort i hver kamp. Han er vigtig, om han spiller som forreste mand eller bagved de tre forreste.
YNWA
Jeg er enig i at Bobby generelt set har været fantastisk. Men i kampe har han en boldomgang man kan grine af, andre kampe er han bare Brasser med stort B.
Jeg vil faktisk ikke blive overrasket hvis vi ser ham på en defensiv midt på et tidspunkt
Synes også det ligner at vi kan få en fest mod den Arsenal defensiv. Det sejler jo rundt for dem og deres målmand virker noget slatten.
Det skal jo også siges at det er helt vildt som de har været ramt af skader dernede
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
"De nævner der er en berøring, måske ikke voldsom. Men synes nu det er ok at han får straffe, da han tydeligt bliver hevet. Han falder let, ligner det, men alle der har spillet bold ved at der skal ikke meget til at vælte en spiller i høj fart. Salah plejer ikke dive"


Det er meget muligt at han ikke plejer at gøre det, men man skal da være mere end almindeligt farvet for ikke at mene at han smider sig der. Høj fart? Come on.
Dette er en signatur.
Enig. VAR nu, så der dømmes straffespark også selvom en spiller ikke falder eller smider sig. Så bliver dem der filmer også straffet med det samme. Straffedparket i dag bar meget tyndt. Der er så mange mere klare straffespark der aldrig dømmes fordi spillerne bliver på benene. Immun optik skal de dog altid blive på benene. Man kunne bare håbe at der ville dømmes flere straffespark til spillere der bliver på benene, selvom der sker en forseelse. Derfor mener jeg at VAR skal til PL. Alt det filmeri skal helt væk. Salah kunne sagtens være blevet på benene - og det straffespark vil sjældent dømmes igen.
Gunstig position halvvejs, dog er der lang vej igen.
Vi møder nu Arsenal, som jeg mener spillemæssigt leverede den bedste præstation af samtlige hold imod os, og derefter et top-motiveret City-hold.

Apropos dives, er det ærgerligt Torreira ikke får gult for sit åbenlyse dive i det 79. minut idag, så havde vi undgået ham.
Det er meget muligt at han ikke plejer at gøre det, men man skal da være mere end almindeligt farvet for ikke at mene at han smider sig der. Høj fart? Come on.


Muligt at det ser ud som om han falder let. Det skal dommeren vurdere. Men de fleste kan vel se at han bliver hevet i armen. Newcastlespilleren ligner jo også en efterfølgende der er klar over han lavede straffe.
Men det er korrekt at ikke alle dommere ville dømme straffe, men med VAR tror jeg at den ville være endt med straffe uanset om han falder eller ej. Men igen, det er mine øjne på den, og jeg er normalt ikke farvet i disse situationer.
Det er da klart film. Men at en spiller filmer er bare ikke altid ensbetydende med, at dommeren straffer det, selvom det er tydeligt for enhver. Hvis modstanderen laver eller forsøger at lave en ulovlig kontakt - og i det her tilfælde søger Dummett klart en ulovlig kontakt - så skal dommeren tage stilling til, om han skal dømme film eller frispark, da han ikke kan dømme begge dele. Vi er endnu ikke nået dertil, hvor film er værre end en ulovlig kontakt, og det er svært at argumentere imod, at Dummett bevidst søger en ulovlig kontakt.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Annonce