Snak

Mere indhold efter annoncen
Leicester spiller en god kamp, det skal man osse have med. Det var en kamp vi sagtens kunne have tabt, synes de har de største chancer, selovom jeg ikke har tjekket Xg endnu. Jeg er mest ærgelig over det åndsvage frispark Robbo giver væk. Kendelserne gik ikke vores vej idag, men det skal ikke være nogen undskyldning. Vi spillede bare ikke så godt idag, om det var banen el presset ved jeg ikke, men indimellem er der bare disse kampe, som er svære.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Allison klovner også to gange i 1. halvleg der kunne have koster. Henderson på højre back forstod jeg ikke, og al offensiv fremdrift gik i stå i den side. Det er lige før man skal være tilfreds med 1 point, det kunne sagtens være blevet 0.
Er med på hele Keita snakken, men at erstatte ham med Lallana er sgu næsten spild af en indskiftning desværre.
“Winning trophies has made me put on weight.” - Rafael Benitez
Nu må det sgu også være slut med Keita-eksperimentet. Klopp vil så gerne have, at Keita skal lykkes, hvilket jeg også ønsker, men det skal ikke ske på bekostning af et mesterskab.
Der er ingen tegn på, at Keita er på rette vej, og derfor skal han heller ikke have næsten 70min i så vigtig en hjemmekamp. Ingenting bidrager han med.


Men han burde dog alligevel at have fået sig et velfortjent straffe i en situation, hvor han netop lykkes med noget af det man havde håbet på at se langt mere fra ham, et snævert kombinationsspil omkring feltet. Det er mere end man f.eks. kunne sige om Big Shaq idag, der var så usynlig at man åbenbart helt glemmer at kritisere ham.
Jeg synes egentlig, at Lallana leverer et ok indhop. Men han falder også med holdet. Han prøver dog at udfordre og skabe noget fremadrettet. Men alt løb bare ud i sandet i aften.
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg forstod umiddelbart heller ikke indskiftningen af Lallana, når der blev skiftet til 4-3-3, hvor Keita netop kunne vise sig brugbar. Ikke at Keita er noget monster.

Jeg er måske mest skuffet over, at hele banen ikke blev ryddet. Og den manglende opbakning blandt publikum. Måske det er en kold hverdagsaften, og der er ekstra nervøsitet, men jeg savnede sang, fest og farver fra tribunerne.

På banen var det ikke vores dag. Sløset defensiv og de gamle problemer med at prikke et forsvar op. Vi spillede sidelæns konstant og slog ligegyldige indlæg.

Så vendte marginalerne desværre. De har dog været på Liverpools side indtil nu, så helt unfair er det ikke.


Har marginalerne været på vores side indtil nu? I forhold til dommerkendelser, hæfter jeg mig særligt ved City kampen, hvor vi bliver snydt for et rødt kort, og så et manglende straffespark idag.
Jeg har ikke noget godt overblik, og jeg har nok også en tendens til at fortrænge de situationer, hvor vi bliver hjulpet lidt på vej af marginalerne. Vi var super heldige mod Everton, den er selvfølgelig svær at glemme, men derudover husker jeg ikke rigtig at marginalerne for alvor har spillet på vores side.

Edit: OK, seneste kamp mod CP husker jeg også at vi heldige med nogle afretninger.
Mane fik fejlagtigt underkendt et mål i første kamp mod Arsenal, det manglende straffe idag, og det manglende rødt kort på Kompany tidligt i 1. halvleg senest mod City er vel de kendelser imod der springer frem, da det alle er kampe vi har mistet point i.

Der er selvfølgelig flere eksempler som ude mod Burnley, hvor de kommer foran 1-0 på offside, men det glemmer man hurtigt, når man alligevel vinder.
Marginalerne er gået begge veje denne sæson. Det er dog ubegribeligt hvordan den altid arrogante Atkinson overser forseelsen på Keita, sådan som han står placeret.
De første måneder spillede Liverpool ikke godt, men vandt ofte med et mål. Med lidt mindre held havde modstanderen scoret og Liverpool havde smidt point. Det har man ikke rigtig set i denne sæson. Der har Liverpool vundet knebent. I de to uafgjorte mod Chelsea og City er der jo heller ikke tale om to point tabt. Der er Liverpool heldige med at få 1 point i begge kampe. Jeg er egentlig overrasket over at der skulle gå så lang tid før Liverpool tabte point i en af de her kamp, hvor man nærmest forventer en sejr. Og Leicester er bestemt ikke et dårligt hold. Klart heldet var heller ikke med Liverpool mod City sidst, men den kunne man ligeså have tabt alligevel. Der kommer jo kampe i sæsonen hvor man får dumme pointtab - og det er vildt at der skulle gå så lang tid. Det er min pointe.
I starten havde Liverpool også TAA - Gomez - VVD - Robertson som firebackkæde som bare fungerede. Nullet kunne holdes uden de store problemer.
Nu spiller vi med kun 2 af dem. Det er altså ikke nemt når man er nødt til at bruge højrebacks der ikke er højrebacks. Center forsvarere man ikke fatter kan have en del i et førerhold i PL.
Håber så meget at TAA kan være med igen snart og ay Lovren kan komme ind ved siden af VVD indtil Gomez er tilbage.

Leicester er bare holdet topholdene har problemer med i år
Annonce