Snak

Mere indhold efter annoncen
For dårlige til at udnytte de mange gode sitautioner vi faktisk spiller os til. Lyder som noget jeg har skrevet før... Vi burde have scoret en enkelt eller to. Robbo og Arnold var frustrerende idag. Smider alt for mange (lette) bolde væk, og Robbo så skidt ud på Bayerns eneste chance.

I United tråden var der en der skrev at Bayern var tandløse. Det er jeg egentlig meget enig i. Hold kæft de var ringe. Men det kan selvfølgelig ændre sig, når vi kommer til München. Men selvfølgelig vigtigt at vi har VVD med dertil.

0-0 er ikke noget dårligt resultat. Helt åbent til returen.

Fin kamp af Hendo idag forøvrigt.

Forrygende kamp af kaptajnen, ejede midtbanen idag.
Generelt en stærk midtbanepræstation, Keita og Gini var også solide. Keita mangler lige det sidste. Man fornemmer lidt at et mål ville kunne gøre underværker.
Enig, Paz - Hendo blomstrer virkelig i den slags kampe her, og det var vel hans bedste kamp i denne sæson.

Keita, tjaeh. Det ene øjeblik viser han superkælen teknik og køligt overblik - det næste smider han nemme afleveringer væk eller roder sig i blindgyder. Men det går da helt klart den rigtige vej - tilsyneladende også med selvtilliden!
Rene pokaler skinner bare flottere. Next season - måske også med Justice for 115...
En rodet affære med for mange personlige fejl over hele linjen.
0-0 er udemærket, når kampen var som den var. Det bliver hverken nemmere el sværere i München til returkampen.
Positivt at vi holder nullet, særligt efter den store og unødvendige polimik om vores forsvar pga lidt skader og en karantæne. Det var absolut godkendt.
Keita fortsætter sin opadgående kurve.
Vores offensiv haltede i de afgørende øjeblikke, og det kostede desværre mål. Synes ikke man kan klage over Origi. Som en anden bruger korrekt nævner, så tager han flere gange det rigtige løb, men han bliver desværre ikke spillet.
Nå, men nu kan vi koncentrere os lidt om det vigtige igen. Premier League og et brag af en kamp mod United. Der kommer et rødt kort i den kamp:-)
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Keita bygger på hver kamp, synes jeg, og viser i dag nogle af de ting, vi savner at se fra ham, de hurtige temposkift og kropsfinter, nogle af de ting der har været savnet siden Oxs skade. Han lavede et konge assist sidst, så ja et mål ville nok skubbe ham videre i den rigtige retning.
Er der egentlig nyt om Ox?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Gu ved hvordan midtbanen kommer til at se ud mod ManU ? Hendo spiller efter min mening sin bedste kamp for sæsonen. Keita er i klar fremgang og han bringer noget offensivt, som de andre på midtbanen ikke gør. Gini og Fabinho er nok selvskreven, så umiddelbart bliver det nok imellem Hendo og Keita, som jeg ser det.

“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Isoleret set kan Mane kritiseres for sine afslutninger idag, men han viser igen, at han er vores bedste offensive spiller pt. Det siger selvfølgelig også lidt om formen til Salah og Firmino.

2019 har generelt ikke været opløftende - jeg tror mere på avancement i CL end mesterskabet, desværre.
Synes aktionen i slutningen hvor Mane ikke vælger at spille en helt fri Origi siger lidt om, at de andre angribere ikke rigtigt har tillid til ham. Forstår ikke helt han er foretrukket over Daniel Sturridge, der tit har været afgørende i slutminutterne igennem tiden
Jeg ved godt vi var lidt kedelige, men vores sæson taget i mente og jeres aggressive spil på hjemmebane var det nok meget fornuftigt med en defensiv tilgang.

Synes stadig det var en kamp med masser af nerve heldigvis, tak for kampen.

Jeg holder meget af Mane, men et godt blik for sine medspillere det bliver aldrig hans force ....;-)
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Annonce