Snak

Mere indhold efter annoncen
Origi ser jrg stadig et eller andet i. Han tager nogle gode dybe løb, men får for sjældent bolden. Og ligner selv mere og mere inden Everton skaden. Keita´s blik for de dybe afleveringer og Origi kunne godt gå hen og blive en joker hvis Firmino er ude og vi ikke kan få offensiven i omdrejninger.
Din moar!
Det holder jo ikke, at spillerne skal være trætte. De har lige været på en ferie, og har spillet to kampe for to uger. Holdet er bare ikke i topform for tiden, og har kæmpet med spillet stort set hele 2019. Forhåbentlig kommer der gang i det igen, meget hurtigt, hvis titeldrømmene ikke skal smuldre.
YNWA
Har det på samme måde med Origi.

Han er et ordentligt skur, der fylder godt og som modstanderne slår sig på - og samtidig er han hurtigere end både Sturridge og Bobby.

Sturridge spillede en gang alibi bold - hans pres var halvhjertet og han virkede som om han kun havde blik for at afslutte. Havde hellere set Origi på toppen.
Vores 3 forreste er vist de 3 offensivspillere af Top 6 klubberne der har spillet flest minutter hverisær i PL. Der er lige Bernado Silva der kan snige sig ind. Vi har så ikke spillet FA og CC så meget som vores konkurrenter.
Men uanset så ser Salah mere ramt ud på træthed end han ligner en formnedgang.

Der foregår meget given og tagen ved hjørnespark, men den her med Matip den er mere tagen. Det mener jeg er et straffespark som dommerne overser.

https://twitter.com/gazz2423/status/1099702850974674944
Der foregår meget given og tagen ved hjørnespark, men den her med Matip den er mere tagen. Det mener jeg er et straffespark som dommerne overser.

https://twitter.com/gazz2423/status/1099702850974674944

Det bliver jo bare noget paragrafrytteri. Kan den dømmes ud fra regelbogen? Ja. Ville det være i strid med den linje, dommerne normalt lægger ved hjørnespark i PL? Ja.

Så skal du fløjte straffespark der, skal du også gøre det i alle andre kampe. Og det ville som sådan være fint med mig - men det sker jo ikke. Og vi kan jo altså ikke bare nøjes med at fløjte straffespark til Liverpool.

EDIT: Som Laudrup sagde det i går under kommenteringen. Man kan fløjte straffe på hvert andet hjørnespark, hvis man vil.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Som Laudrup sagde det i går under kommenteringen. Man kan fløjte straffe på hvert andet hjørnespark, hvis man vil.

Måske man kunne undgå disse "brydekampe", hvis der blev dømt straffe på dem. Så var der ikke så meget at komme efter længere.
Y. N. W. A. - #JFT97
Jeg er helt med på at der sker meget, også mere end der sommer tider burde. Jeg er også med på at fløjten ikke skal ligge løst i lommen på dommerne i disse situationer.
Nu faldt jeg bare over den her slow og den er altså i overkanten af hvad man bør tillade. Han bliver jo både hevet og "krammet", mens han bliver holdt nede. Matip er altså en habil header i de situationer. Straffe i min bog.
Måske man kunne undgå disse "brydekampe", hvis der blev dømt straffe på dem. Så var der ikke så meget at komme efter længere.

Enig, og det er en af de slags ting, hvor man af og til kan se, at det er blevet taget op på et personalemøde, fordi de dømmer alle situationer i 2 uger. Men derefter går det i glemmebogen. Og der er jo nødt til at være gennemsigtighed i beslutningerne, indtil da er det altså ikke et straffespark for mig.

Det svarer lidt til, at United-fans ville brokke sig over, at Milner ikke blev smidt ud. Han begik også frispark efter sin advarsel, og måske også på kanten til gult nr. 2. Men den linje Oliver lagde i kampen var jo altså bare, at man gerne måtte gå til hinanden uden der skulle fløjtes for alting og stanges advarsler ud til højre og venstre. Det skal med, når vi bagefter finder et klip på YouTube og farer i flint.
Det er lidt "spøjst" med det med dommeren og den linje han ligger i kampen for hvad han vil tolerere eller ej.

En sådanne brydekamp har jeg svært ved at se ikke havde udløst et frispark midt på banen, skulle to spillere formaste sig til at udføre en sådanne dans der.

Men fordi det er i feltet, hvor sådanne frispark er langt "giftigere", så lader dommerne dem glide igennem nåleøjet uden at fløjte for dem.

Jeg er helt med på, at Oliver ikke behøvede, og jo heller ikke, fløjtede noget i situationen, men isoleret set er det imø ligesom kanmandet er inde på et frispark, og dermed et straffespark, men Oliver havde bare lagt en linje hvor det ikke skulle fløjtes, åbenbart.
Y. N. W. A. - #JFT97
Der er jo klart straffe uagtet hvilken linje Oliver havde lagt. Det er jo ikke "bare" en smule hiven i trøje eller arm.
Den blev ikke dømt …. videre.
Annonce