Snak

Mere indhold efter annoncen
På en eller anden måde meget tilfredsstillende trods en skuffende aften :)
United er godt nok rystende ringe. Det bliver en MEGET stor opgave for Ole at få genrejst den klub. Jeg tvivler på, han magter det.

City tog desværre et stort skridt mod mesterskabet. Ærgerligt at kampen på OT skulle falde på et tidspunkt, hvor United ligner et seriehold.

Kom så Burnley!
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Det gik jo som man kunne forvente, mens United havde luft kunne de være lidt med. Men kvalitetsforskellen var jo til at få øje på. Det var nok det, svært at se de ikke vinder de sidste 3 kampe. Men man bare tage hatten af for det her City hold, de har bare så meget kvalitet og spiller bare fantastisk fodbold.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Ja, der er ikke meget andet at gøre end at lette på hatten for City, og så lige håbe de snubler en enkelt gang.

Men nu skal vi jo så også lige selv fortsætte med at vinde.

Hey, måske snupper vi CL istedet.
Y. N. W. A. - #JFT97
Liverpool snuppe CL?
Ja, børn har en livlig fantasi må man sige.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Sjældent har man hørt en loppe gø så højt, men hold da op hvor så DDG ikke godt ud ved 2-0 målet.

Nå, fokus må nu rettes mod fredagens kamp.
Y. N. W. A. - #JFT97
City spiller ikke specielt godt i 1. halvleg og virker nervøse. Med lidt skarphed og kynisme kunne United godt have scoret. Hvordan havde City så reageret?

Nu skal vi starte med at vinde over Huddersfield. Så er presset tilbage på City. De skal følges helt til dørs. Så længe de har en fornemmelse af, at ethvert fejltrin kan koste dem mesterskabet, kan de også rystes, hvis de rammer modgang.

Pt. er Burnley et bedre bet på et hold, der kan irritere og frustrere City, end United er.
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Man kan håbe, at Citys spillere har det lidt på samme måde som flere af os i tråden. At nu er den sidste "store" sten sparket af vejen og mesterskabet, æresporten og medaljerne venter på dem inden længe. Pep har bedt Citys spillere gå hjem og undgå nyheder mv. - velsagtens for at undgå selvtilfredshed.

Klopps og holdets opgave bliver selvfølgelig, at holde sig fuldkommen til ift. mesterskabet. Lidt ærgerligt, at City røg ud af CHL for det kunne have fjernet fokus.
Ærgeligt at bold.dk ikke har lært endnu hvordan man kan banne enheder. Folk som Frankiess ville ikke kunne oprette flere brugere på samme maskiner. De ville være tvunget til at vente på at banningsperioden udløber.
De burde kunne lave et ban på IP-adressen, så besværliggør de lidt for de brugere. Ikke engang det kan være nok, for de kan bare installere en VPN.
Men brugeren skrev forleden at han/hun bare vil oprette en ny bruger resten af livet. Så der er nok ikke meget andet at gøre end at håbe en bus så kommer i vejen inden længe ;)
Annonce