Snak

Mere indhold efter annoncen
Det var en skidt præstation af Sturridge. Det var tydeligt at han hungrede efter en succesoplevelse.

Ærgerlig udvikling hans karriere har taget, siden hans pragt præstation i 13/14.
Skaderne ,og måske også alderen, har taget nogle af hans spidskompetencer fra ham. Han er dog stadig en eminent afslutter. Så måske han kan få lidt gang i karrieren et andet sted.

Hans tid hos os må dog være forbi. Det nytter ikke at have en mand i truppen, der ikke kan gøre en forskel.

Fedt at se OX tilbage. Det var tydeligt at se hvor meget dynamik han kan tilføre vores midtbane. Han kan altså nogle ting som vores andre, måske Keita undtaget, ikke kan. Han er et powerhouse med teknik og fart. Tror også det er derfor han er blevet så populær, på så relativ kort tid. Fed type!
Omkring Ox, så var det specielt det interview der var med Coutinho, hvor han lige irettesatte journalisten der gjorde at mange Scousers tog ham til sig.

https://youtu.be/Hd3d3JJVNVE

Hold kæft en velkomst han fik og hvis han havde scoret på sin chance, så havde der ikke været et øje tørt. Enig Paz, han så overraskende fit ud. Men ok det var en nem kamp at komme ind i. Men fedt at have ham tilbage.

Selvfølgelig kan Sturridge stadigvæk finde sig en PL- klub at spille i. Han har stadigvæk en gudsbenådet teknik og er en klasse afslutter. Vi har jo debatteret Sturridge en del i tråden og min holdning har hele tiden været, at han passer bare ikke ind i måden vi spiller på. Hans alder - skadeshistorik og løn taget i betragtning, er det rettidig omhu ikke at forlænge hans aftale.

Det kan godt være det var mod Huddersfield, men Keita han er bare “en lækker spiller”. Hans 1.berøringer er helt på Bobby’s niveau og hans presspil er bare klasse. Hold op jeg håber han starter inde på onsdag, men det gør han nok ikke....-:)

Det er da helt vildt med de resultater der er om 3-4 pladsen, imorgen taber Arsenal vel og ManU og Chelsea spiller vel uafgjort ....-:)
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Kan godt se Sturridge ikke kan bruges hos os, men han kommer til at lave mål i en anden PL klub:)

Ox kommer tilbage på et perfekt tidspunkt. 4/5 afgørende kampe, hvor han styrker holdet, og humøret. Hvis han scorer et mål går supporterne amok, og løfter resten af holdet. Det er helt perfekt.

Det virker som om Arsenal, United, Chelsea og Tottenham ikke gider i top 4 hehe... kæft de er ustabile her i foråret. De sidder bare og giver åbninger til hinanden.
Tottenhams nye stadion holdt ikke stand længe må man sige. "Bare vent til det nye stadion...." ja det gav et lille løft, men ballonen slap hurtigt luft.

Kom sgu til at bide på en kommentar af Pcolesen i kamptråden for West Ham sejren... nu hænger jeg så der lidt i en ny "duel" med alle dem som ønsker os nul og nix hehe... fed lørdag:)
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Sturridge er færdig. Mon ikke han flygter til varmere luftlag for at kunne gå på stranden når han har ondt. Jeg tror ikke at han kommer til at score 10+ mål i en PL sæson igen. Desværre.
Uha, jeg frygter at Burnley er blevet talt for meget op til dagens kamp. De skal helst ikke være alt for selvsikre, så tror jeg at de bliver kørt over desværre.

... og så tror jeg at vi skal passe meget på med at antage at Liverpool bare vinder de to sidste kampe - selvom holdet er flyvende pt. Der har sgu været mange skuffelser på st. James park.

Men, den violette klaphat skal da på i dag :)

Kom så Burnley!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
City har kørt Burnley over 2 gange i denne sæson, begge gange med 5-0. Men ja, man må tage de halmstrå der er....-:)

Arsenal nu med 10 mand, som de siger i Sevilla ...-:)

Sevilla FC
@SevillaFC_ENG
·
20 t
Yo
@premierleague
, if none of your teams want 4th place could you just give it to us? Would make life easier

“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Hold nu op det er sjovt :D
Lidt spændt på om Rodgers & co kan få et eller andet med fra Etihad.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
Enig - uanset hvad City render ind i af problemer, så skal vi selv præstere. Der er dog intet der taler for at City og Liverpool skulle sætte point til, når man kigger på sæsonen indtil nu.
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Det tror jeg ærlig talt ikke. Det hjælper selvfølgelig at det ligger og kæmper om at komme i top10 og at de i dag får tre point, men jeg synes faktisk Arsenal har gjort det udemærket når man tænker på at de kun er 10 mand. Arsenal kunne lige så godt have udlignet, som at Leicester kom på 2-0. Så når City har 11 mand på banen, bliver det svært - specielt på udebane.
Annonce