Snak

Mere indhold efter annoncen
D.B.R du lyder lidt som den der gnavne bedstefar, over vi ikke køber nogle spillere;-)

Hehe, det har jeg næsten også alderen til, men ja jeg er ikke imponeret over, at Klopp åbenbart vælger ikke at forstærke truppen ud over et par meget unge gutter, der næppe ser førsteholds bold de næste 2-3 sæsoner, hvis overhovedet.

Fint nok at Klopp har stor tiltro til Origi og Brewster, og måske også et par stykker af de unge.

Skader kan ødelægge meget, og faldet fra toppen kan komme hurtigt. Det skal vi ikke langt tilbage i tiden for (14/15).

Tro mig, jeg håber det bedste, men kan blot ikke helt se fidussen i et så passivt transfervindue.
Y. N. W. A. - #JFT97
Jeg får nok på puklen, men jeg mener faktisk ikke, at Origi er i nærheden af at være god nok til at være backup/aflaste de 3 forreste. Bevares, han scorede nogle meget vigtige mål i foråret, men hans generelle spil har da været langt fra imponerende, og jeg synes, at han har store mangler i sit spil. Jeg finder ham voldsomt overvurderet. Klopp har selvfølgelig lige forlænget med 5 år, så jeg tager sikkert fejl.

Lallana som DM må være et sidste desperat forsøg fra Klopp på at redde mandens fremtid i Liverpool. Hans mange skader har sat deres tydelige spor, og hvis ikke denne sidste chance giver pote (hvilket jeg tvivler meget på, han er jo konsekvent skadet), må han videre i januar eller til sommer.

Elliot kender jeg ikke, men debut i PL som 16-årig må da borge for en vis kvalitet.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Jeg ser heller ikke Origi som den spiller, der kan spille os det sidste stykke mod titlen. Jeg tror, at vi får svært ved at følge med City næste sæson, og kommer til at kæmpe om 2-4 pladsen. Savner et par indkøb til at konkurrere mod de etablerede spillere - der er ikke meget konkurrence i truppen, og et stort fald i niveau, hvis en eller flere profiler bliver skadet.

God kamp mod Napoli. Chambo ser, desværre, noget rusten ud igen, indtil videre.
YNWA
Og noget andet.

Nu er det ´bare´ testkampe, men vi bliver gentagende gange kamp efter kamp fanget i omstillinger. Det er for sløset, uanset at det er testkampe.
YNWA
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg ved ikke hvor meget tonsetræning vi har i øjeblikket, men spillerne ser noget tunge ud. Lidt bekymret over vi ikke er længere fremme på dette tidspunkt af preseason
^Det må være noget af det fedeste jeg har set fra fans på tribunerne! Fandme god humor.

@Falcon
Jeg er ikke uenig i din betragtninger angående Origi. Men jeg tror, ligesom med Keita, at han lige mangler et halvt års tid mere - Jeg tror ganske enkelt at hans udlejning har sat en stopper for hans udvikling i Liverpool. Lallana tog også ca 1½ år, før han egentlig kom igang, og blev den Liverpoolspiller som vi allesammen ved, at han ikke bliver igen.

Mht. de unge, så bliver det nok ikke den her sæson, at vi ser dem brilliere og få masser af spilletid. Men ligacuppen bliver deres, og Hoever+Brewster er jeg 99% sikker på, at vi også får at se i ligaen. Hoever kommer til at tage samme rute ind på holdet, som Gomez gjorde.
DIAZ MIO!
Det er godt nok ringe spil. Ingen struktur eller organisation i spillet.
YNWA
Hold da op vi ser dårlige ud. Jeg har nu set alle træningskampe, og jeg mangler stadig at se en god kamp fra Ox. Han lavede en masse detaljer i den ene kamp, for at tabe den lige efter. Han falder fuldstændig ud af alle kampe vi har spillet indtil videre. Håber han løfter niveauet gevaldigt til sæsonstart.
Jeg har nu set alle træningskampe, og jeg mangler stadig at se en god kamp fra Ox. Han lavede en masse detaljer i den ene kamp, for at tabe den lige efter. Han falder fuldstændig ud af alle kampe vi har spillet indtil videre. Håber han løfter niveauet gevaldigt til sæsonstart.

Jep. Ærgerligt indtryk han har givet i de her træningskampe. Det samme gælder de fleste andre på holdet. Milner, Hendo og Fabinho er tunge, og Gini fejlplaceret på kanten, når han ikke vil udfordre og konsekvent søger den sikre aflevering. Frustrerende at se på.
YNWA
Annonce