Snak

Mere indhold efter annoncen
Så håber jeg st dem der kalder de første kampe her for kondition har ret.


Det er det, der er hele pointen i de her friendlies. Der er intet på spil, og vi har som sådan ikke nogen nye førsteholdsspillere, som skal spilles ind i systemet. Enten kender man det, eller også er man stadig teenager. Havde været fedt og beroligende, at smadre dem 5-0.

Vores kamp imod dem sidste sommer, var jo ikke ligefrem en indikation af, hvor nemme/svære kampene mod dem i CL blev.
DIAZ MIO!
Det er sgu´ rimeligt at være bekymret med kun en uge til første rigtige kamp, mod City. Der er ikke meget, der indikerer, at kampformen er ved at indfinde sig. Det er fint med at bygge kondition osv. for det bliver der behov for, hvis man ikke kan ramme hinanden over 10 meter.

Og jeg er fint med på, at det selvfølgelig er ligesom at cykle, og selvfølgelig falder alt i hak, når alle profilerne er med igen, men omvendt gives der heller ingen gaver i Premier League, og alle vil slå Liverpool (og City), så det ville være rart med nogle indikationer på, at man er et sted, hvor man kan slå et konkurrence-dygtigt hold.
Tidligere under Klopp har vi set uhyre stærke ud i pre-season, sidste år slog vi City 2-1, og klaskede Napoli og United med hhv. 5-0 og 4-1. Året før slog vi Bayern Munchen 3-0, hvor Hummels efterfølgende udtalte "We made it far too easy for Liverpool, and it was the worst game that I had ever experienced at Bayern"

Og nu er det ikke for at tillægge disse resultater en enorm betydning, men det giver da alt andet lige en indikation på, hvor vi står inden sæsonen går igang.

Derfor hopper jeg også på pessimistbølgen ift. hvor klare vi er til sæsonstart. Jeg mener dog ikke at den primære årsag til manglende form skyldes de manglende indkøb..

Hvis vi tager startopstillingen mod Tottenham i CL, var det kun Fabinho og Matip der mødte op d. 6. juli. Arnold, Van Dijk, Henderson, Wijnaldum, og Robertson kom alle en hel uge efter, mens nøglespillere som Alisson, Mane, Firmino og Salah fortsat ikke er tilbage.

Til sammenligning mødte samtlige United spillere op d.7. juli pånær Fred og Darmian. (11.7)

Hvis vi kombinerer den sene CL-finale med spillere der har deltaget i Nations league, Copa America og Africa cup of nations, så er det bare ikke super gunstige forhold desværre.

Jeg frygter vi bliver rundbarberet mod City i næste uge, men man kan pege fingre af klubben - spillerne skal have deres ferie.
Kloppo er selv med på pessimist-bølgen jvf. hans udtalelser efter kampen, men der er ikke så meget at gøre ved det, og man kan håbe på, at tingene falder i hak i løbet af den her uge i Evian.
Mon ikke vi løfter spillet en del nu, vi har fra idag Mo - Bobby - Ali - Naby og Shaq tilbage fra ferie. Så mangler vi kun Mane, som kommer tilbage fra ferie næste uge. Opstarten er ikke optimalt, men det er trods alt bedre at div. landsholdstuneringer ligger om sommeren, end i januar/februar. ManC har jo en del spillere, som osse først starter op nu og sidste sommer var Spurs “ramt”, af spillere der kom sent tilbage fra ferie.

Spillet har ikke været godt, først og fremmest har vi set meget skidt ud i den side med TAA - Hendo - Ox. Farlige boldtab og ingen til at hjælpe TAA, det har ikke set godt ud. Mon ikke Klopp og Co. får styr på organisationen, inden sæsonen for alvor går i gang. Spillet bliver nok ikke sprudlende her i starten pga opstarten, men så må vi vinde nogle grimme sejre over først og fremmest Norwich og Southampton, inden Arsenal kommer til Anfield.

Der er desværre et godt stykke vej endnu for Ox, hans lange skadespause har sat sine spor. Han mangler meget timing og hans mange boldtab, har været for åbenlyse til, at han for alvor er i nærheden af holdet pt.

Men man sidder jo heller ikke med en fornemmelse af, at vores konkurrenter er voldsom styrket endnu og der er ikke lang tid tilbage af vinduet nu. Chelsea giver lidt sig selv pga, de ikke kan registre spillere. ManU har efter min mening, så meget “dødvægt” i truppen, at dem ser jeg ikke som nogen alvorlig trussel, selvom de skulle købe Maguire og Fernandes. Arsenal ser ud til, at åbne pengepungen, efter voldsom kritik fra fansene. Tottenham er måske lidt styrket, men hvad med C.Eriksen ? Levy må alt andet være interesseret i et salg, det ville ligne ham dårligt, at bare lade en stor profil gå frit næste sommer. Men ingen er jo sådan for alvor styrket endnu, her med lidt over en uge tilbage af vinduet.

“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Mere indhold efter annoncen
Annonce
City har til gengæld hentet en CDM i verdensklasse, så dem er vi i hvert fald ikke rykket tættere på.
Nu må vi se hvad Bayern kan nå at gøre ved dem, inden vinduet lukker. Det ville trods alt være en hjælp, hvis de mistede Sané.
DIAZ MIO!
City har til gengæld hentet en CDM i verdensklasse, så dem er vi i hvert fald ikke rykket tættere på.


Tilgengæld skal de måske spille meget af sæson uden den verdensklasse CDM som har været så stærk for dem. Der ser jeg dem ikke forstærket, endnu. De skal også undvære deres i sidste sæson store leder Kompany. Tror nu de køber Maguire fra Leicester, men er han den leder-erstatning. Silva og Agüero bliver bestemt ikke yngre.

Nu må vi se hvad Bayern kan nå at gøre ved dem, inden vinduet lukker. Det ville trods alt være en hjælp, hvis de mistede Sané.


Ja og så mister de efter alt sandsynlighed en stor offensiv kraft.
Man. City har allerede meddelt Real Sociedad, at såfremt Sané skifter til B. München, vil man betale Mikel Oyrzabals frikøbsklausul på - såvidt jeg lige husker - 75 mill. euro.

Så på den led er Man. City ikke svækket, snarere forstærket.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
@Mathews

LFC kommer jo aldrig til at kunne bruge de penge, som City bruger på spillere. Så det kapløb kan vi jo alligevel ikke vinde. Det er muligt vi ikke kan følge dem til dørs igen, men vi har stadigvæk det bedste hold i 30 år.



Jeg ved ikke om der er noget der har ændre sig, men Raphael Honingstein som har en stor troværdighed, har hørt at Sane ikke har skubbet på for at få et skifte igennem. Men tingene kan jo have ændret sig, jeg hørte det for ca. en uge siden.

https://t.co/kC2AKwZhax
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Annonce