Snak

Mere indhold efter annoncen
Eriksen er der fortsat, men ham får de så ingen penge for nu:)

Spurs kan vel stadig godt sælge ham til en udenlandsk klub - det er kun det engelske transfervindue, der lukkede i går :-)
Y. N. W. A. - #JFT97
Ang. Trent :)

https://t.co/FIknBAkRmX?amp=1

Herlig artikel :)
OB / Liverpool / Bayern siden start 80erne
@Hasse

Generelt set, har jeg nok bare en aversion over for udtrykket "jeg stoler på Klopp". Det er det mest ligegyldige udsagn overhovedet og tjener ikke til så meget andet end at lukke ned for debat. De fleste her på sitet stoler vel på Klopp på de overordnede linjer, men derfor kan man da godt diskutere og kommentere på de enkelte dispositioner der bliver foretaget ud fra de forudsætninger vi nu har som almene fans der følger med på afstand.
Tottenham derimod kunne godt se skarpe ud. Eriksen er der fortsat, men ham får de så ingen penge for nu:) og så har de Sessegnon og ham banditten fra Real Madrid. Det kunne godt blive en god sæson for dem.

Til gengæld har vi kun én højreback på PL-niveau, da Trippier er solgt til Atletico, så bliver Aurier skadet eller har brug for en pause, er det Kyle Walker-Peters og Foyth, der skal vikariere på positionen. Spurs har nu ikke hentet nogen fra Real Madrid, tænker du på Lo Celso fra Real Betis?
"To defeat an enemy you must know them. Not simply their battle tactics, but their history, philosophy, art." - Grand Admiral Thrawn https://www.youtube.com/watch?v=48H34ukFe8g
Ahhh... Betis. Er det så Arsenal der har lånt i Madrid?

Paz, det er ikke for at lukke en debat på nogen måde, når jeg stoler på Klopp. Jeg er nok bare nået til et sted, hvor jeg har indset, at der ligger ualmindeligt mange faktorer bag et spillerkøb til klubben, og jeg derfor blot læner mig tilbage, og nøjes med at nyde kampene.
Dermed ikke sagt, at der er noget galt i, at diskutere spillere, men snak om mangel på plan B og C, og at vi mangler spillere synes jeg er for meget FM efterhånden.
Sidste sæson viste, at vi kunne bide skeer med alle modstandere. Også med skader på den ene el andet position.
Det er lidt kedeligt og gråt ja, men igen - det er fint med mig, at andre finder det spændende og frusterende (DBR)

Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ja, Arsenal har lånt Ceballos i Madrid, men han har rigtigt nok været rygtet til Spurs.
"To defeat an enemy you must know them. Not simply their battle tactics, but their history, philosophy, art." - Grand Admiral Thrawn https://www.youtube.com/watch?v=48H34ukFe8g
Jeg er nok bare nået til et sted, hvor jeg har indset, at der ligger ualmindeligt mange faktorer bag et spillerkøb til klubben, og jeg derfor blot læner mig tilbage, og nøjes med at nyde kampene.

Jeg har det meget på samme måde.
Du nævnte selv det uddrag som YNWA postede herinde, som bl.a. berører transfers.
Det kan i øvrigt findes her:
https://www.bold.dk/snak/index.php?action=thread&id=2459450&start=53150&vis=0

Men derfor kan man selvfølgelig sagtens diskutere transfers. Eller mangel på samme :)
OB / Liverpool / Bayern siden start 80erne
Hasse,

Jeg kommer til gengæld til at være bagklog, hvis det viser sig, at vi ikke er godt nok besat i forsvaret (jvf. mit tidligere indlæg).

Samlet set var Gomez, Matip og Lovren ude omkring 250 dage sidste sæson, men "vi" håber jo alle på at denne sæson er anderledes.

Desuden er der ingen backup til Robbo. Jeg var flink tidligere, og jo Milner/Larouci kan spille imod de svagere hold, men der er ingen fuldgod erstatning. Klopp tager en gamble, synes jeg, så når JEG skriver at Klopp ved bedst, er det med en vis sarkasme.

Vi skal udfordre, enig. City er stærke ud, de andre so-so, men kan Liverpool holde niveau, igen? Det er et kæmpe spørgsmålstegn.
Desuden er der ingen backup til Robbo. Jeg var flink tidligere, og jo Milner/Larouci kan spille imod de svagere hold, men der er ingen fuldgod erstatning.

Sidste sæson havde vi teknisk set Moreno som backup, men han kom jo aldrig ind og spillede en rolle.
Så på den måde er vi jo ikke svagere stillet, selvom Moreno er smuttet.
Skal vi have en backup der er bedre en Miler, Gomez, Larouci, TTA eller hvad vi nu finder på, så skal vi måske ud og bruge 100 mio DKK på en spiller som måske får max en håndfuld kampe i løbet af sæsonen.
OB / Liverpool / Bayern siden start 80erne
1. EmilT

2. Top 6:
City
Liverpool
Tottenham
Arsenal
United
Everton

3. Nedrykkere:
Sheffield, Norwich & Newcastle

4. Topscorer for LFC i PL:
Salah

5. Flest assist for LFC i PL:
Robbo

6. Player of the year for LFC:
Van Dijk

7. Første røde kort for LFC i PL:
Henderson

8. Første selvmål for LFC i PL:
Matip
Annonce