Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er Liverpool der er skyld i det hele. Fans, Van Dijk, Mané, Salah, Klopp og alle de manglende straffespark til Tottenham som Liverpool uden tvivl ville have fået. Derudover er alle TV kanaler pro Liverpool og anti Tottenham ………
Har vindende hold ikke alle dage haft dommermarginaler? Det skyldes, at de konstant er i angreb, og der bliver givet flere tvivlsomme offsides og straffespark, fordi der ganske enkelt er langt flere situationer, der skal tages stilling til.

VAR kommer til at reducere antallet af disse, men der vil selvfølgelig altid være tvivlsomme og diskuterbar kendelser. Særligt af dem, der ikke bliver dømt.
Inside Anfield : LFC vs The Gunners

https://youtu.be/TxGhbYzDrC4


Lodtrækning til CL lige op over, bliver spændende hvad vi trækker på torsdag. Vi har jo 4 kampe mod the big 6 i de første 10 runder og har City i runde 12, derefter bliver programmet mere medgørligt, selvom der selvfølgelig er et Merseyside derby. Men specielt den uge, hvor vi møder ManU ude den 19/10 og Spurs hjemme D.27/10, kan godt blive en hård uge. Real - Atletico osv den uge ude, vil være “grimt” ..:)

Nå den tid den sorg, en kamp ude mod Burnley inden landskampspausen venter. Jeg er aldrig tryg ved, når vi drager til Turf Moore. Jeg er dog glad for, at kampen ligger nu og ikke i januar el februar ! :) Men enten blæser det halv pelikan og pisser ned el osse har de lavet græsset gro hele ugen og banen er knastør...:) Nemt bliver det ikke :)

Nå el kommer pausen ikke helt tosset, det giver 14 dage og dermed er Ali - Keita forhåbentlig begge ved at være klar igen.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Lidt om trøjesalget i England :

https://t.co/TLzYPAQK5i?amp=1

Ved ikke om der hold i det, men deler den alligevel...:)

https://i.redd.it/ad0ov9wtrvi31.jpg
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
YNWA

Vi slår dem allers næsten altid på udebane.

https://www.bold.dk/fodbold/kamp/burnley-vs-liverpool/29101570/

2-0-nederlaget var ondt, men se lige startopstillingen. Et helt andet hold.

https://www.bold.dk/fodbold/kamp/burnley-vs-liverpool/12903832/
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hehe kan godt huske det nederlag, vi havde bolden konstant og var ufarlige :)

Har altid en dårlig fornemmelse, når vi tager til Turf Moore og Selhurst Park :) ! Frygter osse altid skader, når vi møder Burnley...:)
Nå forhåbentlig spiller vi en god kamp, synes Burnley gjorde det godt på Emirates. Det var fortjent nok Arsenal vandt, men de var ikke så langt fra, at få et resultat med hjem.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Hvad i alverden skete der lige med Bobby Duncan & Co???
Hvad tænker i om Duncan situationen? - det virker på mig som en agent der er lidt skør. Han er gået i clinch med Carragher på twitter.

https://twitter.com/saifpr/status/1166712296854478850?s=21
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Nu aner man jo ikke om LFC har lovede Duncan et el andet. Men når det er sagt, så agerer agenten fuldstændig håbløst. At gå ud offentligt og svine klubben/ Edwards til er jo “selvmord”. Han kommer næppe til, at sætte sin ben i klubben igen og man skal jo ikke tage fejl, sportsdirektørerne taler jo sammen og han bliver næppe anbefalet som en “troværdig” agent når Edwards taler med de andre klubber.

Uden at jeg kender til sagen, så virker det en smule umoden af Duncan, men der kan selvfølgelig ligge noget under.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Jeg tænker også det største problem i dette her er agenten.
Måske er Duncan påvirket over manglende lejeophold, men at han er blevet på sit værelse i 4 dage giver ingen mening, og jeg tænker lidt, at farmand el mor måske har sendt Gerrard en sms, så han kunne tage en snak med Duncan.
Det lyder i mine øre helt skørt det her...
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Annonce