Snak

Mere indhold efter annoncen
@AHUJ

Nu vil jeg sige, at jeg ikke har bidt mærke i, at du er negativ når vi spiller. Vi snakker heller ikke om, at hvis en af vores spillere brænder en stor chance, at man så skriver satans osse el man bander over at en spiller kunne brænde en så stor chance. Det er bestemt fair, at være kritisk, det er trods alt et debatforum og det ville da være kedeligt, hvis vi alle var enige. Der hvor kæden fuldstændig hopper af for mig, er den generelle tone i stort set de fleste kampe. Det skulle da gerne være sådan, at alle gider at debattere med og div. brugere ikke gider at debattere med mere, fordi man bliver træt af tonen. Jeg kan selvfølgelig kun snakke for mig selv, men jeg er holdt op med at læse div. kommentarer når vi spiller. Jeg synes det er trættende og i mange tilfælde fuldstændig blottet for bare en anelse “perspektiv”.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Jeg forstår slet ikke at man kan skrive at Gomez var dårlig igår. Bevares han havde da nogle tvivlsomme boldberøringer, men det havde VVD da så sandelig også. Hvis man lige ser bort fra Alisson, som klart var MotM, så synes jeg Gomez overordnet set var næstbedst, med Salah og Mané lige efter.
Men Gomez og VVD ligner altså det bedste CB makkerpar vi har, nøjagtig som de gjorde sidste periode de spillede sammen.
Gomez er lidt rusten, men jo rigtig positivt, at de 3 sidste kampe med Gomez i startelleveren har vi spillede til nul.

Jeg er dog ikke enig i, at Gomez/ Virgil er det stærkeste CB vi kan mønstre.


Det er noget pis med Gini’s skade, hvis det er en muskelskade er han jo osse ude i lang tid, Så kommer vi til, at mangle vores 2 bedste balancespillere i et godt stykke tid og vi er kan ikke hvile hverken Virgil el Gomez da vi osse er nede på CB. En skade mere i midterforsvaret, så er vi sgu på den. At smide Hoever el Van Den Berg ind, er nok lige tidligt nok, men alternativerne er lidt svære at få øje på. Hendo ? Robbo ?
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Klopp kan også bare gå all-in på Ben Godfrey her til januar. Han kan også spille DM positionen.Han koster nok lidt, men jeg tror også at Liverpool er klar til at bruge penge igen. Måske først til sommer, men hvorfor ikke bruge klejnerne nu for at sikre mesterskabet kommer i hus.
Med det program vi har gang i, er det ikke den sidste muskelskade vi har set.
Måske er Ben Godfrey ikke nogen dårlig ide.
Ifølge Transfermakt skulle han koste 13M Euro er født i jan 1998 og kan spille defensiv midt samt stopper.

https://www.transfermarkt.de/ben-godfrey/profil/spieler/343475
We are Liverpool
Mere indhold efter annoncen
Annonce
De priser på Transfermarkt kan ikke bruges til alverden. For det første har Klopp jo mange gange sagt, at fordi der er skader, kan klubben ikke bare gå ud og købe en anden spiller. For det andet, er Ben Godfrey ikke ejet af Leeds. Hvis Leeds har lejet ham for sæsonen, kan LFC jo ikke bare købe ham nu.

“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Men er Ben Godfrey ikke Norwich_spiller? Eller har de lejet ham af Leeds. Han spillede da ihvertfald for Norwich igår.
Aha Ynwa, det må være Ben White du tænker på?
Jo han er Norwich spiller :)
Fik lige blandet lidt ting sammen. Vi er af flere omgange blevet kædet sammen med Ben White, som Leeds lejer af Brighton for denne sæson. Så der var lige lidt med navnene jeg missede ...:)
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Gini er med i truppen til klub VM, så han er næppe voldsomt skadet.

Truppen:

Alisson, van Dijk, Wijnaldum, Milner, Keita, Firmino, Mané, Salah, Gomez, Adrian, Henderson, Oxlade-Chamberlain, Lallana, Lonergan, Shaqiri, Robertson, Origi, Jones, Alexander-Arnold, Neco Williams.
Y. N. W. A. - #JFT97
Annonce