Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja intet overraskende og Paul Joyce skrev jo osse at Minamino havde lægetjek idag, men nu sjovt alligevel :)

https://twitter.com/Liddellpool/status/1207406964659101702


“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Minamino er klar til FA Cup debut den 5 januar mod Everton.
Vi ved jo alle hvordan det gik da Virgil fik sin debut mod de blå.

https://www.liverpoolecho.co.uk/sport/football/transfer-news/takumi-minamino-completes-liverpool-transfer-17444440
We are Liverpool
Baller

Fedt du lufter dine holdninger. De røverlande er vanvittige med moderne slaveri. Men jeg går ikke ind for et boycot. Vi har også spillet fodbold i Kina, der lige nu er i vælten med deres genopdragelseslejre, der minder om en knap så fjern fortid i Europa. Vi har spillet fodbold i USA, der med vanvittige krige har millioner af liv på samvittigheden fra Vietnam til Irak. Det bliver hurtigt hykleri, hvis vi boykotter det ene, men lukker øjnene for det andet.

Det fede ved sport er, at vi kan mødes på trods. Og så mener jeg i øvrigt, at vi skal lufte vores holdninger.







Jeg glæder mig så meget til The Kop får brygget en sang på Eenie Meenie Miney Moo :)

Gini, Mina, Mane, Mo - back to Turkey - here we go!
En passende, stille protest, kunne være, at spille med sørgebind i finalen.

Sport er politik- alt er politik.
What`s the matter Harry?!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Altså for arbejderne der døde i Qatar?
Uha, syntes godt nok den er svær idag og hvem vi skal håbe vinder den sene kamp.

Jeg hælder helt klat til et X eller en Leicester sejr, jeg tror ikke på de kan holde hele sæsonen og endda slet ikke i vores og City´s tempo.

City tror jeg godt kan sætte en stime sammen der gør at de kommer til at presse og med en sejr idag og pointtab til os d. 26.

Hvad er jeres tanker?
Jeg glæder mig egentlig bare over, at - uanset hvordan kampen ender i dag - så mister en af vores nærmeste konkurrenter point. Men hvis jeg skulle vælge, så ville jeg da nok foretrække et X.
Jeg frygter stadig City, eftersom de har leveret disse stimer på både 15 og 18 PL sejre i træk under Pep. Med en Koulibaly signing i januar, og lidt mere "held" er det ikke utænkeligt at de leverer noget lignende. De vil være favoritter mod os på Etihad, og vinder de denne, er det altså "bare" 11 point de skal hente i 20 kampe..

Bookmakerne holder dem fortsat til omkring 10% for at vinde ligaen, mens Leicester er langt derfra.
Ser også City som den største konkurrent, når Laporte igen er fit ser de sig ikke tilbage.
Så et X eller sejr til Leicester er det mest optimale.
Journalist: Hvad ville du have været, hvis du ikke var blevet professionel fodboldspiller? Peter Crouch: ‘jomfru’
Annonce