Snak

Mere indhold efter annoncen
@Klodike

Jeg kan sagtens følge dine udmærkede argumenter og pointer, og du har jo i princippet ret.

Men for mig er det en ren tilståelsessag:
Ja - jeg tænker kun på mesterskabet og er ret ligeglad med alt det andet.

Også hvis det gør mig til en taber - bare vi står tilbage som vinder af PL... ;-)
Rene pokaler skinner bare flottere. Next season - måske også med Justice for 115...
Sule12, selvfølgelig kan jeg forstå det! Har selv været fan i "kun" 10 år, og det har da selvfølgelig været hårdt at se rivalerne løbe med mesterskaberne år efter år. Dog sidder jeg bare med en fornemmelse at det er vores tid nu, da alt bare spiller sammen ift trup, manager, harmoni i klubben og fanbasen. Derudover mener jeg ikke der er nogen i verden der er på samme niveau som Liverpool pt, og da vi er så langt foran i ligaen og kun har smidt 2 point, hvilket er fuldstændig crazy, kunne jeg da godt tænke mig at især os fans herinde på bold sætter overliggeren højere end bare at sige, at man sælger sæsonen for et mesterskab, når der er potentiale til så meget mere end det. Men en ting kan vi dog ikke blive uenige om, vi ønsker alle det bedste for Liverpool herinde :-)
Jeg har været med i omkring 25 år. Alligevel var jeg lidt skuffet over at ryge ud af Carabao cuppen - jeg håber altid på så mange trofæer som muligt. Carabao kunne ikke være anderledes, og klopp skal være god til at rotere i turneringerne - hvilket han har været indtil nu. En skade til vvd nu vil kunne sætte liga titlen i fare vil jeg mene. Jeg kan godt følge dem der er tilfreds med ligatitlen, fordi det er så længe siden, men jeg synes godt at man kan stræbe efter FA cuppen også. CL smider han ikke med vilje, men den er meget sværere at vinde.
Mesterskabet er hjemme, drop nu det der "hvis" og "måske" vi er for fanden 14 point foran City med en kamp i hånden. Nu handler det bare om at se hvad det bliver til i CL og fa Cuppen.

Vi har før oplevet Mac City vinde 18 kampe i træk. Ja, det ligger et par år tilbage, men sidste sæson havde de næsten et lignende antal (mener jeg).
OB / Liverpool / Bayern siden start 80erne
City vandt de sidste 14 kampe i sidste sæson. De kan vel "sagtens" sætte en lignende stime op tænker jeg.
Y. N. W. A. - #JFT97
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Lad os lige slå fast, at ingen vil sælge CL. Vi solgte heller ikke Verdensmesterskabet for klubhold.

Vi solgte liga Cuppen, og jeg var også ked af at ryge ud. Men som Thisisanfield skriver, måtte det være sådan. Og de fleste storklubber sælger den traditionen tro.

Så det drejer sig kun om FA Cuppen. Måske vi stiller op med lidt flere førsteholdsspillere næste runde?
Jeg tænker også at vi søndag den 26. januar ser et ældre hold end det der spillede sidst i derbyet.

Alt efter skadessituationen naturligvis.
Y. N. W. A. - #JFT97
Jeg har et spørgsmål vedrørende en af jeres spillere. Jeg er for nyligt blevet bekendt med en fyr ved navn Ovie Ejaria, som I i øjeblikket har på udlån hos Reading. Af hvad jeg har set til ham, ser han helt voldsomt spændende ud, hvor særligt hans driblinger og generelle omgang med bolden - specielt i små områder - er på et niveau langt, langt over Championship-niveau. Jeg synes der er noget Pogba over ham, bare med endnu mere flair, om end han på det seneste har spillet venstrekant, men som boks til boks-spiller tror jeg virkelig han kunne blive dygtig. Jeg ser så, at Reading har en tvungen købsoption på ham, hvilket jo så i praksis betyder, at hans dage hos Liverpool er talte. Men hvad er historien bag ham, og hvorfor har han aldrig rigtig været tættere på førsteholdet? Er det en man bare har opgivet undervejs, har der været problemer med ham eller noget helt tredje? For han ligner da umiddelbart et stort talent at kassere.
@MesutCazorla

LFC forlængede Ejaria kontrakt i 2018, så det er ikke fordi man ikke stadigvæk havde en hvis tro på at han kunne have en fremtid i LFC. Gerrard lavede osse en låneaftale med LFC og Ejaria gjorde det osse ok i Rangers. Meldingerne har været, at Ejaria udenfor banen, ikke var glad for at være i Rangers. Så derfor blev lejeopholdet ganske kort, men ja en fin fodboldspiller og kan givet få en ganske fin karriere i en mindre klub. Problemet er jo indimellem, at man har en ganske fin spiller, men spilleren når så en alder omkring Ejaria’s 22 år, hvor spilleren måske gerne vil videre for at spille 1.holdsfodbold og det kan man ikke garantere i LFC. Selv bænken kan være svær at komme til at sidde på når alle er klar. Så giver det nogle gange ikke rigtig mening, at holde på en spiller. LFC står osse i en situation, hvor man skal tage en beslutning om det stadigvæk giver “mening”, at have Wilson og Grujic i klubben el om det ikke er bedst for dem, at få en fin karriere i en anden klub.

“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
@Mesut

Jeg også altid haft et godt øje til Ejaria og kan også undre mig over at han har ikke har formået slå igennem eller fået muligheden for førsteholdsfodbold i LFC. Mit kendskab er begrænset til pre-season kampe og nogle enkelte cup-kampe, men jeg synes også det har været tydeligt at han har et stort potentiale fysisk og teknisk. Det er svært at vurdere i forhold til det taktiske og mentale, hvor han står, men det må næsten være på de områder at han ikke er helt ligeså stærk. Jeg mindes dog også at han har haft nogle skader på et tidspunkt som kan have haft en indflydelse. Han skulle nok have bidt sig fast for en sæson eller to siden, hvor midtbanen ikke var helt så godt besat som den er idag.

Annonce