Redigeretsøn 18. dec 2011
1. Villas-Boas har fundet hvad der giver point lige nu, udfra devisen, "don´t change a winning team". Ja, indtil det ikke gør, og så tør man mere skifte, som selv kom på at skifte om på noget som ikke var optimalt i den givne periode.
2. Ja, det gør. Problemet er bare, at Torres er tiltænkt nutid og fremtid, hvorimod folk som Drogba, på vej mod enden af sin karriere. Så pt kører Villas-Boas konstellationer som ikke er det man skal bygge videre på. Han har hevet folk frem fra bunken, som har været i klubben længe, og er samspillet. Og derved handler det nok mere om et "nødvendigt unde", end at det skal ses som at Villas-Boas anser Torres som tertiær og på vej væk.
3. Hvilket kan betyde, at Villas-Boas sætter Torres på næste gang. Fordi det er nu engang ham som man vil satse på, og ikke Drogba - på den lange bane.
4. At du pludselig forstår problematikken i, hvorfor Torres holdes på bænken, og ikke et resultat af at Villas-Boas har mistet tålmodigheden. Tillad mig at tolke du var uenig med "Man er jo nødt til at have in mente at Villas-Boas er presset. For presset til at lade Torres spille sig ind og op i hierakiet på nuværende tidspunkt.". Hvorefter du nærmest gentager hvad jeg har sagt.
5. Det kommer an på, om alternativerne fungerer bedre. Man giver 50+ mil pund, som har bevist sit værd tidligere lang snor. Især når de har bevist det i selvsamme liga. Og Torres er en verdensklasseangriber(en klassificering jeg ikke udvander). De har blot endnu ikke magtet at få det frem i ham. Præcis som vi har fejlet med Carroll. I begge tilfælde, har ingen af de dyre spillere været på hold, hvor alting klikkede mellem folk. Med mindre Torres selv ønsker sig væk, så bliver han nok ikke solgt til sommer. Ellers står Chelsea uden Drogba, Anelka og Torres på én gang. Derudover er det nærliggende at en ny angriber heller ikke slår til med det samme, og så kan han opleve præcis det Torres oplever; dårlige præmisser til at spille sig ind, på og op.
6. Nu er Torres sydeuropæisk, tiltænkt start 11´eren. Drogba giver fysik og hovedstødstyrke, og derfor vil man finde en erstatning til det, hvis man ikke allerede har det i Lukaku. Torres er røget på bænken. Det kan en ny også. Også en til 40 mil pund.
7. Jeg går ud fra du projicerer dine blog tanker her, men jeg læser nok dit blog indlæg ved lejlighed. Det kan synes uretfærdigt at Drogba bænkes og Torres sættes ind, men det er nu den overgang man har forestillet sig - uanset, så Torres kan blive lige så samspillet med kammeraterne, som Drogba er med dem han har samarbejdet med i årevis. Lidt ligesom at Carroll er tiltænkt en fremtid i LFC, mens Bellamy er på lånt tid.
8. Der er ikke råd til at have ham spillende hele tiden, fordi han og konceptet ikke er helt på plads. Dertil at sige han skal sælges er noget andet. Alt andet lige, så er Torres en verdensklassespiller, som Chelsea ikke har fået igang. Det samme kan være gældende med den næste. På sin vis, foreslår du at Roman i princip hiver 40-50 mil pund op til angribere, til at afløse dem som ikke slog til, når problemet ikke kun ligger hos angriberen, men også at manager har fejlet i at få det til at fungere. Og der skal immervæk noget til at erkende at alle muligheder er udtømte, når man har givet 50 mil pund for en spiller, og havde tænkt han skulle være cool-kaj på holdet, så man ikke længere skulle tænke over dette aspekt.
9. Man udtømmer alle muligheder, før man sælger med kæmpetab, og står i en lignende situation som inden man foretog købet, og skal til at genskabe hele processen igen, i håbet om at en ny dyr investering slår til. Hvis man ikke kan få en af verdens bedste, og en som har vist sit værd fra dag 1 i PL i en anden liga-klub, til at virke, så gør man noget galt. Det skal man rette. At gøre som du foreslår, så kan man hurtig købe sig fattig. I fodbold må man væbne sig med noget tålmodighed. Især med brikker som man har anset som front figur. Lige nu fungerer Torres ikke, fordi han ikke spiller konsekvent nok. Meget lig Carroll, som selv i sin force har mistet noget pondus - ja, selv i forhold til tidligere på holdet.
٩๏̯͡๏۶ “From Doubter to Believer”
Suarez - The Ambassador of Kwan.