Jeg tror det er lidt på sin plads, at give et lidt mere nuanceret billede af ejerskabet. Som sagt, som jeg skrev tidligere, er det så realistisk at kæmpe om de sjoveste pokaler generelt, når man er oppe mod statsklubber med uanede midler, det er det næppe. Men da nok hovedparten af os, ikke ønsker sådan et ejerskab, så må man jo osse indstille sig på, at det er urealistisk at konkurrere hvert år mod disse klubber om mesterskabet.
Når man så kigger på de øvrige klubbers ejere, så kan jeg simpelhen ikke få øje på et ejerskab, hvor man sige de er klasser over hvad LFC har. Jeg kan da godt se, at ejerne propper en helvedes masse penge ind for at dække underskudende el aktieudvidelse for at skabe mere kapital. Men jeg kan bare ikke få øje på, de af den grund har haft mere sportslig succes end hvad LFC har, da først man fik styr på økonomien, selvom den selvfølgelig stadigvæk var stram.
Kigger man på de sidste 5 år og 10 år og ja FSG har været ejer lidt længere, det ændre dog ikke det store, hvilken forfatning klubben var i økonomisk. Kan i huske da der ikke var råd til spillere der kostede mere end £10 M ?
Kigger man på de sidste 10 år, er der kun 3 PL klubber der har tjent penge :
Spurs - LFC og Burnley. (
Kigger man på de sidste 5 år er det 5 klubber :
LFC ( £123M) - Burnley - Brentford - Wolves ( kun fordi ejerne afskrev tilgodehavende ) og Spurs ( £17).
Kigger man på omsætningen de sidste 10 år har ingen klubber har ingen klubber haft en større stigning i omsætningen end LFC. En fremgang på £388 M til £596 i sidste regnskab fra £206 M i 12/13. Ikke engang ManC har haft den fremgang, trods deres “indsprøjtning” på ca £160-170 M hvert år fra statssponsoraterne. Og nej Paz det er ikke en naturlov, at fordi man har brandet LFC så skal sponsorerne og indtægterne nok komme. Har du glemt Adidas forlod klubben, da vi havde allermest brug for dem ?
Kun 2 klubber havde en større omsætning end LFC sidste år i verden, jeg behøver vel næppe at fortælle hvor vi lå under Chip & Chap vel ? Der var vi røget ud af top 10, hvis nogle skulle være i tvivl.
Kigger man på Matchday indtægterne de sidste 10 år, havde klubben indtægter på ca £42 M for 10 år siden og i dag ligger den tæt på £90 M. Idag er det kun ærkerivalerne og Spurs der har højere indtægter end LFC. Den omsætning vil igen stige næste sæson pga udvidelsen.
Kommercielle indtægter :
Trods City indsprøjtninger, er klubben ikke langt fra at have steget ligeså meget som dem de sidste 10 år. Deres kommercielle indtægter er i perioden kun steget £17 M end LFC. I samme periode synes jeg det skal nævnes MU er steget £105 M. LFC er steget med £149M og City £166 M.
Ingen klub har haft større stigning i lønningerne end LFC. Lønningerne er steget med £235 M de sidste 10 år, dette skal osse med i billede. Vi husker vel alle, vi mistede vores bedste spillere el ikke kunne tiltrække dem vi ville have, da vi ikke kunne være med økonomisk.
Jeg kunne godt give flere tal, men tror jeg stopper her. Forhåbentlig giver dette et lidt mere nuanceret billede af tingene, når ejere debatteres.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.”
Bill Shankly