Snak

Mere indhold efter annoncen
Men Klopp vil ikke af med ham, så hvad kan man gøre

Hvordan ved vi om Klopp vil af med ham?

Matip har ikke spillet overbevisende, men det har ikke hovedsageligt været hans problem, det har lige så meget været Robertson, der ikke har været god nok til at trække ind på CB, og dermed gjort hullet Matip og Vvd skal dække væsentligt større, noget Matip ikke har været hurtig nok til.
Og midtbanen ikke har været gode nok til at dække af i hullerne lige foran forsvaret
Og kanterne ikke har været gode nok til at dække af ned i banen...

Jeg vil gerne af med Matip, men hvis der ikke har været bud på ham, og han ikke selv vil væk.. Hvad skal Klopp så gøre?

Det er nu også spændende at Gomes ikke har været prøvet som CB, da han burde have farten... Men han har vist udtalt, at han mentalt har nogle problemer, som de(i Liverpool) arbejder med.
Spacefreak
Øh, nå, hvorfor? Om han er gået til baglinjen, eller om han befinder sig inde centralt i banen betyder da ikke det store for om han kan nå tilbage på backen.

Det var da heller ikke før han trak ind i banen, at vi havde de største defensive problemer i sidste sæson.
Det er vel heller ikke givet at Matip er foran Gomez i køen til CB, men ingen af de to var særligt overbevisende i sidste sæson, så det er selvfølgelig klart at man vil være lidt nervøs, når det er en af de to, der skal erstatte Konate.

Og især i en udekamp på Saint James Park, hvor man ved at de har hurtige spillere og et presspil, der kan straffe fejl i vores defensiv.
Om han er gået til baglinjen, eller om han befinder sig inde centralt i banen betyder da ikke det store for om han kan nå tilbage på backen

Det gør det da. Det er taktisk to forskellige opgaver. Er han på midten, så er hans opgave vel at hjælpe til med genpresset derinde og ikke at vende tilbage til backen. Nej, det er højrestopperens opgave at dække det område, hvorfor jeg mener, at det nye system er mere offensivt end før.
Klopp har før udtalt at Trent er ´første mand i presset´. Det betød at han førhen skulle presse højt og fremad - fra sin udgangsposition højt i banen efter boldtab. At det ikke skulle efterlade et tomrum bag ham, der er omtrent lige så stort som det han nu efterlader sig, når han nu bevæger sig rundt centralt i boldbesiddelse (som dyb playmaker), er sgu svært at se. Det er forskellige måder, at have et ´offensivt´ pres på, men det ene er ikke mere offensivt end det andet, og det eksponerer ikke vores centerbacks mere end tidligere. Spørgsmålet er om de faktisk eksponeres mindre, hvis Robbo´s udgangsposition er mere defensiv end tidligere - for så kan Van Dijk også lettere backe op på højre siden end han kunne tidligere - men det ved jeg ikke helt om er tilfældet.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Sæsonen er nærmest lige startet, og Konaté er allerede ude med sin første mindre skade, surprise.. derudover er vi vist alle enige om, at Matip er langt fra sit tidligere niveau, og så er han jo bare ved at være ret gammel i fodboldmæssig forstand med sine 32 år, ligesom Van Dijk jo også er.

I forhold til Gomez har han selvfølgelig alderen med sig, men han tager desværre også sin tørn med skader i løbet af en sæson. Rent niveaumæssigt kan man overhovedet ikke regne med Gomez, og han er simpelthen alt andet end en stabil CB. Den ene kamp spiller han som prime Van Dijk, mens han den anden kamp spiller som Harry Maguire.

På trods af de klokkeklare problemer på CB-positionen er der desværre ikke meget, der tyder på, at vi kommer til at hente en CB, før vinduet lukker. Det bekymrer mig, og jeg er efterhånden ved at være ret træt af, at vi først skal røvpules gennem sæsonen, før Klopp indser, at vi faktisk har et problem. Hvorfor løser han ikke tingene, før det bliver til et problem, der koster os sæsonen?

Det her minder så meget om, da vi gik ind til sidste sæson uden at forstærke midtbanen, og det så skulle gå helt galt, før Klopp indså, at der faktisk var et problem på midtbanen. Jeg har på fornemmelsen, at det bliver noget lignende i denne sæson i forhold til vores forsvar.

Samtidig kan det bare ikke passe, at en af verdens bedste managere ikke kan se problemerne, når nærmest samtlige eksperter og fans råber op om det på forhånd, præcis som de gjorde med midtbanen før sidste sæson. Der spurgte journalisterne Klopp nærmest hver uge gennem transfervinduet, om han ikke skulle hente et par forstærkninger til midtbanen, og selvfølgelig holdt vores kære tysker stædigt fast i, at det var der på ingen måder brug for.

Hvor ville jeg ønske, at Klopp ikke var så stædig til tider, og at han kunne være mere som Pep, der altid ved, hvornår han har brug for at forstærke holdet på de rigtige positioner.
“Football is the most important of the least important things in life” -Jürgen Klopp.
Højrebacken vil ikke være der ´i første øjeblik´, men spørgsmålet er hvornår han nogensinde har været det. Forskellen på at være ´højt i banen´ og at være ´centralt´ i banen, er for mig at se ikke særlig stor.
For helvede vi mangler en CB. Jeg mener også at Klopp har sagt det på et tidspunkt.
En er skadet, en anden har mentale problemer kan jeg nu læse, og den tredje er for langsom. Jøses..
Vinduet lukker på fredag i næste uge, og der ser ikke ud til at ske en skid.
Så fik jeg da lige en smule luft...
1887
Glæder mig til at se hvordan vi stiller op på midtbanen. Jeg håber godt nok det bliver med tre midtbanespillere og ikke Gakpo. Endo må være det oplagte bud, sammen med Szobo og Mac Allister, men Thiago og Bajcetic må vel også være i spil efterhånden? Curtis sammen med de to andre vil jeg også gerne se, især i en kamp som denne, hvor det også bliver vigtigt at kunne modstå Newcastles fysiske pres, men han er vel stadigvæk tvivlsom..?!
Annonce