Det var udelukkende i sammenligningen med Gerrard at jeg påpegede forskellen mellem de to defensivt, nu hvor folk er så forhippede på at drage paralleller mellem de to.
Og i artikeltråden har jeg givet en vurdering af, hvorfor jeg synes, det er forståeligt nok at drage paraleller mellem vores ikoniske 8er og nuværende 8er og der er det altså ikke kun det defensive, du mener gør dem usammenlignelige. For jeg forstår omvendt ikke, at du er så forhippet på, at det skal man ikke, når vi nok ikke har været nærmere en Gerrard i rolle for hold og rolle på banen som vi er nu i Szoboszlai.
Det der undrede mig mest er, at du mener, Szoboszlai er en 10´er og derfor ikke sammenlignelig med Gerrard i en boks til boks rolle? Men Gerrard har jo også spillet 10´er rolle. Han spillede den i en nærmest hængende angriber rolle i en hel sæson under Benitez med Torres foran sig, men spillede den jo også ofte længe inden Torres kom til, efter vi hentede Alonso, hvor Benitez ofte spillede i en 4-3-1-2 med Gerrard som den offensive midtbane. Det er da set talrige af gange med Gerrard som 10er?
I det hele taget er Gerrards rolle jo hele tiden evolveret. Han foretrak selv en defensiv midtbane i starten i sine ungdomsdage, men vikarierede for Redknapp på 10eren og spillede også ofte kant, både for landshold og klubhold. Houiller begyndte så at bruge Gerrard som en mere klassisk midtbanespiller med udgangspunkt i højre side, men hvor han hele tiden gjorde banen bred. I starten manglede han lidt offensiv kvalitet, som jeg husker det, hvor han især senere tillage sig penetrerende stikninger osv. Det fik han vedlagt sit repertoire og Benitez brugte ham derfor længere fremme, hvor Gerrard lavede masser af mål og assists under Benitez from the get go. Det hele kulminerende i den sæson, hvor han nærmest agerede sekundær angriber som sagt. Da Gerrard så blev ældre, mistede fart og fik flere skader, under Rodgers, trak han ned i den defensive midtbanerolle igen som ankerpunkt og dirigent.
Jeg kan ikke helt se, hvorfor det er så forkert at drage paralleller mellem de to nummer 8.