YNWA
Bestemt - men der er da også noget med hvile og forberedelse kontra lange rejser og dømmen kampe i mellemøsten.
Bestemt - men der er da også noget med hvile og forberedelse kontra lange rejser og dømmen kampe i mellemøsten.
Jeg tror det handler om, hvorvidt man selv har spillet fodbold og på, hvilket plan, selvom det er et svar, der ofte kan give sure rønnebær, men det passer desværre bare.
At man selv har spillet fodbold på et eller andet plan, er da ikke betydende med, at man har nogen speciel indsigt eller viden om, hvordan en hændelse resulterer i udfald A, B eller C.
Jo, det handler om det faktum, at Jones forsøger at vinde bolden, hans fod glider så over bolden og derpå ind på benet af Spurs spilleren.
Bestemt - men der er da også noget med hvile og forberedelse kontra lange rejser og dømmen kampe i mellemøsten.
Ja? At hensigten ikke er ond behøver ikke at have noget at gøre med, hvordan udfaldet bliver. Og det er da under alle omstændigheder ikke noget, man behøver at have spillet fodbold for at kunne forstå.
Jeg vil gerne høre dit svar på, hvorfor Hooper giver gult kort i første omgang...
Det hjælper afgjort at have spillet fodbold for at sætte sig ind i situationer på en fodboldbane, det tænker jeg ikke, der kan være to meninger om. Det er som med alt andet i livet, at det hjælper at have hænderne i muldet om man vil, det vil jeg mene i hvert fald.
Fordi at han ikke ser situationen ordentligt? Det er jo i sagens natur lidt svært at vide, i og med at jeg ikke er Hooper. Jeg kan blot konstatere, at han ændrer fra gult til rødt. En linje jeg har set været fulgt gentagne gange.
Jeg er forøvrigt ganske enig i, at VAR ofte får tingene til at se langt voldsommere ud, end det er tilfældet.