Snak

Mere indhold efter annoncen
Januar programmet ser i øvrigt også fint ud.
Go Go Bezos
Han havde en på Calvert-Lewin efter 2-3 minutter på et hovedstød.

Jeps, også selvom det snarere var en tilbagelægning til målmanden.

Evertons xG sagde hele 0,13 i går - vores lå på 2,26.
Y. N. W. A. - #JFT97
Man skal være meget gavmild for at kalde det en redning
Man skal være meget gavmild for at kalde det en redning

Jeg er i det gavmilde humør i dag!
haha, ja man må sige at du er i det gavmilde hjørne. :)
1887
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Giver det mening at se kampen på efterkrav?

Jeg kan læse mig til, at det var en sløv start igen, og flere overtalssituationer løb ud i sandet. Og at indskifterne bragte noget tiltrængt energi på banen.

Så en første halvleg på det jævne, og man stempler ind i anden uden det er prangende?
Det er ikke den bedst spillede 2. halvleg nogensinde. Dertil ville Everton for lidt, naturligvis også fordi de kun var 10.

Vi sidder tungt på 2. halvleg, dog uden at komme til de vildt store chancer trods et xG på over 2.

Se highlights i stedet 🙂
Y. N. W. A. - #JFT97
Starten var fin, og med lidt ekstra skarphed, kunne den endda have været god, da vi kunne have udnyttet et virkelig flot gennemspillet angreb, hvor Salah desværre kikser sin berøring til sidst (måske der også er en marginal offside?).

Jeg var ret meget oppe at køre over Gravenberch de første 20-30 minutter, hvor han gjorde nærmest alting rigtigt, men derefter forsvinder han fuldstændig ud af kampen, hvilket jeg også tror falder lidt sammen med at vi som hold falder i niveau. Men generelt er der for mange småfejl, der forstyrrer tempo og rytme helt enormt, og det bliver bestemt ikke bedre efter vi kommer i overtal, hvor desperationen efter at få scoret sætter ind nærmest med det samme.

Jeg synes der er to nøglemomenter i første halvleg, hvor vi spiller Everton tynde, men ikke får det forløst med en scoring. Den ene har jeg allerede nævnt. Den anden er til sidst i halvlegen, hvor Szobo spiller Trent helt fri til at slå en perfekt tværpasning ind foran mål, men på det tidspunkt når Gravenberch lidt symptomatisk ikke frem til bagerste stang, hvor han ellers kunne have fået en identisk chance som den han brændte mod Brighton. Jeg var i hvert fald ret forbandet over at han stod op boblede i den situation.

2. halvleg var bare en lang desperation, synes jeg. Nogle få gange lykkedes vi med at komme til baglinjen og få bragt Everton lidt ud af balance, men det er ikke mange chancer vi skaber.

Det er ikke alt Diaz lykkedes med, men lidt bemærkelsesværdigt at det er ham der fremprovokerer både rødt kort og straffe, og med lidt held kunne han jo faktisk have fået to af slagsen. Iøvrigt ville jeg godt have set den bold, der rammer Keane, gå igennem, for Darwin kommer stormende i position på midten, og kunne måske godt have nået frem. Det havde sgu været lidt federe med et mål til ham og en assist til Diaz.



Ringe og kedelig kamp ...... har aldrig set et derby på den måde uden tænding og gnist. Men 3 gode point efter et par kampe uden fuldt udbytte.
Det er vildt så fisset fodbold er blevet når alle frispark skal give advarsler ...... det er nok også Klopps skyld.
Vi mangler en rigtig god 6´er så Mac kan skubbes frem men hvor skal vi finde ham og har vi råd? Når Caicedo koster £115 mille hvor meget mon en rigtig god 6´er så ikke koster .......
Jeg har lidt på fornemmelsen at vi køber ham Andre fra Fluminense til januar.
Annonce