Snak

Mere indhold efter annoncen
Rørende

https://twitter.com/eurofootcom/status/1722725198447755289?s=21

Ja, når tingene sættes i perspektiv, så betyder et nederlag pludselig knap så meget. Vigtigt!
Glad for han er løsladt og håber han er uskadt, men sidder også tilbage med en tanke på om de mange andre, som man må formod bliver kidnappet i Columbia får samme opmærksomhed i forhold til at blive løsladt.
- men skøn afslutning på den sag.

I forhold til aftenens kamp - har kun set et klip med annuleret mål.
- er der ikke noget der hedder “T-shirt” regel?🤷🏼‍♂️
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Vores næstbedste har ganske enkelt skræmmende lavt niveau

Det er nok hér, den største bekymring ligger i forhold til de nærmeste konkurrenter. Vi var inde på det i sommers herinde med hele snakken om at hente spillere fra noget der ligner øverste hylde, når der endeligt skal handles frem for at satse på kvantitet over kvalitet. Så er det i sidste ende lidt ligegyldigt, hvor billig dén og dén spiller har været, for dén spiller optager stadig en plads i truppen, der ender med at blokere for en spiller, der rent faktisk har niveau til at kunne gøre en forskel.

Da vi var bedst for 3-4 år siden lod kvaliteten på bænken ofte også en del tilbage at ønske, men der var startelleveren så også bare så meget bedre, end den er nu - og netop derfor sad man og sukkede efter Rice, Caicedo eller Bellingham i sommers frem for blot mere fyld. At man missede Caicedo var noget nær det værste der kunne ske, for ikke nok med at man missede en klassespiller, der ville have højnet niveauet i startelleveren betragteligt, så ender man næppe med at gå tilbage på markedet efter en spiller af dén kaliber (og prisklasse) lige foreløbigt, da den pågældende plads i truppen nu er besat. Så havde det været bedre at spille seks måneder yderligere uden en reel CDM i truppen frem for at panikke og hente én, der alligevel ikke er god nok, og som man så ender med at hænge på i sidste ende.
den største bekymring ligger i forhold til de nærmeste konkurrenter.

måske skulle man sætte sig ned og finde ud af hvem man mener der er de nærmeste konkurrenter. Jeg mener f.eks at Arsenal har samme udfordringer med de næstbedste, og Tottenham, Newcastle, Manchester United, Chelsea har vel også samme udfordringer.
Så er der kun City tilbage, og her har jeg 115 grunde til at de er i en liga for sig. ;)
En rigtig 6er på holder er mere en mangelvare end selve bredden på holdet.
1887
Nå men, dagen efter sæsons 2. nederlag er den værste "skuffelse" vel ved at lægge sig, eller.

Vi har bare ikke truppen til noget som helst, og den nuværende trup når da ikke truppen fra mesterskabssæsonen til sokkeholderne. Så vi er doomed.

Spøg til side, jeg forstår godt bekymringerne, der indimellem dukker op, men det er vel også ret menneskeligt at rende ned af den "negative sti" når holdet taber som i går. Lige så menneskeligt er det når vi så vinder den næste kamp, at fise op af den "positive sti".

Overordnet set er jeg dog super tilfreds med vores sæsonstart ovenpå den skuffende sidste sæson. Holdet ser spændende ud, og flere af de unge har fået chancen (som Quansah), og har vist, at de måske er værd at satse på, og derigennem kan klubben spare en del penge.

Vi må op på hesten igen på søndag. Vi har ikke tabt hjemme i evigheder. Brentford er ikke et nemt hold at spille mod, men det er vi heller ikke, når spillerne har hovedet med på banen.
Y. N. W. A. - #JFT97
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er 6 kamp i denne sæson hvor vi stiller med reserverne og de 5 foregående kampe var alle vundet. Det var en rædselsfuld kamp igår, men tingene lidt i perspektiv. Vi havde osse sådan rædselsfuld kamp mod Røde Stjerne i CL for nogle sæsonerne siden. Er helt med på vi mangler en 6’er, men jeg er ikke enig i, at bredden som sådan er et problem.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Efter gårsdagens skuffelse sidder jeg mest af alt tilbage med en undren over den mangel på vilje, vinderinstinkt, og fandenivoldskhed, som jeg havde håbet på at se fra flere af de spillere, der er i udkanten af startelleveren. Det udeblev desværre.

2 kampe i streg, der har været væsentligt under niveau.
Det må ikke blive 3 i streg - især ikke når jeg selv er at finde på lægterne på søndag.
Ja, kampen på søndag kan ændre ens mind-set igen, men alt andet lige så er det bekymrende at efter man sætter det meste af a-kæden ind i pausen i går, blev det ikke bedre. Det skal det når man møder et hold der ikke ville komme i top 3 i superligaen. Det gode er jo stadig at Liverpool er uhyggelige svære at besejre. Det er nu sket 2 gange i sæsonen, men kun pga. vanvittige dommer/VAR fejl.
Go Go Bezos
God tur og kamp på søndag. Bliver sikkert lige så bøvlet, som da vi mødte naboerne.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
@YNWA"97"

Tak for det!
Jeg håber på min track record fortsætter. Har endnu "til gode" at overvære andet end sejre, når jeg har set Liverpool live.
Annonce