Snak

Mere indhold efter annoncen
Men Lynild, er der ikke et eller andet...demokratisk element, i mangel af bedre ord i, at alle skal have mulighed for at vinde fx et EM? Kan man virkelig kalde sig europamester, hvis ikke alle har været med i puljen? Jeg er helt med på, at de kampe er dræbende, men når Danmark fx kun slår San Marino med 2-1 eller England spiller 1-1 med NordMakedonien, så er der måske et argument for, at de er med?
Er der overhovedet nogle dommere som vi efterhånden ønsker?

Med hensyn til EM/VM kval - så er jeg sgu nok fodboldromantisk anlagt og der skal være plads til alle. Det giver ind imellem nogle vilde resultater som Frankrigs gennemprygling af Gibraltar, men omvendt var Danmark jo meget tæt på at snuble i San Marino.

Og et land som Luxembourg har jo de sidste 10 år bevæget sig fra at være prügelknabe, til reelt at spille med om kvalifikation til slutrunderne og i denne uge tævede de Bosnien 4-1.

Så hvor skal stregen trækkes, hvis lande skal sorteres fra?

Og i Nations League, der er jo ET hold fra 4. lag der kommer direkte med til slutrunden - og i forhold til en gulerod og udvikling af de mindste nationer, så synes jeg det er helt fint.
Er der overhovedet nogle dommere som vi efterhånden ønsker?


Godt spørgsmål, jeg kan ikke lige komme på nogen.😉
1887
2-0,

Champions League er jo heller ikke for alle champions, men jo UEFA er selvfølgelig et medlemsdemokrati. Men det er og bliver skodkampe. Og en del større klubber gør jo også diverse krumspring for at spare deres spillere?

Man kunne måske lave en cup-struktur, så de værste skodhold blev sorteret fra tidligt. Og evt. kompensere de hold med træningskampe med de større nationer? Så træder de øvre lag ind på et senere stadie.
Mht. udvikling i de pågældende lande sætter deres indbyggertal den største begrænsning. Har San Marino overhovedet en professionel liga?
Nå men det var kun et par strøtanker ift. landsholdsfodbold. Jeg er bare træt af de her evigt ligegyldige kampe, skades-scenarier og andre irritationsmomenter som ikke at kunne få sine stjernespillere hjem i god tid osv.
Totalt unødvendigt af Koeman at starte Van Dijk her til aften. De har intet at spille for. Mange af de hollandske spillere får endda et hvil, men han gør ikke. Dybt uforståeligt.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Van Dijk er blevet skiftet i pausen.

Og Morton har scoret for u21.
Ja, så det godt. Tak til Koeman!

Og fedt med Morton.
Og Harvey har scoret direkte på frispark for u21.
Fan af Liverpool FC & Vejle Boldklub siden 1990'erne.
3-4 minutter efter sin indskiftning scorede Gakpo.
Y. N. W. A. - #JFT97
3-0 Elliott på assist fra Morton, well done kids.
Liverpool siden 3-3 kampen 17 August 1996 imod Middlesbrough.
Annonce