Redigeretlør 25. nov 2023
Nu er Arsenal så på førstepladsen med 30 points. Jeg har sjovt nok ikke sådan for alvor lagt mærke til dem, men alligevel imponerende antal points, de har samlet ind indtil videre.
Desuden er Spurs over os, hvis de vinder deres kamp i hånden, og så er de á points med Manchester City et point foran Liverpool, der har 28 points. Hvis jeg har regnet rigtigt, vil det betyde, at Manchester City og Spurs hver især har 29 points, såfremt Spurs vinder den kamp, de har i hånden.
Det er også værd at nævne, at Aston villa pt. sidder med hele 25 points og har endda en kamp i hånden, så de kan komme á points med Liverpool, hvis de vinder deres kamp i morgen. Den kamp er sjovt nok ude imod Spurs, så begge hold kan selvsagt ikke vinde deres kamp i hånden.
Det ser virkelig tæt ud i toppen i denne sæson, men jeg sidder stadig med fornemmelsen af, at Manchester City er ligaens stærkeste hold, og så tror jeg, at Liverpool er de tætteste udfordrere.
Jeg har svært ved at se, at Arsenal eller Spurs (eller Villa for den sags skyld) skulle vinde ligaen, men jeg kan samtidig ikke sætte præcise ord på hvorfor - de imponerer mig bare ikke helt i samme grad som de to førnævnte, når Peps og Klopps mandskaber rammer dagen.
Og så siger erfaringen måske også noget i det store regnestykke, for her har vi trods alt vundet alle mulige (bogstaveligt talt) trofæer i de seneste fire sæsoner, mens Peps mandskabs trofæhøst taler for sig selv.
“Football is the most important of the least important things in life”
-Jürgen Klopp.