Redigeretons 13. dec 2023
Jeg tror ikke, at oddsene nogensinde har været lavere for en Liverpool-sejr imod United før.
Bookmakerne giver 1,30 gange pengene igen, hvis Liverpool vinder, og hele 8,50 gange pengene igen på en sejr til United, mens uafgjort giver 6 gange pengene igen; så ifølge bookmakerne er der ikke meget tvivl om, at Liverpool skal vinde den kamp. Ifølge oddsene er der også større chance for, at Liverpool vinder med 4 mål eller mere (5,50 gange pengene igen), end at United vinder.
Alligevel ret vildt, at vi er så store favoritter i det største derby i engelsk fodbold.
Men som sagt, forventer jeg også en sikker sejr, og jeg må sige at være enig med bookmakerne i favoritværdigheden. Disse kampe lever selvfølgelig deres eget liv, men når de heller ikke har Bruno, Maguire og Shaw med, har jeg svært ved at se, at de kan stå så solidt på banen. De tre spillere er deres bedste spillere i denne sæson.
Vi kan nok forvente en startopstilling á la Onana i mål, et forsvar bestående af Wan Bissaka - Evans - Varane og Dalot og en midtbane med Mainoo, Amrabat, McTominay og så Antony og Garnacho på kanterne med Højlund i front.
Hvis startopstillingen bliver noget i den stil, må det tangere til at være det dårligste United-hold spiller for spiller, jeg nogensinde har set i dette derby. Som hold må man også sige, at sammenholdet måske aldrig har været dårligere for deres vedkommende, og jeg har virkelig svært ved at se, hvilke offensive spillere der kan true Van Dijk og resten af forsvaret med Alisson i mål.
Jeg har nok aldrig før haft grund til at være så arrogant og selvsikker før en kamp mod United.
“Football is the most important of the least important things in life”
-Jürgen Klopp.