Snak

Mere indhold efter annoncen
Den eneste store chance ( ifl opta definition af en stor chance) er Gakpo hovedstød i de døende minutter.


Spøjst alligevel. Synes da den Vvd virker noget større eller den Konate har hvor han, måske lidt presset sparker lige på Onana 3 meter fra mål
Go Go Bezos
Dvs. du betvivler, at LFC har store chancer, for så dernæst selv at remse dem op?

van Dijk har to hovedstød, Konate har et hovedstød og den, hvor han vender af på sin mand og sparker på mål, Gakpo i overtiden, Trent der krøller bolden lige forbi stolpen med et fladt spark, hvor Onana står stille inde på midten med betonfødder, Nunez og Diaz, der er tæt på at score, Gomez der sparker i sidenettet og jeg har nok glemt nogle andre. Og selvom det ikke er en chance, så er der også hands situationen med Shaw.

Højlunds chance er ikke en 100% chance. Garnachos er en okay mulig friløber, men ender ud i ikke at blive en chance, da Trent prikker bolden fra ham og i handsken på Alisson.

Jeg er med på, at Man United fans i dag sidder og pakker deres resultat ind under skader, men hvis vi selv begynder at påstå, de havde de største chancer/100% chancer og what not, så står jeg altså af. Så har man godt nok ikke fulgt meget med i kampen.
Højlunds chance er ikke en 100% chance. Garnachos er en okay mulig friløber, men ender ud i ikke at blive en chance, da Trent prikker bolden fra ham og i handsken på Alisson.


Hvis en chance alene med målmand ikke er en 100% chance, hvad er så? Blankt mål?

Jeg er med på, at Man United fans i dag sidder og pakker deres resultat ind under skader


Mener du helt seriøst at MU ikke kan undskylde deres nuværende form med skader. Jeg mener, har de ikke tæt på en hel startopstilling ude. Tør slet ikke tænke på i hvilken fatning Liverpool ville være i med samme skadesfrekvens.
Go Go Bezos
Nej, Man United har langt fra en start-ellever ude og prøv at læs, hvad jeg skriver.

Jeg skriver, at man ikke kan bruge skaderne som forklaring eller undskyldningpå, hvorfor man greb kampen an som man gjorde. Medmindre du mener, at Man United havde grebet kampen anderledes an, hvis de havde alle mand klar?

Man kan sagtens sidde som Man United fan og glæde sig over 1 point, det har jeg det helt fint og forstående med, jeg havde gjort det samme, men man skal ikke sidde og påstå, at det var pga skader, at man greb kampen an som man gjorde. Så er man naiv.
Ak ja - skuffede er vi selvfølgelig, men ingen grund til nu at køre helt over i den anden grøft med de binære bedømmelser. Jeg ser ingen grund til hverken at skyde Diaz (af), korsfæste Nunez, eller hvad man nu ellers kunne ønske sig i kampens hede.

Der er godt nok en kort hukommelse hos mange - til gengæld er der ingen problemer med at huske 7-0 kampen - i hvert fald resultatet. Det har vi jo allesammen i baghovedet, men det var jo altså også en freak kamp, hvor alt, hvad vi rørte ved, blev til mål.

United spillede klogt og stramt med de dårlige kort, de nu engang har på hånden med skader og krise generelt, og vi evnede ikke at slå hul på bylden. Det kan vi kun takke os selv for. Men hvis og hvis og hvis den gang kluddermor i 15. minut var gået ind - her manglede jo altså ikke meget held - så var det nok blevet en anden kamp.

Den gik ikke ind, og sådan er det jo bare nogle gange i fodbold. For tiden er det så vores angribere der er problemet, for de klikker bare ikke - slet ikke indbyrdes. Dom må også med i puljen over offensive problemer, hvilket også er et billede på hans store positive indflydelse i efteråret.

Men som Bobby m.fl. er inde på, så står vi altså defensivt mere solidt end i lange tider. Det må vi tage med til Arsenal-kampen, som jo i virkeligheden er langt vigtigere. Realistisk skal vi jo være glade for et kryds her også - og i så fald er vi jo stadig godt med. Det er tydeligvis en "Nobodys Perfect"-sæson for alle holdene - og Arsenal kommer jo også til at hoste.

Fat mod - om seks dage er det Jul, og om otte dage er vi kun halvvejs i en lang sæson.
Rene pokaler skinner bare flottere. Next season - måske også med Justice for 115...
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Enig Klopptimist!

Ingen grund til at male fanden på væggen.

Havde vi ikke alle solgt den inden sæsonen for at være ET point fra 1. pladsen her lige før jul?

Vi spiller med en komplet ny midtbane og med den udskiftning der har været, der var de fleste vel tilfredse med en Top4 placering.
At påstå Højlund SKULLE score er mangel på respekt over for Alisson. (Målmænd generelt)
- mener dog det er en for nem afslutning for Alisson at arbejde med. Højlund er presset, men afslutningen blev ikke farlig nok for Alisson.

Uden at have nørdet Garnachos friløber, så burde han måske også have dækket bolden bedre og undgået indgriben fra forsvaret. Dog ros til forsvaret.

VVD’s hovedstød er vel ligesom Højlunds afslutning. For nem for målmanden. Mener ikke han fik “fri træf” på den så han kunne placere det frit.

Konate laver jo en fremragende vending, og sparker desværre også direkte på målmand. Desværre ikke en angriber der fik den mulighed.

Ellers var der TAA’s afslutning ved venstre stolpe som fik 10 cm for meget, og vi havde vist nok også en afslutning i højre side net fra Gakpo, der burde være inden for rammen.

Det er afgørende marginaler fra begge hold, og udmærket målmandsspil der gav resultatet.
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
At påstå Højlund SKULLE score er mangel på respekt over for Alisson. (Målmænd generelt)
- mener dog det er en for nem afslutning for Alisson at arbejde med. Højlund er presset, men afslutningen blev ikke farlig nok for Alisson.


Selvfølgelig skal en angriber score på den Højlund får. Sparker han højt så når ingen målmand den. Han sparker det eneste sted han ikke skal sparke, lige på Alisson.
Go Go Bezos
Slet
Ak ja - skuffede er vi selvfølgelig, men ingen grund til nu at køre helt over i den anden grøft med de binære bedømmelser.


Errrh er du ny?

Sådan er reaktionen jo altid, når vi ikke har vundet 7-0 :D
Annonce