Redigeretons 10. jan 2024
Det bliver spændende med kampen i morgen/senere i dag.
Fulham har et spændende hold, men det er også et ret ustabilt hold. De har dog flere kvalitetsspillere i form af Raul Jimenez, Palhinha, Willian og amerikanske Robinson på VB, som jeg personligt har et godt øje til.
I forhold til Fulham kan man dog alligevel pege på flere kampe, hvor de har gjort det fremragende. Kampen for nyligt, hvor de slog Arsenal helt fortjent med 2-1, og tidligere på sæsonen spillede de 2-2 ude ligeledes imod Arsenal, og de har også slået West Ham og Nottingham Forest hver især med 5-0. De har derimod også haft kampe, hvor de har sejlet, da de eksempelvis tabte med 3-0 til Bournemouth, tabt hjemme 0-2 til Burnley og tabt hjemme til Brentford med 0-3.
Dermed kan man sige, at det er et hold, der på dagen kan spille op med de bedre hold, men det er også et hold, der på en dårlig dag virkelig kan sejle mod nærmest enhver modstander i Premier League. Man ved ikke altid helt, hvad man får med Fulham. Vi skal imidlertid ikke glemme, at de for få uger siden gav os maksimal kamp til stregen på Anfield, hvor de kom tilbage på 1-1 og 2-2 efter at have været bagud begge gange, mens vi også selv kom bagud med 2-3, før vi så sænkede dem med to sene mål, der gav os en 4-3 sejr i tillægstiden på et mål af Trent. En kamp, der havde det hele, og hvor vi nærmest udelukkende scorede klassemål. Det var ikke sådan, at vi bare pissede igennem deres forsvar, som jeg husker det, og hvis ikke jeg husker helt forkert, var alle vores fire mål udefra eller på kanten af feltet. Vi havde en xG på 2.51 i den kamp, men vi formåede alligevel at score fire mål, hvilket også fortæller, at det ikke bare lige var sådan, at vi spillede os igennem den ene store chance efter den anden i modsætning til kampen fornyligt hjemme imod Newcastle.
Vi spiller heldigvis på Anfield, og selvom vi har mange spillere ude, er Van Dijk heldigvis klar igen efter sygdom, hvor han sad ude imod Arsenal. Selvom vi har mange skader og spillere på landsholdstjeneste, bør vi sagtens kunne vinde med det, der er til rådighed, især når vi spiller på Anfield. Det er dog satme noget af et bet, når vores to farligste kort offensivt i forhold til kreativitet og målnæse er ude med skade og på landsholdstjeneste, og her er der selvfølgelig tale om Trent og Salah. Trent er for mig vores klart mest kreative spiller, og Salah har jeg som den næstmest kreative spiller på holdet rent offensivt foruden at være den største målscorer, vi har.
Det kunne alligevel være rart lækkert, hvis holdet formåede at hive en stensikker sejr hjem, hvor vi vinder med +2 mål, så der ligesom også er mulighed for at spare lidt i returkampen på Craven Cottage. Der er virkelig brug for det med så stramt et kampprogram, eftersom vi stadig er godt med i alle turneringer, men det gælder naturligvis om at gå videre over de to kampe, uanset hvad resultatet bliver senere. Derudover er det også bare dejligt, at vi har fået så nem en lodtrækning i næste runde af FA Cuppen sagt med al respekt for, hvem end der bliver den kommende modstander af Norwich eller Bristol Rovers.
Jeg gætter på, at startopstillingen hedder:
Kelleher
Bradley - Konaté - Van Dijk - Gomez
Gravenberch - Mac Allister - Jones
Elliott - Gakpo - Jota
Så jeg tror faktisk, at Klopp roterer lidt rundt på holdet, så det kunne være en god mulighed for at sætte Gravenberch ind fra start og måske se noget mere fra ham. Fra den ovenstående startopstilling er det kun Konaté og Gomez, der begge spillede fuldt ud imod Arsenal. Jeg tror alligevel, at de begge starter, for der er vel ikke andre end Gomez lige nu til den VB, mens valget ved siden af Van Dijk kan stå mellem Konaté eller Quansah, men jeg tror, det bliver Konaté, der spillede et brag af en kamp imod Arsenal. Jota startede senest ude imod Arsenal, så ham tror jeg, vi får at se fra start. Jeg tror også, at Nunez og Diaz begge starter ude, fordi de spillede hele kampen imod Arsenal for få dage siden, og de fik begge brændt en masse energi af. Jota og Gravenberch blev sat ind efter 59 minutter, mens Gakpo og Mac Allister blev skiftet ud efter de 59 minutter, og Elliott og Jones blev begge skiftet ud efter 75 minutter, så derfor tror jeg, at de får lov til at starte inde imod Fulham.
Jota scorer to mål, så husk at få smidt en mønt eller to efter det, for nu ved I det.
“Football is the most important of the least important things in life”
-Jürgen Klopp.