Snak

Mere indhold efter annoncen
De havde en offday mod Fuham ellers er de jo voldsomt dominerende i alle deres kampe, men med manglende skarphed.
De indbyrdes kampe de 3 favoritter imellem kan godt blive afgørende. Og så selvfølgelig skader.


Præcis. Har også altid haft stor tiltro til Arsenal. De har også noget, som vi ikke har i år (indtil videre), og det er, at de er gode mod big-six-holdende. Har de ikke slået United og City og spillet uafgjort mod os, Chelsea og Spurs? Det mener jeg. Og ja, som du skriver, så er de voldsomt dominerende i deres kampe, men mangler bare lige det sidste.
Ja, Klopp skal finde en opskrift mod Big-6. Man vinder ikke mesterskab hvis man fortsætter med at være det dårligste Big-6 hold, og nu kommer der 2 chancer inden for 4 dage lige om lidt til at forbedre den del.
Go Go Bezos
Hold kæft hvor var det fedt at se Jones virkelig få sparket op under Anfield efter sin 1-1 scoring.

Det er en glæde at se hvor meget han brænder for trøjen!

Han er stille og roligt ved at vippe Darwin af pinden som favoritten herhjemme.
Er man ikke pr definition diskvalificeret (ellers burde man) fra at snakke quadruple når der er tale om Europa league?

Er man ikke pr definition diskvalificeret (ellers burde man) fra at snakke quadruple når der er tale om Europa league?


Er det ikke bare som med et hattrick. Der findes et hattrick og et ægte hattrick.
Go Go Bezos
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hold kæft hvor var det fedt at se Jones virkelig få sparket op under Anfield efter sin 1-1 scoring.

Han er så dejlig. Elsker ham. Må han snart belønnes med en lang kontrakt og lønforhøjelse.
Kan ikke se hvordan nogen kan have Arsenal foran City i noget som helst?
Arsenal er bestemt naturligvis mindst ligeså meget med i kampen om mesterskabet som Liverpool. Arsenal har så bare også Champions League. Og vil mene de overpræsterede sidste sæson. Det har hjulpet dem at få Rice. Men ingen af deres offensive spillere er bedre end City´s og Liverpools.
Skader vil blive meget afgørende, bestemt. Liverpool skal spille uden Salah i mindst 1 måned, det voldsomt. Men ikke flere skader til forsvaret nu, tak - det begynder at se meget meget tyndt ud.
Hvis man som Liverpool skal være realistisk: Snak først om mesterskab, hvis man ligger til det med 5 kampe tilbage. Vi er kun halvvejs i ligaen.
Carabao skal man gå efter, med et halvt ben i finalen. FA CUP, er meget med lodtrækning og kampprogram - 1 kamp af gangen i den.
Europa League vil jeg mene at vi skal gå efter 100% ! Vi var heldige i forhold til hvad der kom ned fra Champions League. Liverpool bør være klar favorit - og Klopp mangler vel kun dette trofæ, for at have skaffet alt, en imponerende bedrift!
Vi skal være glade for at vi er hvor vi er - truppen er vel reelt set stadig i opbygningsfasen. Ingen havde regnet med at vi ville ligge nr. 1 nu.
Det har været sundt at få de gamle cirkusheste skiftet ud på midten.
Riza Durmisi blev syndebuk for landsholdets nederlag under Hareide. Kom så, Riza, gør kritikkerne stumme!!
Til gengæld synes jeg der igen er grund til at stille lidt spørgsmålstegn ved Macca. Han spiller halvskidt mod Arsenal og igen igår synes jeg det var til den dårlige side. Ham er jeg egentlig mere bekymret for end Gravenberch, hvis jeg skal sætte det lidt på spidsen. Jeg synes simpelthen ikke, at han fylder nok defensivt, og han kompenserer ikke ved at være en force i pasningsspillet. Han virker ofte lidt usikker i den første fase, har nogle mærkelige boldtab rundt omkring, og er ellers en ret anonym boldflytter, når det går godt.

Han havde et fint lille indhop mod Newcastle, der fik mig til at tænke, at han nu kom godt tilbage fra sin skade og kunne begynde at sætte sig på positionen, nu hvor Endo skulle til Asien. Men hvor det tidligere på sæsonen var halv kontroversielt at mene, at Endo var nogenlunde på omgangshøjde med Macca, så er jeg jo nu tilbøjelig til at mene, at Endo er foran ham i køen.
Kan ikke se hvordan nogen kan have Arsenal foran City i noget som helst?


Jeg synes stadig at Arsenal har været det bedste hold. Nu kan de så bare nøjes med at koncentrere sig om 2 turneringer.
Go Go Bezos
Ja, Klopp kender ikke sine begrænsninger. Han vil vinde 4 turneringer som forrige år, hvor han brændte lyset i begge ender. Det er det fede ved ham, men også det nederen. Man kan elske for meget.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Annonce