Snak

Mere indhold efter annoncen
Mo er tidligst klar 17/2 jf. linket fra tidligere i dag 🙂
Y. N. W. A. - #JFT97
Lol, den havde jeg misset. Jeg var nok i gang med at skrive et lidt for langt indlæg, da den blev lagt op.

Nå, men så går der jo lidt tid endnu. Havde nu været rart i det mindste, at have ham klar til førstkommende udekamp.

Conor og Szobo ligeså...
Det er egentlig vildt, hvor meget Bradley har imponeret på så kort tid. Langt de fleste sidder jo og savner ham, hvilket fortæller alt om, hvor stort et indtryk den unge mand har givet os på blot en håndfuld kampe.

Lige nu ved vi selvfølgelig ikke, om niveauet kommer til at være vedvarende for Bradleys vedkommende, men jeg mener i hvert fald, at hvis han bare holder et nogenlunde højt niveau både defensivt og offensivt, burde Klopp overveje, om det ikke ville være en god idé i nogle af kampene at smide Trent op på midten og så med Bradley på HB.

Holdet har set stærkt ud på det seneste, når backsene har heddet Gomez og Bradley. Det har givet en perfekt balance med Gomez, der er mere påpasselig defensivt, og en frembrusende, ung mand i Bradley, der nærmest ene og alene har dækket af for hele højresiden.

Nu er Robertson og Trent så tilbage, og selvom det er godt at have flere muligheder igen, har jeg det lidt ambivalent med det i forhold til startopstillingen, for jeg ved ikke engang, om jeg egentlig gider at se Trent på den HB fremover, når han efter min mening har en spillestil, der passer langt mere til at være midtbanespiller. Samtidig har vi så stort et talent i Bradley, der helst ikke skal bremses i sin udvikling.

Og vil Robertson i nærmeste fremtid overhovedet være et bedre valg end Gomez på VB? Gomez har jo til de flestes overraskelse været fremragende netop som VB siden den første kamp imod Arsenal på Anfield, hvor han blev skiftet ind på pladsen i stedet for en skadet Tsimikas.

Jeg tror egentlig, at jeg er mest fan af en startopstilling, hvor der både er plads til Trent og Bradley med førstnævnte som midtbanespiller. På den anden back skal Robertson bevise sig bedre end Gomez, hvis han skal have pladsen tilbage, men så længe Gomez præsterer, som han har gjort, bliver det svært for Robbo at slå sig fast i startopstillingen igen.
Ja, hvis det han kommer med kamp efter kamp, er det han har vist i de kampe han har fået i januar, så synes jeg da ikke, der er nogen grund til at tøve med at vælge ham foran Trent.

Men nu må vi se, om han kan holde niveau. Han har jo lavet en Bajcetic, der dukkede op på nogenlunde samme tid sidste år. Han skal selvfølgelig heller ikke overbelastes, så han render i en skade, og forhåbentlig skal han heller ikke sidde ude med vokseværk i hele næste sæson...

Men nu er han jo så også ude på ubestemt tid, går jeg ud fra, det er vel svært at vide, hvornår han er klar igen ovenpå så tragisk en begivenhed.

Gomez gør det forbilledligt på venstre back, men jeg vil nu stadigvæk foretrække, at det er en venstrebenet, der spiller den. Det giver bare bedre balance i opbygningspillet og muligheden for offensive fremstød, så jeg håber Robertson kommer ordentlig i omdrejninger igen.
Nå men, det var ikke megen modstand City fik i Brentford. Mesterskabs formen er vist på plads.
Y. N. W. A. - #JFT97
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Mon ikke Bradley er til rådighed igen ved næste kamp. Det var angiveligt længere tids sygdom, så chokket er nok mindre end hvis han pludselig var faldet død om.

TAA er svær. Han har jo vist nogle fremragende kompetencer i denne sæson, men for at spille på en position skal Klopp jo vurdere hvad der giver mest mening i forhold til kampens oplæg. Man skal ikke spille bare for at spille.
Er TAA den bedste til at løse DM opgaven, hvor Macca, Endo og Bajcetic fylder. Skal han spille istedet for Szobo el Jones på de øvrige centrale pladser🤷🏼‍♂️

Bradley på HB ligner med den unge TAA der slog igennem. En anden HB end det TAA har udviklet sig til.
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Jeg kunne faktisk godt tænke mig at se Trent som 6´er med Bradley på HB, altså en midtbane bestående af Trent som 6´er og så med Curtis og Dom på de to fremskudte midtbanepladser.

Der er sikkert mange, der vil sige, at Trent ikke kan beskytte forsvaret godt nok som 6´er, men jeg kan umiddelbart ikke se, at det skulle være så meget værre end Mac Allister, der heller ikke ligefrem har sine styrker i det defensive, selvom han selvfølgelig har haft en håndfuld gode kampe på 6´eren på det seneste. Jeg tror sagtens, at Trent kan tilbyde nogenlunde den samme defensive beskyttelse som Mac Allister som 6´er.

Jeg tænker umiddelbart, at næsten alt, hvad Mac Allister kan, kan Trent også gøre og endda på et højere niveau. Det gælder fysisk både på styrke og på fart og også teknisk på kreativitet, overblik, korte såvel som lange afleveringer og også chanceskabende afleveringer samt skud udefra.

Som 6´er kommer Trent højst sandsynligt heller ikke til at stå særligt ofte overfor lynhurtige spillere, som man næsten altid gør som back, hvor han tydeligvis tidligere har haft problemer med hurtige spillere, og som vi så senest imod Arsenal med Martinelli. Trent er ikke langsom, men han er heller ikke helt så hurtig nok til at løbe op med nogle af de hurtigere kantspillere, og for mig ligner det, at Bradley indtil videre bedre kan løse den opgave som back.

Jeg tror derfor, at holdet ville være stærkere med en midtbane bestående af Trent, Curtis og Dom med Bradley på HB fremfor en midtbane bestående af Macca, Curtis og Dom med Trent på HB, men det hele er nok gætterier i sidste ende.

Det ser heller ikke ud til, at Klopp er helt enig i de betragtninger, så indtil videre må jeg nok vænne mig til tanken om, at Trent fortsætter som inverted back og ikke som decideret midtbanespiller.
Lige mine ord, Bobbymo.

Han er den direkte konkurrent til Macca, uanset hvor han så er placeret, for de minder ret meget om hinanden, har nogenlunde de samme styrker og svagheder.

Som du også er inde på bliver Trent for let bliver udstillet på backen over for hurtige og driblestærke kantspillere, men som midtbanespiller har han jo en udmærket fysik, da han er ganske mobil og ikke decideret langsom, hvilket jeg til gengæld synes Macca er. Med ham bliver det direkte komisk, når han indimellem skal ud og dække af på backen og stå, ja stå, i en-mod-en situation med en hurtig kantspiller.

De har dog begge gavn af at spille sammen med spillere, der har mere fysisk pondus end de selv har, og gerne i en konstellation, hvor de ikke selv er den bagerste, men ligger i det vi kan kalde Thiago-rollen, som en dybtliggende playmaker, der har frihed til at bevæge sig frem i banen, og selvfølgelig også skal frem i banen i forbindelse med presspillet.

At have flere kvalificerede spillere til 8´er positionen, er der jo ikke i sig selv noget i vejen med. Det gør ikke noget at der er taktiske alternativer, dækning og lidt konkurrence, men rent nummerisk har vi jo allerede rigtig mange spillere til 8´eren, og med den prioritering, er det jo bare ikke så oplagt også at gøre Trent til en af alternativerne, desværre.

Som man måske kan fornemme, er jeg dog også tilbøjelig til at være enig i, at Trent er et mindst ligeså godt bud på en ´falsk 6´er´ som Macca, så der ville han jo også godt kunne gøre sig gældende, her på den korte bane, og samtidig forblive back-up eller ´taktisk alternativ´ til Bradley på backen. Jeg tror dog heller ikke rigtig på, at Klopp og de andre typer med indsigt reelt tænker i de baner på nuværende tidspunkt.
Gomez gør det forbilledligt på venstre back, men jeg vil nu stadigvæk foretrække, at det er en venstrebenet, der spiller den.


Er enig i at han har gjort det rigtig fint og har endda kommet frem til en del fine chancer og lavet nogle fine oplæg.

Men synes ikke han havde en god dag på kontoret mod Arsenal - om det var pga. den kollektive offday, ved jeg ikke.

Det gule kort han trækker er komplet hovedløst. Godt nok bremser han en omstilling, men både Vvd og Konate stod klar.
Meldingerne lyder på, at Szoboszlai misser resten af kampene i februar - han skulle være ude i 4 uger 😕
Y. N. W. A. - #JFT97
Annonce