Redigeretfre 14. aug 21:48
@Hasse
Bestemt, har kun læst positivt om Amit Bhatia og han kender jo engelsk fodbold efter 19 år i QPR. Som jeg skrev da det kom frem, ville jeg ikke være overrasket hvis han fik en fremtrædende rolle i klubben og han er jo blevet Vice CEO. Som jeg osse skrev, er jeg ikke så negativ over salget. Ikke at jeg på nogen måde sympatiserer med Bezos, men når man ser på konsortiet sammensætning, så vil det med stor sikkerhed åbne flere døre til det amerikanske og asiatiske marked. Vil bestemt ikke være overrasket hvis vi ser nogle af investorerne firmaer, som fremtidige stor sponsorer i klubben. Både front og ærmesponsorater har udløb i sommeren 27.
Ikke at jeg synes det er sjovt at vinde pokaler, men betydningen betyder mindre for mig en nok langt hovedparten af fans. Det er selvfølgelig ikke nemt i en fodboldverden der på så mange områder har mistet sin sjæl, at stadigvæk være romantiker når det gælder klubben. Men man er altså ikke blevet en af de største klubber i verden uden klare værdier, som folk uanset hvor man lever, kan identificere sig med. Det gode ved at LFC fan selvom man bor i Danmark er jo man har fangrupper i Liverpool, der i den grad holder klubben på sporet. Tænk hvis man ikke havde Spirit of Shankly under Hicks og Gillett, hvor var klubben så i dag. FSG har bestemt lavet sine fejl undervejs, men de har aldrig gået i krig mod fansene. De har lyttet på kritikken og rettet ind hver eneste gang. Vi kan håbe dette forsætter, når dette konsortium på et tidspunkt får aktiemajoriteten i klubben.
Til dem der har det jeg vil kalde transfervindue mani, altså hvor mange penge klubben bruger. Så vil jeg da være mere optimistiske fremover med dette konsortium end med FSG som ejere. Deres lommer er mere end polstret.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.”
Bill Shankly