Snak

Mere indhold efter annoncen
Udtrykte mig ikke ordentligt.. Det er de britiske talenter jeg gerne så. Henderson var selvfølgelig det, Sturridge og Shelvey også. Men jeg så gerne flere af dem.
Men det er så bare min mening :)
JEG HAR ALTID RET !!! ------------------------------- Y N W A ---- B K F R E M ------------------------------- http://maicomputer.dk/webshop/
Så vi bør i din opfattelse smide mange penge efter typer som Hughes?

Jeg mener bare kig over de sidste 10 år, hvor mange engelske spillere i Liverpool husker du som klassespillere.
You'll Never Walk Alone
Teixeira er nu kun 22 år, og han er Brightons topscorer - iøvrigt sjovt nok med seks mål præcis som LFC´s topscorer. Jeg synes, det er ret godt gået af Teixeira at forblive nogenlunde fast mand på trods af managerskifte og en bundplacering, hvilket ofte går ud over de vævre offensive spillere.

Og så er det jo ikke Rodgers´ indkøbspolitik. Det er ledelsen, der dikterer indkøbspolitiken - og i øvrigt også lønpolitikken. Rodgers er slet ikke involveret i de økonomiske forhandlinger som sådan, hvis man skal tro seriøse journalister.

Flanagan, Sterling og Ibe er alle engelske spillere fra klubbens akademi og en del af førsteholdet. Jævnligt sidder der en (britisk) spiller fra reserveholdet, som også har spillet nogle sæsoners akademifodbold, på bænken.

Som nævnt er Ojo og Sinclair lånt ud til Wigan i Championship, og Ojo har gjort det meget godt (og været lånt ud længere end Sinclair), men den nye træner betyder måske, at han ryger på bænken sådan permanent. Lussey er i øjeblikket på lån i Bolton. I hvert fald Ojo opfattes af mange som en spiller med et lignende potentiale som Ibe og måske endda Sterling.

Under FSG er der blevet investeret en del i britiske spillere. Carroll, Downing, Adam, Henderson, Lambert, Allen, Sturridge og Lallana, hvor Carroll, Henderson, Allen og Sturridge lever nogenlunde op til alderskravet, da de blev hentet.

Derudover har en del britiske akademispillere også fået chancen under FSG, men har ikke vist et tilstrækkeligt højt niveau. Robinson, Wisdom, Shelvey, Kelly, Morgan og Spearing har alle fået en del spilletid - måske pånær Morgan.

Det ser ud til, at der også til sommer investeres i britiske spillere. Ings og Milner er blevet rygtet kraftigt til klubben, hvor Ings også lever op til alderskriteriet. Og Will Hughes bliver nærmest rygtet til klubben i hvert vindue. Derudover er der mere løse ryger om Patrick Roberts, Theo Walcott og Sam Byram.

Og så skal vi jo heller ikke glemme Carragher og Gerrard. De tæller jo også med som englændere og akademispillere under FSG.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Du glemmer Rossiter ;-)

Hvordan er Gerrard og Carragher akademi spillere under FSG?
\"If a player is not interfering with play or seeking to gain an advantage, then he should be.\" Liverpool FC siden 1996. JFT97. https://imgur.com/a/RJzhg
De har selvfølgelig ikke fået debut, men de skal jo stadig tælles med, når man ser på, hvor mange af den slags spillere, der har været i truppen.

Rossiter har rigtig nok fået debut, så han burde også være blevet nævnt. Der er også andre, Brad Smith eks.. En spiller som Brannagan, der vist har sin debut til gode, var selveste Barcelona ude efter på rygtebørsen for et års tid siden. Brannagan har vist siddet et par gange på bænken i denne sæson.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Brannagan sad i hvert fald på bænken i onsdags.
Y. N. W. A. - #JFT97
Så bliver det City som Liverpool skal jagte. De ser lidt ramt ud, og de har 3 "svære" kampe endnu, og nogle som må betegnes som overkommelige. Men Tottenham, Swansea ude, og Southampton hjemme, kan godt give problemer.
Sejr over Nyborg imorgen og det er kun 4(5) point..
JEG HAR ALTID RET !!! ------------------------------- Y N W A ---- B K F R E M ------------------------------- http://maicomputer.dk/webshop/
Ja, håbet er lysegrønt osv. Jeg tror nu ikke vi skal sætte næsen op efter at vi får hentet City.

FA Cuppen virker mere som en reel mulighed.
Y. N. W. A. - #JFT97
Ku ellers være sjovt at se hva der sker med projekt City hvis de slutter udenfor top4 og specielt hvis det blir pågrund af os. Desværre har en klog sjæl på bold fortalt mig at spurs ihvertfald nok sku slutte over os i denne sæson.
\"If a player is not interfering with play or seeking to gain an advantage, then he should be.\" Liverpool FC siden 1996. JFT97. https://imgur.com/a/RJzhg
Ja, håbet er lysegrønt osv. Jeg tror nu ikke vi skal sætte næsen op efter at vi får hentet City.


Bare fordi Liverpool har en tøs af en træner, der allerede nu har afskrevet top 4, så kan alle andre jo godt tro og håbe på det. Og selvfølgelig er det en mulighed. 4 point er ikke møjt, 5 hvis man regner målscoren med.

FA Cuppen virker mere som en reel mulighed.


Der er jeg helt uenig. Hvis ikke Arsenal går ned i "tempo", eller vi går lidt op, så har vi ikke jordisk chance. Hvis vi vel og mærket kommer forbi Villa. Overordnet set ligger vi helt sikkert tæt på Arsenal, hvis man kigger stærkeste start 11. Men de har så bare bredden der gør at de stadig er foran os.
JEG HAR ALTID RET !!! ------------------------------- Y N W A ---- B K F R E M ------------------------------- http://maicomputer.dk/webshop/
Annonce