@ Stolpest
Jeg prøver lige igen. LFC skal vinde to kampe i cuppen. I ligaen skal de vinde fem ud af seks kampe samtidig med, at holdet foran skal tabe to og spille en uafgjort. Og det er i et slutprogram, hvor LFC skal spille fire gange på udebane.
LFC dominerede boldbesiddelsen, skabte en del gode situationer og chancer, som offensiven ikke omsatte til nok mål, og NUFC var primært farlige over kanterne imod et forsvar, hvor de bedste præstationer var på det jævne, og de dårligste var ved at koste mål.
En midtbane fungerer ikke som røv og nøgler i sådan et kampforløb.
Og så klinger det en smule hult at tale om skyklapper, når du gang på gang kommer med den ene helt ubrugelige og løse påstand efter den anden.
Rodgers holdt IKKE stædigt fast i noget, der ikke virkede igår. For det første var formationen ændret. For det andet skulle Rodgers have holdt fast i noget, som i sig selv var en radikal ændring af konceptet, da han indførte det tidligere på sæsonen, hvis han skulle have været stædig. Og for det tredje var Skrtel, Sakho og Gerrard ikke tilgængelige igår, hvorfor Rodgers ikke kunne gøre meget andet i forhold til forsvar og midtbane, selvom jeg er uenig i, at der var behov for at ændre midtbanen.
Den anden dag kritiserede du gudhjælpemig klubben for ikke at satse på britiske talenter. Igen er det fuldkommen sort snak. Sturridge, Allen, Henderson, Flanagan, Wisdom, Sterling, Ibe, Gerrard, Lallana, Lambert og Johnson er alle briter, og mange af dem kan sagtens betegnes som talenter, da de blev købt eller indlemmet i førsteholdstruppen. Og derudover er der de britiske spillere, som bare ikke var gode nok som Carroll, Downing, Adam, Spearing, Cole, Kelly og Robinson. Rodgers er desuden flere gange blevet citeret for, at britiske talenter er ligeså gode som andre landes talenter, men at det er dårlige trænere, der forhindrer dem i at realisere deres fulde potentiale.
Og så var der Sterling, som blev brugt helt forkert på toppen. Et par uger senere var det idioti at bruge Sterling på kanten som wingback, fordi han jo var bedst på toppen.
Så var det Allen, der ville ryge ud af startopstillingen, så snart Rodgers fik mulighed for det, men Allen er stadig fast starter på trods af, at Rodgers har haft muligheden for at bænke ham mange gange.
Osv. osv.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"