Generelt en kamp på det jævne, Mignolet gør hvad han skal, Skrtel begår det samme antal straffespark han plejer på hjørnespark (utroligt de stadig ikke dømmer mod ham). Lovren er heldig ved 0-1, selvom man godt kan se han bliver generet, synes jeg den er lidt tynd. Gomez ser fin ud langt hen af vejen, men der er 2-3 udfald med dårlige clearinger eller markeringer der kunne have kostet. Clyne og Milner ligner 2 røverkøb, de skal nok blive en stor gevinst.
Det var tydeligt igår hvor vigtig Henderson er, da han måtte udgå blev vi langt dårligere til at spille os ud af pres og opbygge det offensive. Coutinho er fænomenal det ene øjeblik og en forvirret lille dreng det næste. Lidt ustabil men god præstation. Ibe dumper som den eneste, der var udsigt til en del, men ikke nok slutprodukt. Lallana spiller en hæderlig kamp, men var kun skarp i presspillet og det defensive, offensivt mangler han stadig en del.
MOM helt klart Benteke, at målet får lov at stå er dårligt dommerarbejde. Men hold kæft et monster, oven i det er han forholdvis hurtig og har god teknik og pasningsevne. Jeg kan ikke forstå diskussionen om Sturridge ikke ville passe ind her, han er da om nogen en der forstår at løbe rundt om sine makkere.
Vi var heldige med dommeren, havde vi ikke været det, kunne jeg nok godt have fundet en del flere kritiske punkter ved kampen igår. Der er stadig meget at arbejde med, men også kredit til Bournemouth, det var en flot indsats.
En 1-0 sejr Emirates vil få sæsonåbneren til at minde utroligt meget om forrige sæson, der lå vores skrækkelige udebaneprogram bare i december og ikke september/oktober som i år.