Snak

Mere indhold efter annoncen
Ha-ha - Grønborg forsøger igen-igen at sutte den op fra slap med at betvivle, om vores mål skal stå, fordi van Dijk puster sin mand omkuld:

Svaret fra Thomas Frank: "Der er mål."
Stærkt - hatten af for ham, også for dét.


Er ret sikker på der havde været set anderledes på situationen herinde, hvis det havde været mod os.
- men er egentlig glad for, at det ikke betaler sig at overspille en situation, hvilket det lignede.
I forhold til VAR så tæller det nok ind, at de begge havde skubbet lidt inden bolden blev sat i spil.
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Count me out, Hasse - det ligner mere en situation, hvor han også glider.

Ganske almindelig tumult i feltet - og de protesterede jo heller ikke selv.
Rene pokaler skinner bare flottere. Next season - måske også med Justice for 115...
Liverpool are expected to appoint Jorg Schmadtke as the club’s new sporting director. #lfc [@SamWallaceTel]
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Ved vi noget om, hvad denne nye sportsdirektør tidligere har opnået i fodboldverdenen i lignende jobs, YNWA? Jeg kan sgu ikke lige umiddelbart finde så mange oplysninger om ham. Måske det også siger noget..
“Football is the most important of the least important things in life” -Jürgen Klopp.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Tak for linket, Mathews.

Det ser ikke for godt ud, hvis vi tager udgangspunkt i reaktionerne derinde, nej. Jeg fik hurtigt læst 15-20 kommentarer omhandlende hans sociale kompetencer, ego, temperament og tendensen til at brænde broer med klub, trænere og spillere. Derudover siger alle derinde det samme, nemlig at Jorg ikke har vist noget, der berettiger ham til så stort et job, og at han ikke er bedre end en midter- eller bundklub i Bundesligaen.

Man må håbe, rygtet ikke passer. Vi skal da have en kompetent mand ind med et godt CV. Det her er trods alt Liverpool FC og ikke EfB, sagt med al respekt for Esbjerg.. Måske man kan blive positivt overrasket alligevel, og det viser sig, at alle omkring Jorg i de tidligere jobs var gale på den, og at Jorg faktisk var den eneste fornuftige ;-)
“Football is the most important of the least important things in life” -Jürgen Klopp.
Kroesche fra Frankfurt og Mintzlaff, der er tilknyttet Leipzig vil være bedre valg end Schmadte, vil jeg sige.

Rolfes er et spænende talent på managerposten /sportsdirektør i Leverkusen.

Så Schmadte kan næsten kun overraske positivt.

Hvis man udelukkende skal kigge på Bundesligaen.

Bulibold har i 2020 skrevet en artikel om Jörg Schmadtke.

- https://bulibold.dk/sportsdirektoeren-jorg-schmadtke-succesrige-gnavpot/

Hvis man vil lære lidt om vores måske nye sportsdirektør. Spændende læsning.
Kroesche fra Frankfurt og Mintzlaff, der er tilknyttet Leipzig vil være bedre valg end Schmadte, vil jeg sige.


Ditto. Max Eberl må dog være drømmen, hvis man død og pine skal have én fra Tyskland.
Hvis Klopp har anbefalet ham, så er risikoen for bævl mellem de to nok mindre end tilfældet har været i hans tidligere klubber🤷🏼‍♂️

Han går ind for økonomisk besindighed👌🏻😅

“ Kendetegnende for Schmadtkes transferpolitik er, at han køber og former karakterstærke spillere, som passer til holdene. Udover de fodboldmæssige evner hos en spiller, forholder han sig også til spillerens personlighed. Tilmed har han en god sans for spillerkøb, der måske ikke synes plausible ved første øjekast, men som udvikler sig til sande røverkøb”

Fin og beskrivende artikel - tak for link😊
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Annonce