Max Eberl må dog være drømmen, hvis man død og pine skal have én fra Tyskland.
Jeg ville også ha´ føjet Eberl til listen - enestående og fantastisk arbejde i Gladbach med et mindre budget. Eneste, der taler i mod ham - er, at han sagde, at han var udbrændt, stresset og havde brug for en pause - og tager så et topjob i Leipzig ikke så lang tid efter. Det er ikke så betryggende (har man også set med Ragnick).
Fin artikel fra Bullibold, der dog er fra 2020 - og mangler de sidste to år, hvor Schmadtke ikke har været så succesrig i Wolfsburg.
Ansættelsen af Van Bommel som træner var præget af en masse ballade - og varede kun 4 måneder. Van Bommel afløste Schmadtke så med nulbonnen Kohfeldt, der så holde i 6 måneder som træner. Det er ikke godt arbejde.
På transfersiden er der også flere misser end hits. Og prøv tjek deres salg - hvis spillerne ikke går for små penge, så ryger de videre gratis.
Hans force er dog, at han ikke er en rygklapper og en yes man - han slår ned på bordet, hvis der er bøvl med ejerne eller træneren. Og det er måske meget sundt.