Snak

Mere indhold efter annoncen
Tænk hvis Newcastle taber til Chelsea.

Chelsea kan pt. ikke gøre en flue fortræd.
Y. N. W. A. - #JFT97
Så er det da bestemt til debat om man kan konkurrere om de sjoveste pokaler, med det ejerforhold vi har. Det kan vi næppe, men jeg mener at alt det jeg elsker og forbinder med LFC er så milevidt fra “mellemøstlige stater’s værdier” og måden de “ser livet på”.

Apropos sort/hvid tænkning… Selvfølgelig skal LFC hverken sælge fuldstændigt ud af sine værdier og afhændes til Mellemøsten eller køres fuldstændigt i sænk økonomisk over den kommende årrække, men der skal simpelthen også bare være en gylden middelvej hér. En klub som LFC skal jo under ingen omstændigheder ikke være i stand til at kunne konkurrere på højeste niveau pga. manglende investeringer, det siger sig selv når man tager klubbens størrelse, renomé og fanbase i betragtning. Det må og skal aldrig være acceptabelt i en klub som denne, heller ikke selvom en stor del af fanbasen tilsyneladende er blevet en smule for forvænt med at acceptere middelmådighed og et begrænset ambitionsniveau som værende normen - måske det skyldes at dette netop var standarden i så mange år, men så er det da også på høje tid at gøre op med det.

Du har jo f.eks. selv været inde over afskrivning af gælden før, og sportslig succes er bare nødt til at være i højsædet, da det netop er på dét parameter, at klubben sikrer sig den fornødne kapital til at kunne konkurrere fremadrettet. Man kan jo allerede begynde at spekulere i, hvad det kommer til at koste klubben med manglende CHL deltagelse, og det bliver kun en forstærket effekt fremadrettet, hvis man ikke får vendt udviklingen asap. Det mest skuffende (udover at man lige nåede at få sat næsen op efter et komplet takeover) er næsten, at der stadig intet er sket ift. de eksterne kapitalindsprøjtninger, der var snak om på daværende tidspunkt. Hvis de nuværende ejere ikke er villige til selv at skyde penge i klubben, så siger det mere eller mindre sig selv at man er nødt til at finde nogle, der er. I hvertfald hvis man har ambitioner om fortsat at kunne konkurrere med helt fremme med den vej udviklingen går pt.

Denne sæson skulle meget gerne begrænses til bare at være en enlig svale, men hvis eks. både Arsenal og United henter spillere på en markant højere hylde denne sommer end hvad vi kommer til, så er jeg alvorligt bange for, at det ikke bliver tilfældet, og så bliver det først for alvor et langt, sejt træk at kravle op af hullet igen. Der har vi været før, og der skal vi for alt i verden ikke tilbage til.
https://www.telegraph.co.uk/football/2023/05/26/mohamed-salah-devastated-by-liverpools-champions-league-woe/

”FSG face sobering and depressing hit”
The scale of the financial hit Liverpool will take next season is stark. Over the last six years, Liverpool have earned just shy of £500 million in assorted Uefa prize money and broadcast revenues. They earned £102 million for reaching the final in 2022, and even the last-16 exit in 2023 could yield an estimated £80 million. That is around £60 million more than this year’s Europa League winners can expect, so serves as the starting point for how much Liverpool have lost by finishing fifth”.

“For American owners Fenway Sports Group, already seeking external investment, the loss of such revenues are sobering and depressing and unless they have a series of Manchester City-style commercial deals on the immediate horizon there is bound to be some impact on spending, whether it is managing salaries or ensuring the transfer kitty does not exceed what the club is earning”.

”Unlike in 2015 when Brendan Rodgers’ side dropped out of the Champions League, Liverpool’s payroll now includes senior players such as Salah and Van Dijk on deals in excess of £300,000 a week which reflect their stellar contribution and the club’s Champions League status, the anticipation when they signed long-term deals being the Uefa cashflow would remain intact”.

“The longer a club is exiled from the Champions League, the harder it is to sustain one of the highest wage bills in Europe. That makes an immediate return even more important”.

Alfa omega er at det ikke er nok bare at nøjes med de penge, som klubben selv genererer længere. I hvertfald ikke hvis man fortsat har ambitioner om at være et tophold, og ærligt talt, det er Liverpool vi snakker om. Det skal være ambitionen, alt andet er decideret uacceptabelt for en klub som denne. Det er ikke uden grund at #FSGOUT trender som aldrig før på Twitter, RAWK, Reddit og de englelske fanfora. Denne fanbase er langt mere overbærende end et par af rivalernes, men majoriteten har virkeligt fået nok nu.
Naby Keita med et tilbagefald eller ny muskelskade - og bliver derfor ikke klar til dagens kamp.

Det kendetegner vel desværre hans Liverpool tid. Knoglerne og musklerne blev simpelthen transformeret til glas, lige så snart passagerflyet fløj ind i britisk luftrum.

Et af de mest frustrende transfers i nyere tid. Ikke meget valuta for de forholdsvis mange penge.
Meget symptomatisk at Keita er skadet i hans potentielle afskedskamp. Det har vist værste det største spild af penge jeg kan huske. Carroll transferen er vand ved siden af.
Super godt at få ham videre fra klubben.
Go Go Bezos
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Keita må betegnes som et af de største flopkøb i klubbens historie og måske det allerstørste endda, når man tager pris og forventninger i betragtning. Jeg har sgu været godt træt af ham og hans mange skader og svingende præstationer, så tak for alt og videre.

I forhold til ejerforholdene i klubben kunne det da godt være interessant at finde et par investorer, som rent faktisk gider smide penge i klubben, så man kan forstærke sig uden at skulle være tvunget til at sælge ud først.
Jeg siger ikke, at FSG skal helt ud, men de er godt nok useriøse i forhold til at bevare klubbens status som topklub.
“Football is the most important of the least important things in life” -Jürgen Klopp.
det kunne være at Naby bare skulle få sin fodbold invalide pension.
Forventningerne var skyhøje, og potentialet var tydeligt. Fysikken var desværre ikke til det.
1887
Jeg forstår udmærket man brugte pengene på Keita. At han så allerede begyndte sine skader fra vi skrev under, til han 12 måneder senere skulle tørne ud for os er møg uheldigt.
En karriere ødelagt af skader. Er slet ikke i tvivl om, at han uden skader kunne have været en helt stor profil i PL.

Sådan gik det ikke, og selvfølgelig skal det slutte. 465 dage har han være ude med skader jf. Transfermarkt.
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Lidt off topic, men Klopp er stadig den seneste træner, der vandt Bundesligaen med andet end Bayern.

Og vel den seneste og eneste i PL til at vinde med andet end City
Fan af Liverpool FC & Vejle Boldklub siden 1990'erne.
Ja - det er lidt skræmmende. Stakkels Dortmund by.
Læste lige at de var i chok.
Hvordan kan de være så urutinerede at lade Mainz komme til to gange. Det er godt nok amatøragtigt.
Jeg føler med dem. Man kan sige vi prøvede det sidste år.
Det var en tom dag.
Annonce