Redigerettirs 27. jun 2023
Det er da netop en kunst at bruge flere penge end man tjener, altså gældstiftelse, med henblik på fremtidig succes og (øget) indtægt. Det er vel et spørgsmål om ´balance´ og risiko og så er der bare nogen, der er mere risikovillige end andre.
Edit: Umiddelbart ser det også ud til at vi har et stykke vej op til Arsenals gældsniveau, og det bliver så yderligere forøget nu, hvis man skal tro på de transferrygter, der verserer omkring de to klubber i øjeblikket. Så er det jo man kan spørge sig selv - hvorfor er det vi ikke kan være en lille smule mere risikovillige og i det mindste matche deres transferudlæg denne sommer, hvor behovet synes at være der for lidt ekstra investering i det generationsskifte på midtbanen som man forsømte at komme i gang med sidste sommer.
Det synes jeg godt man kan stille sig kritisk over for. Men omvendt er jeg jo så også på det hold, der rent faktisk mener at behovet ikke nødvendigvis er så stort som først antaget, så det er heller ikke fordi jeg ikke kan se nogen grund til at holde en lille smule igen - eller i hvert fald godt kan stille mig tilfreds med et budget på en milliard - halvanden.