Snak

Mere indhold efter annoncen
Names mentioned by @David_Ornstein:

Ruben Amorim
Thomas Tuchel
Simone Inzaghi
Thiago Motta
Hansi Flick

NEW: “I don’t think it’s going to be Roberto De Zerbi [for the Liverpool job]”

[@David_Ornstein]
Thomas Tuchel ville være en katastrofe.

Han har med årene fået noget Mourinho over ham, hvor han kommer ind til en klub og gør det godt i en periode for så at smadre hele dynamikken i truppen og klubben. Han har et ry for at være yderst besværlig med ledelse og ejere i de klubber, han har været ansat.

Hvis det stod mellem Tuchel og Mourinho (og det gør det heldigvis ikke), ville jeg gå med Mourinho. Jeg har aldrig rated Tuchel som en toptræner.

På den liste ser de mest spændende navne ud til at være Amorim, Flick, Inzaghi og Motta, der gør det fremragende i Bologna.

Flick har før været fantastisk i Bayern, hvor han vandt en Treble, mens de også spillede sprudlende bold. Hans tid på det tyske landshold har dog givet ham en sort plet på sit CV.

De to andre i Amorim og Inzaghi gør det også vildt godt i hhv. Sporting Lissabon og Inter, men jeg er ikke sikker på, at Inzaghi vil væk fra projektet i Inter. Og hvis det skulle være imellem Amorim, Flick eller Motta, ville jeg personligt gå med Amorim, Flick og så Motta i den rækkefølge.
Det interessante ved Amorin bliver vel også hvordan det offensive udtryk bliver, kontra Klopps? Som jeg lige forstår det så går Amorin fra en 3-back, over til en 5-back når man spiller defensivt. Det er noget anderledes end den måde i gør tingene på i dag.

I fjerner en midtbanespiller for at dække sig ekstra ind i sin 3-back. Det betyder formentlig også at midtbanen fylder lidt mindre end tidligere og at wingbacks skal hjælpe til både her og nede bagved. Der er jeres backs (mig bekendt) noget mere offensive, end de er defensive backs.

Ikke at det ikke kan virke, det kan det sagtens. Men det bliver nogle lidt andre opgaver spillerne skal udføre og sætter også mere pres på at de 3 offensive spillere leverer kontinuerligt, samt at Wingbacks har en god dag i begge ender.
Uden at gå for meget ind i “tal diskussionen” om system, så er jo nok utænkeligt, at klubben og hermed Edwards - Hughes selvom de ikke officielt er startet og data afdelingen, ikke er klar over at hvis man skal vinde PL el spille med om det, så skal der spilles offensivt. De her tider hvor Mou og Conte eksempelvis kunne vinde mesterskaber mod mandskaber som City - Arsenal og LFC med deres offensive spillestil og ikke mindst deres managers, er efter min overbevisning slut. Som jeg postede tidligere :

Amorim´s Sporting CP are statistically dominating the Primeira Liga this season :

🏅 Most goals
🏅 Most expected goals
🏅 Most shots on target
🏅 Most passes completed
🏅 Most passes per possession
🏅 Highest pass accuracy
🏅 Highest aerial duel %
🏅 Highest defensive duel %
🏅 Highest shots on target %

They sit first for 9 out of 18 team metrics. Absurd.

For mit eget vedkommende havde jeg håbet på Alonso, men det var alene på den baggrund, at han kender klubben og er enorm vellidt. Jeg tror osse han ville være det mest sikre valg ift. med forlængelser til Mo og VvD ( går udfra Trent forlænger), hvor de andre kandidater for mit vedkommende nok stiller er større spørgsmåltegn ved om Mo og VvD vil forsætte i klubben.

De fleste af os kender jo nok ikke Amorin/ Sporting Lissabon godt nok til at vide, om han kunne være den rette mand i sædet.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
“ Motta, der gør det fremragende i Bologna. “

Ham har de flere gange snakket om i Medianos podcasts. Han lyder som en meget spændende ny ung træner, der gerne vil angribe og spille god bold.
Man kan læse en masse om hans ide om en 2-7-2 formation på nettet😀
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Tintin
Ja, har sgu godt set nogle analyser og videoer af Mottas Bologna og deres angrebsspil. Ud fra det kan jeg konkludere, at Motta er ligeså vanvittig som træner, som han var som spiller, men man må sige, at det har virket for ham at være vanvittig. Både som træner og som spiller.
Men er han nævnt som et emne?
Kan se en enkelt bookmaker har ham til 40/1 - det samme som José M, Conte, Potter og Abel Xavier😂 Xavier var godt nok en mærkelig spiller!
og Abel Xavier😂

Så ender hele holdet med afbleget hår og skæg.

Han satte vel egentlig et større aftryk i Everton end i Liverpool, selvom han nogle gange er med i Liverpool Legends kampene.
Nej, egentlig ikke. Det er mere tabloidaviserne, der nævner ham som en mulighed.

De pålidelige kilder er mere på Amorim og De Zerbi, som det ser ud lige nu med Amorim som den største favorit. Jeg kan også se, at bookmakerne mener det samme, da de har sat Amorim som den næste Liverpool-træner til blot odds 1,80. Det vil sige, at han i en Ja/Nej-situation ville give odds 1,80 på ja og omkring 1,90 på nej, så ifølge bookmakerne er der på nuværende tidspunkt større chancer for, at han faktisk bliver den næste træner fremfor, at han ikke gør.

De Zerbi er den næststørste favorit til odds 3,00, mens Nagelsmann giver 5,50 gange pengene igen. Herfra er de største favoritter typer som Lijnders og Xabi Alonso, og det virker jo til at være helt urealistisk.

Min personlige favorit var naturligvis Xabi Alonso, men når han nu har meldt ud, at han vil blive i Leverkusen, håber jeg på Amorim. Jeg kender ikke voldsomt meget til ham, men når man ser videoanalyser og læser statistikker på Sporting under ham, ser det jo spændende ud. Der er dog alligevel en verden til forskel på den portugisiske liga til den engelske, men der er bare heller ikke nogen klokkeklar kandidat, som bare er spot on, hvilket var tilfældet, da Klopp og Ancelotti var på markedet i sin tid.
Liverpool - Brighton kl. 15.00. Endelig nærmer vi os en Liverpool-kamp i ligaen på Anfield igen. Det føles, som om der er gået omkring et halvt års tid siden den seneste kamp på Anfield i ligaen.

Mit bud på startopstillingen:

Kelleher
Bradley - Quansah - Van Dijk - Gomez
Szoboszlai - Endo - Mac Allister
Salah - Nunez - Diaz

Jeg gætter på en 4-1 sejr til de røde. Jeg er egentlig ligeglad med, hvordan og hvor stort vi vinder, så længe vi vinder. Der skal bare vindes for enhver pris, og spillestilen på dette tidspunkt bekymrer mig ikke, så længe vi får de tre points i hus.

Det ville være tæt på utilgiveligt ikke at vinde sådan en kamp på dette tidspunkt af sæsonen i en mesterskabskamp på hjemmebane imod et formsvagt Brighton-mandskab. Især med tanke på kampen, der bliver spillet kort tid efter vores kamp imod Brighton. Nemlig kampen imellem City og Arsenal, der på papiret ligner en kamp, der godt kunne gå hen og blive en af de mest mindeværdige kampe i nyere tid alt efter, hvad udfaldet bliver i forhold til titlen.

I forhold til City imod Arsenal håber jeg mest på uafgjort, så de hver især taber to points, og vi kan så tage førstepladsen for os selv med to og tre points ned til hhv. Arsenal og City. Så længe vi selv vinder vores egen kamp imod Brighton, sidder vi på førstepladsen, medmindre Arsenal vinder. Dermed er en City-sejr eller uafgjort nok til, at vi beholder førstepladsen for os selv, så længe vi selv vinder, men jeg er alligevel ikke helt komfortabel ved tanken om en sejr til Peps mandskab.

Hvis jeg absolut skal vælge en vinder, vil jeg helst have Arsenal til at vinde. Årsagen til dette er, at jeg ikke tror på, at Arsenal kan gøre rent bord med de mange svære kampe, der kommer på stribe, men også fordi de på papiret har et sværere program end City. Jeg har det sådan med City, at hvis de først vinder i morgen, kunne de meget vel gå hen og vinde de resterende kampe, for jeg har svært ved at pege på andre kampe end Arsenal i morgen og måske udekampen imod Spurs, hvor jeg tænker, at der er gode muligheder for et pointtab.

Hvis jeg skal komme med mit bud på kampens resultat, ville mit hjerte vælge det uafgjorte resultat, men min hjerne fortæller mig, at City vinder. Indtil videre er det i hvert fald uset, at City taber på Etihad i en mesterskabskamp på dette tidspunkt af sæsonen. De vinder som regel den slags kampe, og Pep er virkelig et geni, når det kommer til de her kampe.

COYG! Arteta´s Red and White Army!
Annonce