a, det er én svær kamp. Arsenal har fire af dem. Kan du seriøst ikke se forskellen? Ellers har Louis Nielsen nok et godt tilbud.
Vi har da også Spurs hjemme. Jeg tænker, at hvis Villa på Emirates er en svær kamp for Arsenal, så er Spurs på Anfield mindst ligeså svær for os. Specielt med tanke på, at de over de sidste par måneder spiller markant bedre end Liverpool. De lukker ikke mål ind, de scorer mange mål, og de har langt bedre kontrol over kampene, end vi har. Vi spiller for mange basketball-kampe, men heldigvis er de fleste basketball-kampe gået vores vej.
Derudover har vi om to uger en periode med tre udekampe i træk, som også kommer til at blive tricky. Det starter d. 21.04 ude imod Fulham, og tre dage efter er det ude imod Everton, og tre dage efter Everton er det ude imod West Ham. Efter de tre udekampe i streg har vi tre kampe tilbage af sæsonen, som er imod Spurs på Anfield, Villa på Villa Park og Wolves på Anfield. De tre sidste kampe er langt fra walkovers, da Spurs, Villa og Wolves alle er kompetente hold, der kæmper for europæiske turneringer.
Vi kører generelt alle mindre hold over, men vores store problemer har været imod Big Six-klubberne. Vi har spillet 2x uafgjort imod City, 2x uafgjort imod United, tabt en og spillet en uafgjort imod Arsenal, tabt til Spurs og spillet en uafgjort og vundet en imod Chelsea.
Samlet set har vi dermed spillet 9/10 kampe imod Big Six (vi mangler Spurs på Anfield), og det er så blevet til én sejr, seks uafgjorte og to nederlag. Det er en rædderlig statistik, som slet ikke hænger sammen med, hvor godt Klopps mandskab ellers har gjort det i de store kampe i de andre sæsoner.
Det er statistikken imod de andre Big Six-hold, der ender med at koste.