Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg vil faktisk gå så langt at sige - kunne vi kun få Mourinho, så skulle man sige nej tak og så hive Jay Spearing op som caretaker et enkelt år.....

Der må simpelthen være andre match derude, hvis hverken det bliver Alonso, ham fra Sporting eller De Zerbi..
Kan ikke i min vildeste fantasi se at Mou bliver manager i klubben.
Mou virker heller ikke som et FSG påhit.

Der går også rygter om Arne Slotz fra Feyenoord. Han har vundet den hollandske liga og pokal og er ikke så gammel. Hellere ham end Mou
Fan af Liverpool FC & Vejle Boldklub siden 1990'erne.
Bare for reaktionen skyld herinde, håber jeg de finder et uskrevet blad fra den Græske 2. division🤣

Om en lille måneds tid er det nok på plads. Indtil da er det rygter fra medierne, og masser af bold.dk analyser om hvad vi kan spille rent taktisk og hvilke spillere der dur og ikke dur i et givent system😅
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
I forbindelse med klubbens udmelding om Klopp´s afgang sad jeg med en fornemmelse af - eller naivt håb om - at man allerede var tæt på en afløser i kulissen. Særligt i lyset af, at Klopp allerede før årsskiftet havde meddelt ledelsen sin beslutning, og at man på den baggrund havde haft al tid i verden til at afdække markedet og tilskære feltet af mulige kandidater for en hurtig proces. Naivt? Helt sikkert.

Nu sidder man lidt med en oplevelse af, at arbejdet med at erstatte Klopp først blev påbegyndt efter udmeldingen, og at man nu er ved at nå bunden i skuffen med mulige kandidater. Jeg har ligesom størstedelen af fanskaren været ombord på Alonso-toget da det kørte derudaf, men havde efterhånden vænnet mig til tanken om et ungt trænertalent i Amorin, trebackskæde og engelskkundskaber til trods.

Nu er det pludselig navne som Arne og Mourinho (alene tanken...), der dukker op når man trevler nettet for nyheder. Altså, det er sgu en kende undervældende i min bog, og hver en fiber i min krop håber på, at team Edwards hiver en eller anden vanvittig kanin op ad hatten, men jeg begynder efterhånden at tvivle.

Nu sidder man lidt med en oplevelse af, at arbejdet med at erstatte Klopp først blev påbegyndt efter udmeldingen, og at man nu er ved at nå bunden i skuffen med mulige kandidater.

Du har muligvis ret, men vi aner reelt ikke hvad der foregår i kulissen, og om der fx allerede er en aftale på plads med en træner, hvilket så først meldes ud når sæsonen er slut.
Så lad os slå koldt vand i blodet, og så kan vi altid gå på barrikaderne, hvis det skulle vise sig, at historien med Mou har noget som helst på sig.
OB / Liverpool / Bayern siden start 80erne
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Selvfølgelig bliver det ikke Morinho. Jeg tror helt sikkert at Liverpool går efter en manager der kan kategoriseres som klubmand, har et godt forhold til fans og den stædige vilje til at kæmpe mod den økonomiske overmagt hos City m.fl.
Jeg tror stadig på at det godt kunne gå hen at blive Potter eller Frank. Ikke kun fordi de kan sætte kryds ved ovenstående, men også fordi den perfekte kandidat ikke er tilgængelig.
Eneste problemer med de to kandidater er deres navn (ikke stort nok) og deres manglende erfaring i de europæiske turneringer. Men jeg tror på at det kunne blive godt - bl.a. fordi de vil have en stærk sportslig organisation i ryggen.
Sandheden er ilde hørt
Det er også svært at lave en aftale med en træner 8 måneder ud i tiden. Særligt hvis man vil have én fra øverste hylde.
Der kan jo ske 1000 ting med en træner på en sæson.
- har Milan ikke lige fyret sin træner oven på en formentlig 2. plads i Serie A el har jeg misforstået en overskrift. Det var nok ikke sket hvis de havde vundet.

FSG har selvfølgelig arbejdet på en træner sæsonen igennem, men det er for mig en mere kompliceret opgave end at hente en spiller.
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Eneste problemer med de to kandidater er deres navn (ikke stort nok) og deres manglende erfaring i de europæiske turneringer. Men jeg tror på at det kunne blive godt - bl.a. fordi de vil have en stærk sportslig organisation i ryggen.

“Vi kan li’ det du gør. Du er ung, du har profil, leverer flot med få midler i mindre klubber. Men vi kan ikke tilbyde dig job fordi du ikke har erfaring med Europæsik fodbold”.
- synes det er nok baljepis. Hvordan skal man få erfaring, hvis man ikke kan blive ansat i de klubber som netop spiller Europæisk. Det er jo de samme klubber der år efter år spiller med.
I ny og næ kommer der en outsider med som fx Newcastle, men chancen for sådan et wildcard er næsten ikke eksisterende.

Jeg behøver ikke international erfaring. Det kan vores nye træner få hos os.
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Ja, rygterne er mange.

Romano mener nu, at Amorim næppe havner i West Ham.

Hvad mon hvem mener i morgen...🤷‍♂️
Y. N. W. A. - #JFT97
Liverpool are set to announce a deal with @adidas to replace @Nike as the clubs official kit & merchandise provider from the 2025-2026 season.

@SportBusiness
Annonce