Snak

Mere indhold efter annoncen
Michael Edwards has brought back former #LFC sporting director Julian Ward as FSG’s new technical director.
Edwards has also appointed Benfica’s Pedro Marques as FSG´s director of football development.

- James Pearce

Ward will be tasked with overseeing player development. His wide range of responsibilities will include oversight of academy, FSG’s loan department, group wide elite player development strategies and the establishment of innovation department.

[@JamesPearceLFC]

Julian Ward will also preside over the management of football operations at any club added to FSG’s stable as the American owners look to establish a multi-club model.

[@JamesPearceLFC]

Pedro Marques, who will report to Ward, is regarded by Edwards as an industry leading expert in player development, career pathways, coaching methodologies and performance analysis.

[@JamesPearceLFC]

Julian Ward has turned down a number of job offers from clubs across Europe, but the chance to work with Edwards again, combined with the scale and ambition of FSG’s burgeoning football operations, convinced him to accept this opportunity.

[@JamesPearceLFC]

The appointment of Ward will enable Richard Hughes to focus on aspects such as coaching, recruitment, negotiations and medical operations along with administrative and facilities management at the club’s AXA training ground.

[@_pauljoyce]
Kaide Gordon has signed a new long-term contract with the Reds.
Det er sjovt, som både Michael Edwards og Julian Ward begge kommer tilbage, så snart Klopp forlader klubben. Michael Edwards stoppede som sportsdirektør efter 21/22, hvor Julian Ward så overtog hans plads, men efter blot den ene sæson i 22/23 stoppede Ward så også som sportsdirektør i klubben.

Det bekræfter vel efterhånden de rygter, der dengang var omkring, at Klopp var blevet besværlig at arbejde med og have fået for meget magt, og at han ikke ville lytte til den sportslige ledelse omkring udskiftning i truppen af de udbrændte spillere som Bobby Firmino, Fabinho og Henderson, da vi gik ind til sæsonen 22/23, der så endte med en femteplads.

Btw, Mbappé har nu endelig bekræftet på sine sociale medier, at han forlader Paris til sommer, og dermed er hans tid i PSG endelig forbi. Er det ikke bare med at sælge Salah og hente Mbappé? Så er vi godt kørende med Mbappé og Slot til næste sæson, hvad faen skal han alligevel i Madrid? ;-)
Fint nok, at dem der ikke kunne "klare mosten" vender tilbage. Det bør bare ikke sætte nogen "pletter" på Klopps præstation.

Fremtiden må jo nu vise, hvad de tilbagevendte er skabt af.
Y. N. W. A. - #JFT97
Det er vel ikke unormalt med utilfredshed medarbejdere i mellem.
- her står man så i en situation, hvor den ene part valgte at blive, mens den anden søgte andre arbejdsgange.
(Mig bekendt, er der kun meldt gætterier ud om, hvad årsagen er).

Nu smutter den ene part så fra klubben, og så har de andre valgt at komme tilbage.

Det kan ikke få mit pis i kog, og jeg ser blot frem mod en ny spændene tid med en ny manager.
- de sidste 9 år har samlet set været i underholdende som fan, men alt har en ende og ting går videre.
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Klubben har klaret Klopp´s afgang til perfektion. Der er ansat en masse prominente navne efter offentliggørelsen af hans afgang så man er meget fortrøstningsfuld for fremtiden. Lige da han sprang bomben troede man at det ville klubben aldrig overleve på niveau med nu, men nu har man en fornemmelse af at det kommer til at gå rigtig godt. Nu mangler vi bare offentliggørelsen af Slottet så han kan sætte sit eget præg på truppen.
C'mon do something...
Liverpool want a young centre back this summer. Levi Colwill, Piero Hincapie and Antonio Silva are the centre backs that have been admired previously. (Neil Jones)

Liverpool´s priorities this summer are a centre-back and an attacker. (Fabrizio Romano)

Jeg ser frem til det kommende transfervindue, men jeg har efterhånden lagt mærke til, at en 6´er ikke virker til at være på dagsordenen. Det undrer jeg mig virkelig over. Mon det er, fordi man stadig vil spille med Endo, eller tror man bare så meget på Bajcetic i den kommende sæson? Ellers kunne et andet scenarie måske være, at man rykker Trent ind som den dybe playmaker ved siden af Endo som oprydderen, og så kunne man bruge Bradley som HB.

En CB er vi nok alle enige om, at der mangler, når Matip forlader klubben til sommer. Han har ellers godt nok været savnet sæsonen igennem, og man indser virkelig, hvor vigtig han var i det forsvar ved siden af Van Dijk.

Jeg er ikke helt overbevist om, at vi får brug for en angriber, hvis det stadig forventes, at vi ikke sælger ud i angrebet. Det er dog klart, at hvis vi sælger Diaz/Salah, skal der hentes en lignende erstatning. En kantspiller med fart, kreativitet, flair og mål, men de hænger desværre ikke på træerne.
Jeg ville være mere end tryg ved at give Bajcetic chancen, på baggrund af hvad jeg så i sidste sæson. Der er så mange krummer i den knægt, og han har allerede spillet nogle store kampe. Synes derudover også, at det var helt tydeligt, da han kom ind mod Tottenham, hvilken kvalitet han besidder, når han er på kuglen. Hans drive og afleveringer frem i banen, er lige til at få stiv pibe af. Han er også hurtig og aggressiv, og har generelt bare en virkelig spændende pakke, som jeg håber, Arne Slot kan bygge videre på. På den anden side ville jeg heller ikke have noget imod at sælge Endo allerede, hente en ny 6´er til startelleveren og så have Bajcetic lurende i kulissen som rotationsspiller en sæson mere.
Liverpool want a young centre back this summer. Levi Colwill, Piero Hincapie and Antonio Silva are the centre backs that have been admired previously. (Neil Jones)

Liverpool´s priorities this summer are a centre-back and an attacker. (Fabrizio Romano)

Når nu der ikke forlænges med Adrian og Kelleher formentlig sælges, er det vel en topprioritet at få hentet et par stykker til den position.
Y. N. W. A. - #JFT97
Jeg ville være mere end tryg ved at give Bajcetic chancen, på baggrund af hvad jeg så i sidste sæson. Der er så mange krummer i den knægt, og han har allerede spillet nogle store kampe. Synes derudover også, at det var helt tydeligt, da han kom ind mod Tottenham, hvilken kvalitet han besidder, når han er på kuglen. Hans drive og afleveringer frem i banen, er lige til at få stiv pibe af. Han er også hurtig og aggressiv, og har generelt bare en virkelig spændende pakke, som jeg håber, Arne Slot kan bygge videre på. På den anden side ville jeg heller ikke have noget imod at sælge Endo allerede, hente en ny 6´er til startelleveren og så have Bajcetic lurende i kulissen som rotationsspiller en sæson mere.

Her er jeg totalt modsat.

Jeg ville ikke være tryg ved at gå ind til næste sæson med Endo og Bajcetic som vores 6´ere. Jeg synes faktisk, at du overhyper Bajcetic på baggrund af få kampe. I sidste sæson spillede han lige over 500 minutter i ligaen i hele sæsonen, hvilket svarer til omkring seks fuldtidskampe i Premier League, og han fik lige over 100 minutter i Champions League. Medmindre man er noget helt specielt, er det svært at bedømme en spiller over 600 minutter henover en sæson og stemple ham som en spiller, der helt sikkert er/bliver god nok til at spille på højeste niveau. I denne sæson har han haft så lang en skadespause, at det efter min mening ville være vanvid at satse på ham som den primære spiller på 6´eren i næste sæson. Han har spillet lige over 90 minutter i denne sæson for Liverpool.

Jeg synes ikke, at hans kvaliteter skinnede så meget igennem imod Spurs, som du giver udtryk for. Hans drive og afleveringer var nu ikke så vilde, og man kunne tydeligt se, at han var rusten. Stiv pibe får jeg, når jeg ser Trent lave den ene genialitet efter den anden, men jeg må indrømme, at Bajcetic aldrig har givet mig stiv pibe. Jeg kan dog også være lidt svær at få op at stå, så måske det kan forklare det.
Annonce