Snak

Mere indhold efter annoncen
Transfermarkt markedsværdi er €75 M på Diaz og generelt bliver spillere solgt for mere end deres skøn.

Cies har ham til € 78 M, så selvfølgelig er det største snyd hvis og så frem han skulle blive solgt for £ 70 M……
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Det er jo bindegalt.
Prisen på Diaz ift hvad andre spillere koster ?
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Da ikke, hvis man lige åbner øjnene en gang og tager den generelle markedsudvikling in mente.

En angrebsspiller i sin bedste alder, der er fast mand for et tophold i PL. Tror jeg vil vurdere ham til en pris i omegnen af £50-60 mio, og når man så tager i betragtning, at man ikke har nogen intentioner om at sælge manden, så kan jeg da godt forstå, at man lige lægger £10 mio. oveni.

Bedste alder er subjektivt, og det kommer i høj grad an på, hvilken position man spiller, hvilke kvaliteter man som spiller afhænger af og sikkert en del andet.

Diaz var jo markant bedre, da han var 24/25 år, end han er i dag, hvor han er 27 år gammel. Som traditionel wing er det ganske typisk, at man er afhængig af fart, eksplosivitet og dribleevner, og her er det tydeligt, at han ikke har samme antrit, som han havde i starten af sin Liverpool-karriere, og knæskaden har nok haft noget at sige her.

Vi købte ham tilbage i januar 2022, da han lige var fyldt 25 år, og hvor han havde gang i en fantastisk halvsæson med Porto med 14 mål og 5 assists som kantspiller i 18 ligakampe. Selvom det var den portugisiske liga, vil en kantspiller, som lige er fyldt 25 år, med de stats formentligt altid være attraktiv for en del storklubber i Europa.

Vi endte så med at købe ham for 37m pund ifølge Sky Sports, og han fortsatte det høje niveau sæsonen ud (21/22). Sæsonen efter (22/23) var et mareridt for både holdet, men også for Diaz selv, fordi han ikke leverede og endte med en knæskade, der holdte ham ude i flere måneder.

Han var for alvor på 100% igen i starten af den seneste sæson (23/24), efter kidnapningen af forældrene blev løst, og han har så også spillet hele 37 ud af 38 mulige ligakampe for Liverpool i den seneste sæson med 8 mål og 5 assists til følge, hvilket jo er tæt på så middelmådigt, som det kan være, når man er fast mand i startopstillingen som kantspiller for et tophold.

Han har allerede peaket, og han er selvfølgelig ikke længere i sin bedste alder. Diaz´ bedste alder var i 21/22, da han var 24-25 år gammel, og hvor han rent faktisk viste, at han havde et godt slutprodukt.

Personligt ville jeg være ganske tilfreds, hvis vi kan få 45m pund eller noget i den stil, og jeg finder det ret vildt, at man for alvor kan mene, at prisskiltet på de 70m pund skulle være fair, selv hvis det er det prisskilt, klubben har sat på ham.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
jeg finder det ret vildt, at man for alvor kan mene, at prisskiltet på de 70m pund skulle være fair, selv hvis det er det prisskilt, klubben har sat på ham.

Men det er det klubben har prissat ham til. Og de har laaaaaangt mere data og viden end os.
Tja, at han har beholdt sin markedsværdi fra da vi købte ham, synes jeg egentlig er fair nok. Det har jo heller ikke været en pris, der har været helt vanvittig dengang.

Dengang afspejlede prisen jo bare, at han var en spændende spiller med et solidt potentiale, mens den nu afspejler, at han er en dygtig spiller, med mange kvaliteter, der har bevist sig for et tophold i PL, uden decideret at brænde ligaen af.
Men det er det klubben har prissat ham til. Og de har laaaaaangt mere data og viden end os.
Så ser jeg da frem til, at vi fremover ikke skal bruge krudt på at diskutere, hvorvidt priserne på diverse spillere er for høje eller ej, for der må være en masse viden og data bag det.

Fremover kan vi nemlig bare slå fast med Cartmans geniale argument, at den pågældende klub har mere viden og data end os simple sofatrænere, og derfor kan vi selvfølgelig aldrig stille spørgsmålstegn ved det.

Og så ser jeg også frem til, at vi som Liverpool-fans fremover ikke stiller spørgsmålstegn ved andre transfers, som når Chelsea eksempelvis køber Kellyman fra Villa for 19m pund - det er der intet galt i, for det var blot Villas prisskilt, som Chelsea var villige til at betale, og både Villa og Chelsea har jo laaaaaangt mere viden og data end os alle herinde.
Tja, at han har beholdt sin markedsværdi fra da vi købte ham, synes jeg egentlig er fair nok. Det har jo heller ikke været en pris, der har været helt vanvittig dengang.

Dengang afspejlede prisen jo bare, at han var en spændende spiller med et solidt potentiale, mens den nu afspejler, at han er en dygtig spiller, med mange kvaliteter, der har bevist sig for et tophold i PL, uden decideret at brænde ligaen af.

Argumenterede du ikke først for, at du godt kan se, hvorfor han har et prisskilt på 70m pund?

Han har jo netop ikke beholdt sin markedsværdi fra dengang, da vi købte ham for 37m pund midt på sæsonen i 21/22 som 25-årig. I dag er han 27 år gammel og er blevet markant ringere, end han var dengang, og nu vurderer klubben så, at han trods lavere kvalitet, en ´´dårligere´´ alder og en knæskade, der begrænsede ham i længere tid, alligevel skulle have fordoblet sin værdi, siden man købte ham.

Det hænger ikke helt sammen.
Det hænger fint sammen, hvis man lige husker at indregne lidt inflation...

£37 mio. dengang, £50-60 mio. nu.

De £10 mio. ´ekstra´ ville kunne ´retfærdiggøres´ på baggrund af en fordelagtig forhandlingsposition, som Lurts også indledte snakken med at påpege... Man er i udgangspunktet ikke interesseret i at sælge.
Aha, så 37m pund tilbage i 2022 svarer simpelthen til 50-60m pund i dag + en eller anden tax på 10m, fordi man åbenbart ikke vil sælge en spiller, men man har alligevel sat et prisskilt, som alle kender til, selvom Liverpool selvfølgelig ikke er interesserede i et salg af Diaz.

Med din forståelse af inflation må det jo så betyde, at købet af Nunez i 2022 var et klogt træk, for i dag kan vi så sætte et prisskilt på ham på omkring 130m pund, selvom han kun er blevet dårligere og et par år ældre.

Genialt! Liverpool forever!
Annonce