Snak

Mere indhold efter annoncen
Hasse1983
I dag 14:57

Lynch har en gratis artikel på Substack omkring Yoro handlen og hvorfor man holdt nallerne væk.


Lynch har en gratis artikel på Substack omkring Yoro handlen og hvorfor man holdt nallerne væk.


Fuld ?;)
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
What’s more, the £150,000-per-week pay packet the defender has been handed by United could not have been justified at Anfield given it would have put him immediately among the club’s top earners.


Vildt nok ikke 115k som jeg ikke rigtig troede på, men faktisk £150k !
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
For mig handler det udelukkende om at være på forkant med Van Dijks pensionering. Jeg er ikke vildt bekymret for et voldsomt dyk i niveau til den kommende sæson, men jeg er heller ikke i tvivl om at han allerede har taget et lille dyk i forhold til da han var bedst, og så er spørgsmålet selvfølgelig, hvornår det næste kommer. Om han holder 1, 2 eller 3 sæsoner endnu, er svært at vide.

Men netop fordi jeg ikke er bekymret for den kommende sæson, synes jeg det giver fint mening også at se på spillere af den type som ikke nødvendigvis skal ind og gøre en forskel med det samme, men langsomt kan køres ind over en sæson eller to. Og med sine 18 år falder Yoro selvfølgelig i den kategori.

Jeg kender som sagt ikke det store til Yoro, så derfor er jeg heller ikke vildt skuffet over at gå glip af ham, men man vil selvfølgelig altid gerne være med i kampen om de bedste spillere og de største talenter. Og især når det også er til en position som det er fornuftigt at investere i.

United har så valgt at betale prisen for at snuppe ham for næsen af Real Madrid, og derfor giver det heller ikke nødvendigvis så meget mening at tale om, hvordan andre klubber værdisætter ham, uafhængigt af det faktum, at han automatisk var faldet ned i Reals turban, hvis ikke der var andre som ville ´overbyde´ dem.

At der er risiko forbundet med at købe en 18-årig, der kun har spillet få år på topplan, giver vel lidt sig selv, men tiden må så vise om det var satsningen værd.


Fuld ?;)

Hahaha… nej bare en 8-årig der plaprede løs om Minecraft, mens jeg prøvede at koncentrere mig😅
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Vildt nok ikke 115k som jeg ikke rigtig troede på, men faktisk £150k
Jeg har endnu til gode at se nogen nævne lønnen, så ved ikke hvordan Liverpool journalisten har det tal fra? Har jeg misset det fra en af de troværdige?

Branthwaite havde angiveligt fået £150k så det kan da godt være at man bare har tilbudt Yoro den samme kontrakt eller at ham journalisten prøver at ligge 2 og 2 sammen, men det lyder af for meget.

Plettenberg skrev vist £110k op til £144k hvis han endte med at opnå alle klausuler (kampe, trofæ, årets hold og sådan noget sikkert), men det er den eneste journalist jeg har set nævne løn. Andre har bare nævnt at der ligesom med Højlund er tale om en løn der vil stige hver sæson og der kan det måske godt være at han så ender på £150k om 5 år.
Manchester United Brøndby IF
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hahaha… nej bare en 8-årig der plaprede løs om Minecraft

Minecraft er sgu da også vigtigt!
What’s more, the £150,000-per-week pay packet the defender has been handed by United could not have been justified at Anfield given it would have put him immediately among the club’s top earners.


Det kunne tilsyneladende godt retfærdiggøres i Ryan Gravenberchs tilfælde.

Egentlig vildt nok at Lucho kun tjener en tredjedel af det og ligger i den tunge ende af lønningshierarkiet.

Men min kilde siger så også at Curtis Jones kun ligger på £15.000 (en tredjedel af Bajcetic), hvilket jo lyder vildere end vildt, så måske der er noget her, der ikke er blevet helt opdateret?
Arne Slot will take charge of his first match as Liverpool manager on Friday.

The Dutchman is set to oversee a behind-closed-doors friendly against Preston North End at the AXA Training Centre.

[@davidlynchlfc]
FFS - nu var vi ellers lige sluppet af med Bobby, og så vender han frygteligt tilbage som BobbyBlues forklædt i United-trøje...
Hvis vi nu havde givet en formue, hvis vi nu valgte at betale det for en PL-uprøvet 18-årig, hvis vi nu havde desperat brug for ham - SÅ ville han selvfølgelig ikke være fjerdevalg.
Gad vide, om det er en baglæns cirkelslutning - nu blev jeg selv forvirret...?

Jøsses, der er sgu længe til 16. august - husk at komme ud i solen, folks... 😎

PS: Hvem fanden er Oyro ?

Rene pokaler skinner bare flottere. Next season - måske også med Justice for 115...
Ja det er vildt at vi ifølge journalister fra Liverpool og deres fans hopper på båden og siger, at vi har betalt et beløb og en løn, der ikke er tilfældet ifølge andre end folk med tilknytning til Liverpool.
Så vi har kun fået ham grundet Liverpools mercy.
Det ville være normalt for en fodboldklub at fylde deres journalister og fans op med sådan noget fordi de nok ikke vil have en masse utilfredse fans efter sig der ikke kan forstå, at man ikke bruger penge på nye spillere og utilfredsheden ville 100% stige hvis de så også får et slag i ansigtet ved at have tabt en spiller på ønskelisten til de største rivaler.

det overrasker mig ikke at medierne og journalisterne fra Liverpool allerede er godt igang med at opdigte en højere pris og højere løn og prøver at forklare, at det var Liverpool der ikke ville spilleren end omvendt.
Annonce