Snak

Mere indhold efter annoncen
5 år og samme løn som Salah får nu. Salah rammer vel alligevel tæt på højst i ligaen hvis han forlænger.
C'mon do something...
Personligt er jeg ikke en gang sikker på de accepterer £70m for ham. Det er efterhånden stort set umuligt at købe unge engelske spillere hos andre PL klubber hvis de er på en lang kontrakt.

Hvis han var den rigtige så burde beløbet ikke være et problem for en klub som Liverpool.
1887
Lige nu har Liverpool 2 spillere i top 32 over bedst lønnede i PL. Mon ikke de har 3 i top 10 efter Salah, Vvd og Trent har forlænget.
C'mon do something...
Handler det virkelig om at den rigtige spiller er svær at finde eller om at FSGs villighed til at investere i truppen er relativt begrænset?
Fy fy
🤣🤣🤣
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Handler det virkelig om at den rigtige spiller er svær at finde eller om at FSGs villighed til at investere i truppen er relativt begrænset?

Vi kan alle blive enige om, at man på størstedelen af pladserne kan finde en der er bedre end dem vi har.
- det er vel egentlig kun Alisson og VVD, som ville være galimatias at udskifte.

Lad os lege med at skifte fx Lucio/Jota fra venstrekanten ud.
- der findes bedre spillere ja, men er prisen på spilleren, og udbyttet den nye kan bidrage med det værd?
En XL spiller på den position ville skubbe til flere spillere, og kræve at vi samtidigt skal / kan sælge en spiller.

Siger ikke, at det ikke kan lade sig gøre, men det er ikke “bare” at købe den enkelte spiller. Der følger meget med.
- og så er der jo lige detaljen med, at spilleren man ser som en mulighed
1. Er til salg
2. Prisen ikke er ublu
3. Har lyst til at være i Liverpool og passer ind med sin profil.
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Lige nu har Liverpool 2 spillere i top 32 over bedst lønnede i PL.

Og du kender til hvordan de forskellige kontrakter er skruet sammen ?
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Og med rette i øvrigt, Wharton er et ekstraordinært talent, det var tydeligt i Blackburn også.


Måske mest i retrospekt, eller hvad?

Jeg undrer mig i hvert fald over, at der ikke er andre lidt større klubber, der kunne være med på £22 mio.. Det er jo nærmest ingenting i dagens marked, og jeg kan da godt få øje på 3-4 topklubber, der godt kunne bruge en profil som ham.

Ham og Mainoo kunne da også være et virkelig spændende makkerpar, eller hvad siger du Deebo? Hvorfor går I ikke efter Wharton til £80 mio. istedet for Ugarte til £50-60 mio? Nu har I jo vist at I gerne kaster en masse millioner efter ungdommen.

Hvis han var den rigtige så burde beløbet ikke være et problem for en klub som Liverpool.


Nej, det burde det ikke, men hvis man ligesom mig vurderer, at man har et lignende talent i Bajcetic, virker det jo måske lidt voldsomt at kaste £70-80 mio. efter ham lige nu?

Ingen idé hvad PSG har overvejet at byde på Yamal, det synes jeg heller ikke man kan bruge som argument for noget som helst. Men det er trods alt også lidt noget andet at være profil for Barcelona og Spanien end det, som Bajcetic har opnået for os. Yoro har vidst også været på årets hold i Frankrig. Begge kan også sagtens nå at have semi-kedelige karrierer, i øvrigt - men de er snart etablerede seniorspillere, så jeg tænker de er lidt mere sikre bets end Bajcetic.


Ja, der er selvsagt større usikkerhed omkring Bajcetic, der ikke har spillet helt lige så meget, og som samtidig har været ude med en skade i næsten halvandet år. Det ændrer dog ikke på pointen om, at der er andre meget unge spillere med ret begrænset senior-erfaring, som man allerede nu satser på bliver kommende verdensstjerner.
Jeg kan ikke sige andet end at jeg håber du har ret og han bliver så god som du forudsiger. Det ville da være en kæmpe gave! Han er generelt en af dem jeg er meget spændt på at se i år, da nogen tænker han er klar til at gå direkte ind og erobre en plads på midtbanen, mens andre er mere forsigtige. Jeg håber sgu jeg tager fejl og det er et genialt sats at man ikke går ind og henter konkurrence.
Jeg er helt på linje med Paz ift. Bajcetic. Der er krummer i den knægt, og jeg har store forventninger til ham. Derudover har både Endo og Bajcetic været til rådighed indtil videre i preseason, så måske det kunne tænkes, at det ikke er DM, man er ude efter, eftersom klubben jo ville se truppen an, og man har haft rigeligt med tid til det ved de to.
Annonce