Snak

Mere indhold efter annoncen
Synes Liverpool spiller en god kamp. Både i 1 og 2 halvleg. 1 halvleg stod de mere defensiv og ipswich fik lov at løbe sig trætte og rart ikke at komme bagud, som skete en del i sidste sæson. 2 halvleg kunne de så sætte tempoet op og det virket.
Fint resultat ovenpå en sløj første halvleg.

Spillet kan generelt blive bedre mange steder, men det er altså også tidligt på sæsonen.

Ipswich skal ikke allerede stemples som nedrykkere. Det er sgu alt for tidligt, at dømme dem nede.

I øvrigt er Quansah ikke skadet, det var af taktiske årsager han blev skiftet ud.
Y. N. W. A. - #JFT97
I øvrigt er Quansah ikke skadet, det var af taktiske årsager han blev skiftet ud.

Godt
1887
Fedt at Slot bare skifter en spiller så tidligt da han ikke fungerede som han skulle. Det havde vi ikke set med Klopp.
C'mon do something...
Med en skadesfri trup har der ikke været plads til Joe Gomez, vd Berg, og Bajcetic.
Hvis der bliver hentet noget nyt ind så kan jeg forestille mig at de enten bliver solgt eller udlejet.
1887
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Men kan man regne med nogensinde at have en skadefri trup? Givet at spillerne har mod på at blive, så det er da optimalt med et par mand i overskud.
Det ændre sig jo hurtigt, inden vi har set os om, har klubberne 5-6 skader el mere i deres trupper. Så kommer der et “naturligt flow” i spilletid til truppen/spillerne. Uden at forholde mig til spillere der kan være på vej ud af klubben/klubberne, så var Sancho jo heller ikke med i ærkerivalernes trup. Chelsea har vidst kun 3 skader, så der er vel mindst 10 spillere af deres indkøb, der ikke engang vil være på bænken idag.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Godkendt kamp bestemt og godt at lægge fra land med en sejr! Men jeg kunne godt sidde og tænke på, hvad der vil ske, når vi møder et hold, der kan holde dampen oppe i 90 minutter og ikke gå kolde, som Ipswich gjorde det, da vi først trådte på speederen. Early days og alt det, men som jeg så det i går, så er behovet for en klasse 6’er ikke blevet mindre.
Men kan man regne med nogensinde at have en skadefri trup? Givet at spillerne har mod på at blive, så det er da optimalt med et par mand i overskud.

Det er også forudsat at hvis vi henter en CDM og CB at de vil blive i overskud.
Ellers skal de nok få lidt spilletid hen af vejen, og hvis de er tilfredse med det så er det fint.
Jeg er bare lidt bekymret over at Bajcetic ikke engang kan finde vej til bænken.
Der er ca 14 dage tilbage inden vi ved om der kommer nogen tilgange.
1887
Tillykke til 2-0sværføring, Mouritzen94 og SønAfKlopp2 der efter Jota´s mål har lagt sig i spidsen i den interne LFC konkurrence
We are Liverpool
Annonce