Snak

Mere indhold efter annoncen
One down, one to go…
Rene pokaler skinner bare flottere. Next season - måske også med Justice for 115...
https://x.com/lewisbower2021/status/1827028827685495108?s=46&t=JtdGf38P_b6zHYWCuYGL6g

:)

Hvis fodbold drejede sig om at ramme træværket, har vi VERDENS BEDSTE ! :)
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Hvis det er jammer at undre sig over, at man ikke forstærker holdet, samtidig med man sælger overskuds spillere til rigtig gode penge - jamen, så jamrer jeg.

Hvis skyld det i så fald er kan være ligegyldigt. Det er et hidtil uhørt niveau af kræsenhed der åbenbart gør, at vi kun kan bruge en spiller i hele verden på den 6´er, som alle er enige om har været et problem i 3 sæsoner.

Vi er en af verdens største og bedste klubber, jeg køber den ikke. Var kassen tom, så ville det være helt forståeligt og en ærlig sag.

Vi er ikke Everton
Jeg tror egentligt ikke der er nogen der har noget problem med at der bliver luftet en frustration omkring manglende handler. For mig handler det om at det er det samme hver dag og bare er enormt negativt - der bliver malet fanden på væggen, snakket om at vi kan vinke farvel til top fire, at Trent, Salah og van Dijk allerede er tabt for os osv osv. Det er fint og forståeligt dagen efter Zubimendi handlen kollapser hvor jeg da også selv var ærgerlig, men nu er der faktisk rigtig fodbold på programmet og det ville være mere spændende at diskutere - specielt når der jo faktisk er rigeligt med kød at tygge på efter første kamp.

Det er bare ikke det mest spændende vindue, City og Arsenal har heller ikke forstærket sig synderligt. City har endda tabt en meget vigtig spiller!
Stop det jamren, vi fik jo Endo sidste år .
(Obs ironi)
1887
Mere indhold efter annoncen
Annonce
10 spillere har forladt klubben. Det er fint, økonomien i disse afgange ser ganske fin ud. Ingen vil umiddelbart blive savnet i forbindelse med førsteholdet.

Vi har en ny manager og vi har ingen forstærkninger af truppen. Eneste hold i de 5 bedste europæiske ligaer, der ikke har forstærket sig, på trods af CL fodbold og tranferpenge i kassen.

Man kan da kun tænke: WTF is going on!?

Var jeg Trent, Virgil eller Mo, der alle står uden kontrakt til sommer, så ville jeg stille seriøse spørgsmål til ambitionsniveauet. Hvorfor forlænge? Hvis klubben bare vil løbe kontrakterne ud og misse transfer beløb, så fair nok. Men så skal man jo køre afløsere i stilling, men der sker ikke en skid, så går ud fra det ikke er planen.

Jeg kan simpelthen ikke gennemskue strategien.
Synes jeg flere gange har læst herinde fra folk, at de andre klubber ikke som sådan har forstærket sig og jeg forstår ærligt talt ikke den påstand.

City havde i forvejen ligaens stærkeste trup og har oveni det hentet Savinho og Gündogan hjem. Derudover er der rygter om at de stadig vil hente en offensiv mand til at dække Alvarez´ rolle nu hvor han er skiftet til Atletico.

Arsenal havde i forvejen ligaens 2. bedste trup kvalitetsmæssigt og mest spændende trup rent potentialemæssigt med tanke på at alle deres store profiler er meget unge som Saka, Ødegaard, Rice, Saliba osv. Derudover har de hentet Italiens mest spændende CB/VB lige nu og en stærk midtbanespiller i Merino samt stadig rygter om, at de vil hente en offensiv mand efter de sælger Nketiah til Forest, som det ser ud lige nu.

Jeg synes det er forkert at sige, at de andre hold ikke har forstærket deres trupper. Man skal også tage udgangspunkt i hvor trupperne i forvejen var. Når City og Arsenal i forvejen var så stærke så har de jo netop ikke brug for det store, men alligevel har begge klubber hentet et par spillere ind hver, og de er samtidig ikke færdige med at handle ifølge rygterne, hvis den rette handel byder sig til. Chelsea har igen brugt en masse penge, Villa har brugt penge, Spurs har brugt +100 mil pund, og United har brugt +100 mil pund og er tæt på en handel med Ugarte, som vil koste 40-50 mil pund oveni det vi allerede har brugt.

Så jeg forstår altså godt dem der klager herinde, og jeg forstår ikke dem der siger, at Liverpool ikke er de eneste, når de tydeligvis er. Alle de store klubber har hentet mindst et par spillere hver, så selvfølgelig er nogle fans bekymret når Liverpool står stille samtidig med at deres største profiler kun kommer tættere på pensionsalderen (Van Dijk, Alison, Salah, Robertson) og spillere som Trent, Van Dijk og Salah har kontraktudløb næste sommer. Derudover har Liverpool mistet deres største stjerne i Klopp og i har ligeledes mistet/solgt Thiago, Matip, Van Den Berg, Clark, Carvalho og muligvis Gomez som den næste. I er på nuværende tidspunkt faldet i niveau rent trupmæssigt og trænermæssigt og så har alle de andre konkurrerende klubber forstærket deres trupper, så mens i falder kommer de andre samtidig tættere på, mens Arsenal og City begge er blevet endnu stærkere.
Jackie blues:

Jeg er ganske enig med dig.

Jeg ville ønske, at klubben helt klart og entydigt meldte ud, at vores trup er så stærk og talentfuld at vi har valgt ikke at købe spillere i år, men satse på egne talenter.

Det ville jeg 100% bakke op om, men man var jo omvendt klar til at smide kassen på Zubimendi, så det er ikke troværdigt.

Jeg er bange for, at Slot er en dygtig træner, men slet ikke kan matche Klopps styrke på direktionsgangen.

Og den kamp blev Klopp træt af.
Jeg er for en gangs skyld også enig med JackieBlues.

Der mangler en klar udmelding fra klubben om hvad ambitionsniveauet er.

Er man tilfreds med truppen som den er, og når nu det ikke blev Zubimendi man fik i hus, så venter man bare en sæson mere, og leder videre efter den perfekte 6´er, eller bliver der arbejdet på forstærkninger til nu og her, eller er det kun akademiet, og så spillere til om et par sæsoner man vil hente (ham målmanden).

Ønsker man i det hele taget at forlænge med 3 af klubbens bedste spillere, eller skal de bare have lov at smutte gratis næste sommer.

Spørgsmålene er mange, og jeg håber da der arbejdes på højtryk bag kulisserne for at forlænge et par kontrakter eller tre, og så der bliver hentet et par forstærkninger.

Men vinduet lukker snart, og det er da nogle fine aftaler man har fået lavet på de salg man har lykkes med, men det forstærker ikke ligefrem truppen.
Y. N. W. A. - #JFT97
Der er mange unge, lovende CBs rundt omkrig i Europa. Det burde være en no-brainer at få fat i en af dem i det her vindue - med tanke på nuværende bredde og fremtiden. Det burde allerede være sket, og måske er det for sent nu, fordi Hughes/Edwards ikke har gjort et godt nok arbejde. Selvfølgelig er det langtfra godkendt, hvis der ikke bliver hentet en eneste forstærkning til truppen.
YNWA
Annonce