Snak

Mere indhold efter annoncen
Den her tale/sang er osse god :)

https://x.com/stabler6times/status/1829119151434031237?s=46&t=JtdGf38P_b6zHYWCuYGL6g

Hold kæft det er sjovt !
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Altså den der er baseret på Bella Ciao? Også en banger!
Altså den der er baseret på Bella Ciao? Også en banger!

Lige præcis! De har sunget den en del her de første par kampe.
Klasse, YNWA 😂

Diaz sangen har da været undervejs noget tid, den blev i hvert fald allerede sunget sidst jeg var ovre (december sidste år). Ja, jeg kan faktisk stadig huske lidt fra turen! Elliott scorede vidst også et vildt sejrsmål sent i kampen, men de sælger rødvin i små flasker på Selhurst park så når man nærmer sig slutfløjt kan det være svært at se banen 😂
Antonio Silva, Inacio, Calafiori (inden Arsenal), Yoro (inden United), Branthwaite, Hincapie og Lukeba.

Men vi har jo ikke brug for dem nu. Det ville give mening, hvis Gomez var på vej videre, eller hvis vi allerede nu vidste, at Virgil ikke forlænger. Men her og nu er behovet da ikke så stort, som det bliver gjort til, når vi har en verdensklasse spiller, der ville stryge direkte ind i samtlige startellevere i verden, til den ene position, og så to andre, som kæmper om den sidste plads ved siden af ham, mens Gomez er fjerdevalget og altmuligmanden, der kan spille over det hele i forsvaret. Man var jo ude efter Yoro, som du nævner, men det var ikke, fordi man ville erstatte ham med nogle af de nuværende på nuværende tidspunkt, men fordi man anså det som en unik markedstilbud til fremtiden, som man ikke ville gå glip af, og altså ikke fordi man var ude efter decideret forstærkninger til bagkæden.

En ny CB skal uanset hentes ind, allersenest næste sommer, selvom det burde være sket nu. En ny VB skal hentes ind. En erstatning for Salah skal også hentes ind, hvis der ikke forlænges. Hvad med Van Dijk? Hvis han ikke forlænger, så står man uden en styrmand i forsvaret. Hvad man netop burde have sørget for nu. At få hentet en ind, der kan tage over, når Van Dijk er væk. Så er der ikke råd til en halv sæson, hvor forsvaret ikke fungerer. Gomez er ikke god nok som starter, og mon ikke han er væk næste sommer. Derudover skal man også lige have styr på kontrakten med Trent.

Ja, næste sommer bør der helt sikkert hentes mindst én CB ind med Gomez’ og Virgils usikre fremtid in mente. Men det burde ikke være sket allerede nu, som du skriver, da vi er godt dækket ind. Ift. VB, så synes jeg, det har set lovende ud med Robbo i det første to kampe, men erkender også, at Tsimikas’ niveau ikke er godt nok til at agere backup, hvorfor jeg er enig i, at en ny VB bør blive en prioritet næste sommer sammen med en kant i stedet for Salah, hvis man ikke forlænger med ham.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Liverpool’s Ben Doak set to join Middlesbrough on season long loan. Hull City had also wanted him.

- Paul Joyce
Har vi ikke lige hentet ham italieneren, der vel kan afløse Mo næste sommer 🤷

Dejligt vinduet lukker i aften, så det kan handle om fodbold istedet.

Så kan vi vente til længere inde i sæsonen, hvis sæsonen bliver blæst om kuld af skader med at brokke os over det spildte sommer transfervindue.
Y. N. W. A. - #JFT97
Liverpool er en god kandidant til at rende med det hele. Der er ingen spillere som kan forstærke truppen. Og bliver det det for negativt, kan man altid gå ind og slikke dem I røven Inde i Chelsea tråden.
Liverpool´s Kaide Gordon set to join Championship outfit Norwich City on loan.....

- James Pearce
Mht. defensiv midtbaneforstærkninger har jeg hele sommeren undret mig over, at f.eks. Liverpool - med den hollandske forbindelse jf. træneren - ikke har smidt krogen i vandet efter PSV´s Jerdy Schouten.

Han var aldeles fremragende for Holland under EM, og var f.eks. milevidt foran Gravenberch i forh. til spilletid.

Samtidig har Schouten en god alder, og kan ikke være prissat himmelhøjt.

At Liverpool - eller for den sags skyld Man. United - ikke har hentet Schouten , er i mine øjne er oplagt fejl.

Og har man ikke kunnet få fat i den rigtige defensive midtbanespiller, som krydser alle felter, har f.eks. N´Golo Kante i en vis grad været tilgængelig. Franskmanden er i hvert fald en spiller, der garanterer høj kvalitet indtil næste års transfervindue måske tilbyder en oplagt forstærkning andetsteds fra.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Annonce