Snak

Mere indhold efter annoncen
Til gengæld fantastisk at se hvordan vores kaptajn bare er blandt de bedste i alle kampe.
Sandheden er ilde hørt
Hvor er det en ringe pasning Salah
\"If a player is not interfering with play or seeking to gain an advantage, then he should be.\" Liverpool FC siden 1996. JFT97. https://imgur.com/a/RJzhg
Det holdt hårdt, men vi burde sgu have scoret et par kasser mere.
Y. N. W. A. - #JFT97
Shit hvor var det sløset…

Men selvfølgelig altid komme afsted med en sejr.

Gravenberch er virkelig en stjerne indtil videre denne sæson.
Selvom Konate sløser ved 1-1 målet så er stopperparret fra Liverpool lige nu PL´s klart stærkeste CB par. De er, sammen med Gravenberch, hovedårsagen til 1 .pladsen.
Graven igen MotM. Helt vildt som hollænderen har fået gang i den hollænder, så flere var villige til at smide på porten sidste sæson.
C'mon do something...
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Selvom Konate sløser ved 1-1 målet så er stopperparret fra Liverpool lige nu PL´s klart stærkeste CB par.

Det er en voldsom melding syntes jeg.
Vi har vel haft tæt på det letteste kampprogram af alle klubber indtil videre, så måske vi lige skal afvente kampene mod de større klubber, inden der drages nogen konklusion.
OB / Liverpool / Bayern siden start 80erne
Der er grund til at være positiv. Med udgangspunkt i de lave forventninger hos mange før sæsonen, har vi overrasket positivt, og med udgangspunkt i kampprogram og antal point har vi gjort det rigtig fint.
Kampen mod Robin Hood og hans mænd er eneste skuffelse endnu i sæsonen, resultatmæssigt. Selv om der selvfølgelig vil komme skuffelser henad vejen, er sæsonstarten mere end godkendt.
Sandheden er ilde hørt
Jeg synes forventningerne før sæsonen var helt skæve. Vi har vel ikke gjort noget hidtil i sæsonen som vi ikke vidste den her trup var i stand til - Jovist, der har været nogle overraskelser ift hvem der har trådt frem (Diaz, Ibou, Gravenberch), men de hold vi har slået bør vi jo forvente at vinde over. At snakke om at vi ikke ville kvalificere os til Champions League næste sæson osv var selvfølgelig helt skævt, det ville være en regulær katastrofe hvis vi ikke gjorde det. Vi har basically samme trup som sidste sæson lå lunt i svinget til titlen med en håndfuld kampe igen, på trods af at vi igen havde været decimeret af skader.

Jeg glæder mig (er spændt på?) at se hvordan vi klarer os mod Chelsea, Arsenal, Leverkusen, Real Madrid og City indenfor de næste to måneder. Kommer vi igennem de kampe med f.eks. tre sejre så er der for alvor grobund for optimisme.
Jeg er meget enig, Figo, men jeg var også positiv før sæsonen, og ikke en af dem der malede fanden på væggen. Selvfølgelig mangler vi stadig at måle os imod de bedste hold, og de møder vil blive definerende for sæsonen. Men vi kan gå ind til dem med sikker forventning om at vi kan byde alle op til dans. Personligt er et af mine største ønsker for sæsonen at vi tager fire point fra Arsenal i PL, for jeg synes godt nok at de er blevet lidt ulidelige at høre på - og samtidig har vi ikke spillet godt imod dem på det sidste.
Sandheden er ilde hørt
Tror meget kommer til at afhængige, hvor hårdt vi bliver ramt på skader. Vi har gang i en periode med 7 kampe på 21 dage. Så kommer landskampspausen, men der får langt hovedparten af vores spillere jo ikke rigtig får pause. Derefter går vi ind i en periode med 8 kampe på 22-23 dage. Det betyder naturligvis der vil være udfald i kampene, som der osse var igår. Det mest positive for mig er, at defensivt har vi indtil nu set virkelig stærke ud. Igen igår (bortset fra fejlen ved målet) spiller holdet igen en stærk kamp og der var jo en del åndsvage boldtab til sidst på lidt farlige områder.

Jeg er egentlig osse ret godt tilfreds med Szobo i den rolle han har på holdet. Han har klart nogle mangler rent teknisk el i de beslutninger han træffer og jeg har forståelse for dem, der godt kan blive lidt frustrede over ham. Når det er sagt, så har han en helt enorm motor og det presspil han og Jota ligger som de forreste ser jeg som enorm vigtigt i Slot’s system. Szobo og Jota er indtil nu de 2 spillere der løber mest pr kamp i snit, men selvom jeg ikke lige kender hvor mange intense løb/ sprint de har, så har jeg lidt på fornemmelsen at de osse ligger højt her. Midtbanen med Grave - Macca og Szobo synes jeg fungere rigtig godt sammen og offensivt byder alle 3 ind med deres forskellige kvaliter. Om de har nok defensive kvaliter sammen, når vi møder de bedre hold, må tiden vise. Men man tager ikke “bare lige” til Old Trafford og San Siro og vinder sikre sejre, sådan ude lige.

Vores svageste punkt er egentlig nok Robbo imo. Det er jo ikke fordi han ikke klare sig fint, men han er ikke længere ekstraordinær god. Vi kunne nok osse godt have brugt en midtbanespiller mere til sæsonen, nå vi må håbe at de kan holde sig nogenlunde skadesfri indtil Elliott er tilbage. Så vi kan give dem lidt pauser i det her pressede program.

“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Annonce