Snak

Mere indhold efter annoncen
Endo er noget udfordret.
C'mon do something...
Ja, man kan godt se, at Endo blot var en lappeløsning i sidste sæson, som Klopp fik utroligt meget ud af, men han er altså ikke en mand til fremtiden. Det vil ikke overraske mig, hvis han er en af de første, der ryger til sommer, hvis vi først får en ægte 6´er ind til den tid.

Endo er fin til at bryde spillet og sætte sig igennem, men hans teknik er ikke helt til niveauet, der kræves af en midtbanespiller i Liverpool. Han skal nok ikke forvente mange minutter i ligaen og Champions League, medmindre vi allerede er sikre på at gå videre i sidstnævnte turnering. Ellers bliver spilletiden nok primært i pokalturneringerne.
Liverpool FC - siden 1997
Hvis man kan hente en kvalificeret afløser, så tænker jeg sagtens Endo kan smutte til januar.

Det giver hverken mening for ham eller klubben at han ikke spiller mere.
Kommer bestemt ikke til at gå grædende i seng hvis det bliver til exit.
Håber på minimal spilletid til kanonerne.
C'mon do something...
Hvis man kan hente en kvalificeret afløser, så tænker jeg sagtens Endo kan smutte til januar.


Tænker sagtens Morton kan være afløseren.
C'mon do something...
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det vil i hvert fald give meget mere mening at satse på en ung Morton
Ja, det er en sløj omgang fra begge hold. Måske man bare skulle gå over til straffesparkskonkurrencen.
Y. N. W. A. - #JFT97
Jeg ville personligt ikke være tryg ved, at vores 6´ere til de kommende sæsoner hedder Gravenberch og Morton med de mange kampe in mente.

Gravenberch er helt fin, men der mangler endnu en 6´er i løsningen, før jeg er tryg ved tanken om, at Gravenberch er skadet/i karantæne til nogle af de vigtigere kampe i løbet af en sæson. I de kampe vil jeg helst ikke se Morton som førstereserve til Gravenberch, men han er for nuværende fin nok som løsning i cupkampene.
Liverpool FC - siden 1997
Morton har nu ikke været meget bedre. Heller ikke meget væsen han gjorde af sig hos Hull i The Championship i forrige sæson.

Hvis Trent som forventet er fortid forud for næste sæson, så skal der simpelthen en fuldgod erstatning ind den anden vej. Bradley er en udmærket back-up, men at køre ham i stilling som førstevalg ville være decideret uambitiøst og generelt bare et virkeligt sløjt signal at sende hvad angår klubbens ambitionsniveau fremadrettet. Særligt når kvaliteten også efterhånden halter på den modsatte back.

Der bliver nok at se til på transfermarkedet til sommer.
Hvordan står det til med Bajtetic? Kunne han evt hentes tilbage i januar?
Annonce