Snak

Mere indhold efter annoncen
Kunne godt håbe at Slot og Hughes har øjnene på Quenda fra Sporting.
Kun 17 og allerede fast mand hos dem og som HW kunne han suge til sig af kongen de næste 2 sæsoner.
C'mon do something...
Puha… jeg tror desværre vi må acceptere, at vi nu er favoritter til mesterskabet.
- tæt forfulgt af Manchester City selvfølgelig.

Dermed ikke sagt, at vi det bliver nemt el den på nogen som helst måde er halvt hjemme. Laaang vej endnu, men med 5 point til City er der pres på dem i begge indbyrdes opgør, som er de kampe de skal hente os i.

Alle hold kan snuble, og det gjorde vi selv mod Forrest, men ret beset har vi kvaliteten til at slå alle hold. Vi har slået Chelsea, og fik uafgjort mod Arsenal. Det er voldsom meget kvalitet i PL, men de er absolut toppen af poppen sammen med City, så vi kommer ikke udenom at det pt. ser ganske fornuftigt ud.

Snak om “vi bare skal i Top4” bør kastes væk nu. Nu hedder det kampen om mesterskabet.
- lang vej endnu, men det er der vi er.

Lidt skræmmende, men på en positiv måde.
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
I bund grund en ligegyldig snak om man er favorit eller ej. Liverpool skal altid starte sæsonen med det mål at blive mestre. Mindre kan ikke gøre det.
Favoritværdigheden er på Liverpool lige nu, men om 2 kampe kan den være tilbage på City.
Som Liverpool fan har man heldigvis lært at lukke ørene.
I 19/20 sæsonen blev man mester pga. Covid. Hvorfor det var en fordel for Liverpool aner jeg stadig ikke.
I denne her sæson ligger man nr. 1 fordi man har haft et utroligt nemt startprogram.
Så ja, som også Macca melder ud så går man efter det hele nu fordi man er startet så godt.

Men man kommer ikke uden om at oven på trænerskifte og systemskifte så må succeskriteriet jo være at kommer i top 4 efter 1. sæson.
C'mon do something...
Enig, men der er også forskel på at succeskriteriet er Top4 og målsætningen er Top4.
- som det hele ser lige nu, så handler det om mesterskabet.
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Puha… jeg tror desværre vi må acceptere, at vi nu er favoritter til mesterskabet.
- tæt forfulgt af Manchester City selvfølgelig.

Men det er jo et øjebliksbillede, vi ved jo at tingene hurtig kan skifte. Var det 14 el 16 point vi var efter City ,godt nok med et par kampe i hånden og vi fik hentede dem. Ja det endte med vi tabte med 1 point, men pointen er den samme. Arsenal førte jo osse med 8 point, hvor City havde 1 kamp i hånden med 9 kampe igen. Der er ikke engang spillede 1/3 del af sæsonen, intet er på nogen måde bare i nærheden af være “selvskrevet”. At vinde PL er et marathonløb.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Mere indhold efter annoncen
Annonce
vi er nogen få skader fra at det kan gå den forkerte vej.
Der er lang vej, og vores slut program er væsentlig sværere end citys er.
Så vi skal have et gevaldigt forspring før at jeg tror på det.
1887
hvis Arsenal imod forventning vinder i dag, så er de også tilbage i titelræset.
1887
Hvis Konate, Van DIjk eller Gravenberch får en længerevarende skade så bliver det der har været kendetegnene på succesen pludseligt udfordret.
C'mon do something...
Præcis, skader har en kæmpe betydning med det program der bare er uge efter uge. CL går ind i januar måned nu og vi ved at dec/ juleprogrammet allerede er voldsomt. Så starter FA-Cuppen jo osse i januar.

Lad os krydse fingre for, at vores spillere kommer hjem uden skader fra landskampene. Ali - Jota og Elliott får jo 14 dage nu uden klubkampe hvor vi skal undvære dem og forhåbentlig er TAA skade ikke alt for langvarig. Så ser det jo godt ud ( hvis og så frem) trupmæssigt, inden vi går ind i den næste periode med et voldsomt program.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Hvis Konate, Van DIjk eller Gravenberch får en længerevarende skade så bliver det der har været kendetegnene på succesen pludseligt udfordret.

enig.
Eller Salah for den sags skyld.
1887
Annonce