Snak

Mere indhold efter annoncen
Nej det giver heller ikke mening for mig, at kalde Liverpool kæmpe favoritter. Det er lige før, at jeg vil kalde Chelsea favoritter netop af de grunde, som både Muhami og Kanmandet er inde på, ja og egentlig også Mathews med Chelseas trupbredde kontra Liverpools.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
@Kanmandet
Når Liverpool så ifølge dig har mistet momentum og det hele er ved at gå ad helvede til, så vil jeg bare minde dig om at du stadig har tid til at skifte teksten under dine kommentarer.
Sandheden er ilde hørt
Når Liverpool så ifølge dig har mistet momentum og det hele er ved at gå ad helvede til


Hvem siger det er ved at gå ad helvede til?
C'mon do something...
@ Kanmandet

Det er åbenbart enten sort eller hvidt, og intet indimellem.
Y. N. W. A. - #JFT97
Det er bare dumt at kalde Liverpool for kæmpe favoritter. De er favoritter qua 1. pladsen. Men det bedst spillede hold ligger kun 2 point efter og har gode muligheder for at ligge nr. 1 efter weekenden pga. programmet.
C'mon do something...
Mere indhold efter annoncen
Annonce
og egentlig også Mathews med Chelseas trupbredde kontra Liverpools.


Chelsea har fundet en start 11´er der fungerer, men i deres trup har de dælme også mange der kører på frihjul og ikke fungerer når de kommer på banen.

Så bredden er for mig ikke så udtalt i Chelseas favør.

Ser stadig Chelsea som et skib der er kommet på ret køl, men et par kampe hvor det ikke kører, så kan det hurtigt komme ud af kurs igen.
Chelsea har fundet en start 11´er der fungerer, men i deres trup har de dælme også mange der kører på frihjul og ikke fungerer når de kommer på banen.
Det er jo klart nok, at med så bred en trup, der vil det også give interne problemer på holdet, når der er spillere, som ikke rigtig får ret meget spilletid. Modsat så bør Chelsea have nemmere ved at sætte erstatninger ind, når skader uundgåeligt rammer senere på sæsonen.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
Har vi ikke spillede 23 kampe i denne sæson og vundet de 19 kampe og kun tabt 1 ?

Har vi ikke på nær lige nu, hvis man ser bort fra Konate, konstant haft 5-6 spillere skadet sæsonen igennem, der i blandt nøglespillere ?

At snakke om manglende kvalitet i bredden, er sgu mere end sort. Men det er jo det sædvanlige og endnu en bekræftigelse hvorfor mange helt har trukket stikket el deltager begrænset.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Så bredden er for mig ikke så udtalt i Chelseas favør.


Plus, at Chelsea forholdsvis unge starter og bredde ikke har noget nær den samme erfaring og rutine som Liverpools ditto.

Jeg forventer, at dét bliver en af
faktorerne, der gør - at Chelsea hægtes af titelræset (men ender dog i top 4).

De har ingen Salah, Van Dijk, Allison og ja selv Trent og Robbo, der har prøvet presset og ræset - og prøvet både at tabe det på gulvet og løbe med titlen.
Det er jo fryd og idyl til dommedagsprofetier fra den ene dag til den næste

+ 1 million, Lirens - det er jo nærmest bipolar tilgang til tider.

Det hjælper at holde begge ben på jorden - i medvind og modvind...
Rene pokaler skinner bare flottere. Next season - måske også med Justice for 115...
Annonce